​Máte okna, která špatně těsní? Vyřešit to můžete hned teď

Sedíte v pokoji a cítíte, jak okny táhne? Kvůli netěsnícím oknům musíme také více topit. Teprve nyní, s klesajícími teplotami a silným větrem se dříve drobný problém stal nepříjemností, kterou potřebujeme vyřešit.

Kterými okny nejvíce táhne?

Nedávejte automaticky vinu plastovým oknům. Nejčastěji se o nich hovoří proto, že jsou nejčastější. S netěsnícími okny se ale můžete setkat bez ohledu na materiál profilu (rámu) okna. U starých dřevěných oken jsou netěsnosti jednoznačně zaviněny stářím. Jednou z předností současných oken je právě vysoká těsnost. Proč nám tedy i jimi nyní proniká chlad? Nejspíš se nejedná o nic zásadního a vaše okna potřebují pouze seřídit.

Základní údržba oken

Plastová okna díky výborným tepelně-technickým vlastnostem šetří energii a zabraňují hluku zvenčí. Mají dlouhou životnost a nároky na jejich údržbu jsou zanedbatelné. I když přece jen – není pravdou, že je postačuje pouze jednou za čas umýt.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Základní údržba plastových oken spočívá v odmaštění okenních rámů a křídel nejlépe čisticím prostředkem s odmašťovacím účinkem. Není dobré používat jar na mytí nádobí, který obsahuje tenzidy. Doporučuje se nanesení ošetřovacího přípravku na rámy a těsnění, čímž je zamezeno pronikání vlhkosti. Těsnění je vhodné pravidelně ošetřovat silikonovou emulzí, která může výrazně prodloužit jeho životnost. Péči, věnovanou těsnění, oceníme právě v zimních měsících, kdy nebude okny foukat.

Seřízení oken můžete udělat i v zimě

Okna je také třeba správně seřídit v závislosti na ročním období. Pro bezvadný stav a funkčnost odborníci doporučují seřízení alespoň dvakrát do roka – na jaře a na podzim. „Na podzim je také vhodné provést doporučenou údržbu oken, tedy promazat kování, případně ošetřit těsnění oken. Univerzální použití má v tomto případě silikonový olej,“ říká Karel Ditrich servisní technik značky Vekra.

V případě nutnosti je samozřejmě možné seřízení oken provést kdykoliv podle potřeby. Pokud potřebujeme seřídit okna v zimě, zvolte dny s vyššími teplotami, aby bylo snazší dosáhnout optimálního nastavení přítlaku rámů a křídel.

Čtěte také:  Jak odvzdušnit radiátor? Vzduchové bubliny umí potrápit

Jak správně seřídit plastová okna?

Jestliže jste zaregistrovali zhoršenou manipulaci s okny, jdou vám špatně zavírat nebo dokonce profukují, podcenili jste prevenci a nastal nejvyšší čas okna seřídit. U moderních oken je seřízení celoobvodového kování jednoduché. Jak na to?

Pokud okna drhnou či jdou ztěžka zavírat, je nutno seřídit kování. Na seřízení obvykle postačí imbusový klíč číslo 4. Nejprve sejměte plastovou krytku závěsů a v dolní a horní části dotáhněte či povolte kování. Nejdříve proveďte výškové seřízení křídla vůči rámu a poté seřiďte křídla vůči rámu po stranách v dolní i horní části. Při otevřeném okně seřídíte přítlak křídla k rámu na rámových nůžkách umístěných při horním závěsu. To však lze jen tehdy, je-li okno zároveň otevřené i vyklopené na ventilaci. K tomu je nutné vyklopit pákovou pojistku na hraně okenního křídla kousek pod kličkou.

Maximální těsnosti křídla dosáhnete zároveň seřízením uzavíracích bodů umístěných po obvodu křídla. Fungují jako excentrické šrouby. Jsou vyosené, takže pootočením se jejich poloha na hraně okna změní. Otáčejí se rukou, přičemž je musíte povytáhnout, lze použít i imbusový klíč. Také je nutné zkontrolovat upevnění vrutů kování a uvolněné vruty utáhnout nebo vyměnit.

Pohyblivé části celoobvodového kování byste měli jednou za rok promazat olejem, dobře poslouží olej určený na šicí stroje. U některých oken jsou na kování přímo vyznačena místa, kam je třeba olej kápnout. Rozhodně se vyvarujte kuchyňských olejů nebo olejů s přísadami pryskyřic a kyselin.

Zdá se vám seřízení příliš složité?

V mnoha bytových domech byla v průběhu posledních let okna vyměněna. Pokud se stížnosti na netěsnost oken ozývají z více bytů, neměl by být problém kontakt dohledat a objednat kontrolu a seřízení všech oken v domě. V této souvislosti se nabízí otázka, kdo v SVJ údržbu oken platí. Vlastnictví oken, zda patří k bytu, či zda se jedná o součást společných částí domu,  totiž patří k často diskutovaným otázkám. Odpověď hledejte v prohlášení vlastníka, kde jsou specifikované části domu, patřící do společných částí domu, případně do společných částí domu ve výhradním užívání vlastníka. „Pokud jsou okna ve výhradním užívání vlastníka, vyplývá povinnost vlastníka jednotky zajistit jejich opravy a údržbu. Lze ovšem dohodnout i platbu z příspěvků na správu domu a pozemku (tzv. fondu oprav), pokud bude takto odhlasováno všemi vlastníky jednotek,” vysvětluje JUDr. Tomáš Pacner ze společnosti RAK CZ a.s. a upozorňuje na další důležitou věc: „Okna jsou ovšem i součástí vnějšího pláště budovy. Opravy stavebně-technického charakteru by vždy měly být hrazeny z příspěvků na správu domu a pozemku (fondu oprav) na základě nařízení vlády č. 366/2013 Sb., § 5, odst. 1, písm. d.”

Čtěte také:  Byt v nájmu, nebo v podnájmu, není totéž. Kde jsou větší rizika?

Jaké další problémy s okny souvisí?

Nepříjemný průvan není jediným zimním problémem. Rizikem pro okna je vlhkost a následná hrozba vzniku plísní. Pokud jsou venku nízké teploty a v bytě se drží vlhko, může se na sklech nebo na rámech kondenzovat voda. Tu je třeba pravidelně otírat hadříkem ze savého materiálu. Také je vhodné pravidelně riziková místa stříkat dezinfekcí ve spreji. Základem a skutečným řešením problému s mlžením oken je ale naše správné chování, související s pravidelným větráním.

V zimě je chybou dlouhodobé větrání ventilačkou, které ochlazuje ostění oken a podporuje kondenzaci vody. Platí pravidlo větrat krátce, ale efektivně. To znamená otevřít všechna okna a dveře dokořán a za dvě minuty je vzduch vyměněn. Čím je venkovní teplota nižší, tím kratší doba postačí. Při větrání je doporučováno ztlumit topení. Relativní vlhkost v bytě bychom měli stabilně udržovat v optimální hranici mezi 40 a 50 %.

/Ilustrační foto: pixabay.com/

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?