Ladislav Koucký, ČSOB, vzdělávání BD a SV ve finanční oblasti.

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 odpovědí - 1. až 5. (celkem z 5)
 • Autor
  Odpovědi
 • odpověď na: Úvěr x dotace #10977

  Pane Lojzo, nechci být jízlivý, ale možná byste nějaké vzdělání potřeboval. Vaši reakci jsem totiž vůbec nepochopil – dotaci vyplácí její poskytovatel (nikoliv banka) na účet SVJ a já jsem pouze odpověděl, že ji lze na mimořádnou splátku použít a jaký „zádrhel“ může nastat – přesně tak, jak se pan Petr ptal. Zda SVJ dotaci použije na splátku nebo ne, to už je jeho volba – banka ho k tomu nenutí. A proč jen na částečnou splátku? Žádná dotace dnes nepokrývá 100% rozpočtových nákladů investice a proto v praxi téměř neexistuje případ, kdy by u SVJ dotace stačila na splacení celého úvěru.

  odpověď na: Úvěr x dotace #10972

  Bohužel dotaz je položen ve velmi obecné rovině (není uvedeno, o dotaci z jakého programu se jedná) a proto mohu dát pouze částečnou odpověď. Vzhledem k tomu, že teprve uvažujete, že byste dotaci mohli získat, pak předpokládám, že se jedná o dotaci z programu Nová zelená úsporám (o IROP se musí žádat před zahájením investice). Vzhledem k tomu, že tato dotace činí v průměru kolem 30% uznatelných nákladů a je vyplácena až po dokončení investice, pak ji samozřejmě můžete použít na částečnou mimořádnou splátku úvěru. Otázkou však je, zda mimořádnou splátku můžete učinit bezplatně či zda si v souvislosti s její realizací může banka účtovat nějaký poplatek. Toto by mělo být jednoznačně uvedeno ve smlouvě o úvěru. Pokud si nejste jistí, pak doporučuji vznést dotaz na Vaši banku či stavební spořitelnu na konkrétní podmínky, za nichž lze mimořádnou splátku úvěru učinit.

  odpověď na: IROP – bude pokračovat? #10887

  Ke dni 20. května 2019 byla provedena aktualizace 78. výzvy „Energetické úspory v bytových domech III“.  Ta posunuje datum ukončení příjmu žádostí z 29. 11. 2019 na 29. 11. 2020, 14:00 hod. Revize mění také datum ukončení realizace pro projekty podané po 20. 5. 2019 (nevztahuje se na žádosti podané před 20. 5. 2019 včetně).

  odpověď na: refinancování úvěru #8773

   

  Dovolím si jen potvrdit to, co výše uvádí pan Pavel: pokud se pouze uzavírá dodatek ke stávající úvěrové smlouvě (např. kvůli snížení úrokové sazby), není potřeba shromážděním vlastníků nic schvalovat. Dokonce i v opačném případě, kdy, dle podmínek úvěrové smlouvy, končí platnost úrokové sazby (např. po 5 letech), přičemž na další období banka navrhuje sazbu vyšší, se také uzavírá pouze dodatek a nic se neschvaluje. Pokud však SVJ v tom okamžiku dostane od jiné banky nabídku na lépe úročený úvěr, pak SVJ může odmítnout dodatek podepsat a přistoupit k čerpání úvěru od jiné banky, kterým splatí úvěr u své stávající (aniž by mu za to hrozila jakákoliv sankce) – v takovém případě je ale schválení přijetí nového úvěru shromážděním vlastníků nutností.

  odpověď na: refinancování úvěru #8730
   Ladislav Koucký, ČSOB
  Účastník

  V případě refinancování úvěru je nutné si nový úvěr opět nechat schválit shromážděním vlastníků – a to i v případě, že nový úvěr bude poskytnut za výrazně výhodnějších podmínek než má úvěr stávající. Důvodem je, že nová úvěrová smlouva je novým smluvním vztahem, do kterého SV vstupuje a který bude uzavřen za odlišných podmínek (výše úvěru, úroková sazba, datum konečné splatnosti apod.) než jaké byly schváleny u úvěru stávajícího. Bez schválení přijetí nového úvěru na refinancování úvěru stávajícího, by si žádná seriózní banka neměla dovolit takový úvěr poskytnout.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 odpovědí - 1. až 5. (celkem z 5)

Log in with your credentials

Forgot your details?