Úvěr x dotace

 • Vytvořil
  Téma
 • #10940 Odpovědět
  Petr Bur.
  Host

  Zdravím, již rok čerpáme úvěr na rekonstrukci. Teď zvažujeme, že dosáhneme také na dotaci. Můžeme dotací splatit úvěr? Není v tom nějaký zádrhel? Uvítám každou zkušenost!

   

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #10942
    lojza
   Host

   Netuším, co myslíte tím “dosáhneme také na dotaci”.
   My taky čerpáme dotaci. Dotaci nám vyplácí ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka). Dotace je nám vyplácena 2x do roka na základě zaslaného potvrzení o splácení úvěru. Nevím sice v jaké výši máte úvěr, ale pokud se domníváte, že vám dotace splatí úvěr tak to jste asi hodně naivní. Když si vezmu výši naší roční dotace, tak bych to tipoval že to “zalepí” maximálně úroky.

   Odpovědět
  • #10972

   Bohužel dotaz je položen ve velmi obecné rovině (není uvedeno, o dotaci z jakého programu se jedná) a proto mohu dát pouze částečnou odpověď. Vzhledem k tomu, že teprve uvažujete, že byste dotaci mohli získat, pak předpokládám, že se jedná o dotaci z programu Nová zelená úsporám (o IROP se musí žádat před zahájením investice). Vzhledem k tomu, že tato dotace činí v průměru kolem 30% uznatelných nákladů a je vyplácena až po dokončení investice, pak ji samozřejmě můžete použít na částečnou mimořádnou splátku úvěru. Otázkou však je, zda mimořádnou splátku můžete učinit bezplatně či zda si v souvislosti s její realizací může banka účtovat nějaký poplatek. Toto by mělo být jednoznačně uvedeno ve smlouvě o úvěru. Pokud si nejste jistí, pak doporučuji vznést dotaz na Vaši banku či stavební spořitelnu na konkrétní podmínky, za nichž lze mimořádnou splátku úvěru učinit.

   Odpovědět
   • #10975
     lojza
    Host

    Hmm, takže slovy pana Kouckého, odborníka z ČSOB si vezmu úvěr např. 2 mega a banka mi jednorázově vyplatí půl mega abych je mohl použít na mimořádnou splátku úvěru. Při vší úctě pane Koucký, od Vás bych se teda ve finanční oblasti vzdělávat nechtěl!!!

     

    Odpovědět
    • #10977

     Pane Lojzo, nechci být jízlivý, ale možná byste nějaké vzdělání potřeboval. Vaši reakci jsem totiž vůbec nepochopil – dotaci vyplácí její poskytovatel (nikoliv banka) na účet SVJ a já jsem pouze odpověděl, že ji lze na mimořádnou splátku použít a jaký „zádrhel“ může nastat – přesně tak, jak se pan Petr ptal. Zda SVJ dotaci použije na splátku nebo ne, to už je jeho volba – banka ho k tomu nenutí. A proč jen na částečnou splátku? Žádná dotace dnes nepokrývá 100% rozpočtových nákladů investice a proto v praxi téměř neexistuje případ, kdy by u SVJ dotace stačila na splacení celého úvěru.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Úvěr x dotace

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?