refinancování úvěru

Úvod Fóra Všechny kategorie Finance refinancování úvěru

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8683 Odpovědět
   maxit
   Host

   Zdravím, chceme refinancovat úvěr na rekonstrukci. Je nutné kvůli tomu svolávat shromáždění a nechávat hlasovat? Vycházíme z toho, že jako výbor SVJ jednáme v zájmu výhodnějších podmínek, nikoliv tedy dalších výdajů, které by bylo nutno schvalovat.

  • #8684 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Maxit,

   záleží na tom, co máte ve stanovách a co bude vyžadovat banka.

   § 1208/g/3 NOZ vyžaduje předběžný souhlas shromáždění k uzavření smlouvy o úvěru včetně schválení výše a podmínek úvěru. Pokud by podmínky byly jednoznačně výhodnější, tak by snad někdo neschválené refinancování nežaloval.

   Ale budete asi platit nějaký nemalý poplatek, takže těžko radit.

   Hezký den!

    

  • #8730 Odpovědět
   Ladislav Koucký, ČSOB
   Účastník

   V případě refinancování úvěru je nutné si nový úvěr opět nechat schválit shromážděním vlastníků – a to i v případě, že nový úvěr bude poskytnut za výrazně výhodnějších podmínek než má úvěr stávající. Důvodem je, že nová úvěrová smlouva je novým smluvním vztahem, do kterého SV vstupuje a který bude uzavřen za odlišných podmínek (výše úvěru, úroková sazba, datum konečné splatnosti apod.) než jaké byly schváleny u úvěru stávajícího. Bez schválení přijetí nového úvěru na refinancování úvěru stávajícího, by si žádná seriózní banka neměla dovolit takový úvěr poskytnout.

   • #8744 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Pane Koucký,

    já považuji ČSOB za seriózní banku.

    Proto s ní naše SVJ uzavřelo smlouvu o úvěru. Když jsme ho refinancovali, tak jsme žádný nový souhlas shromáždění pro ČSOB neměli, neboť ho ČSOB nevyžadovala.

    Asi to bylo proto, že jsme neuzavírali novou smlouvu, ale dodatek ke stávající smlouvě.

    Takže doplňuji Vaši odpověď.

    Domnívám se, že pokud se pouze uzavírá dodatek ke stávající smlouvě, který je výhodnější než stávající smlouva, tak nemusí být nové, zcela formální, schválení na shromáždění. A to i u serióní ČSOB.

    Ale jak jsem psal v původní odpovědi: “záleží na tom, co máte ve stanovách a co bude vyžadovat banka.”

    Hezký den!

  • #8773 Odpovědět

    

   Dovolím si jen potvrdit to, co výše uvádí pan Pavel: pokud se pouze uzavírá dodatek ke stávající úvěrové smlouvě (např. kvůli snížení úrokové sazby), není potřeba shromážděním vlastníků nic schvalovat. Dokonce i v opačném případě, kdy, dle podmínek úvěrové smlouvy, končí platnost úrokové sazby (např. po 5 letech), přičemž na další období banka navrhuje sazbu vyšší, se také uzavírá pouze dodatek a nic se neschvaluje. Pokud však SVJ v tom okamžiku dostane od jiné banky nabídku na lépe úročený úvěr, pak SVJ může odmítnout dodatek podepsat a přistoupit k čerpání úvěru od jiné banky, kterým splatí úvěr u své stávající (aniž by mu za to hrozila jakákoliv sankce) – v takovém případě je ale schválení přijetí nového úvěru shromážděním vlastníků nutností.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: refinancování úvěru

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: