Změňte styl interiéru hrou světla a stínu

Od osvětlení interiéru v první řadě požadujeme, aby plnilo svou funkci. To je ale hodně málo. Dovolte mu, aby rozehrálo svou velkou hru. Jedním ze současných trendů v interiérovém osvětlení je střídání světla a stínu.

 

Malá hra se světlem přináší velký efekt

Světlo a stín nejsou jen dva protiklady, díky kontrastům působí místnost živým a zajímavým dojmem. Také tady ale platí pravidla. Vyhněte se ostře vrhaným stínům, ideální kombinací je přímé a nepřímé světlo z bodového a rozptýleného osvětlení. Pro optimální osvětlení místnosti je důležité sledovat směr dopadu, pomocí dopadajících kuželů světla a jejich překrýváním lze vytvořit efektivní interiér.

Psací stůl, čtecí kout a pracovní plochy by měly být osvětlené jasně a dostatečně pomocí stolových lamp. Pro decentní podtržení určitých detailů v místnosti, například vitríny, sochy či malby, se použijí světelné kontrasty nebo LED pásky. Nepřehánějte to ale, mohli byste zničit celou atmosféru místnosti.

S LED žárovkami nesáhnete vedle

Aktuálním trendem jsou LED technologie. „LED žárovky přinášejí 80 – 90% úsporu a podle typu vydrží 10 000 – 50 000 hodin, což představuje 15 až 50 let,“ vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník na oblast elektro v projektových marketech Hornbach.

To ale nejsou jediné výhody stále oblíbenějších zdrojů světla. LED žárovka se rozsvítí ihned po zapnutí, pro dosažení maximálního jasu jí stačí 0,2 vteřiny a po celou dobu životnosti svítí pořád stejně jasně, světelný tok totiž nesmí klesnout pod 90 % proklamované hodnoty.

Při koupi LED žárovky je důležité sledovat údaj o světelném toku, který se uvádí v lumenech. Například LED ekvivalent klasické 60 wattové žárovky má hodnotu 806 lumenů, takže pokud chcete přibližně stejnou svítivost, dívejte se po žárovce s podobnou hodnotou, právě ta je ideální pro běžný centrální zdroj světla v místnosti.

Odpočinek, nebo bdělost? Rozhoduje odstín světla

Svítidla mohou mít různé odstíny – od chladných tónů po žlutou. Měří se v kelvinech (K) a obecně platí, že čím vyšší je jeho hodnota, tím je odstín světla chladnější. Teplota 3.300 Kelvinů se označuje jako teplá bílá, porovnatelné teplé světlo vyzařuje svíčka. Neutrální bílá má 4.000 Kelvinů. Studené osvětlení má nad 6.500 Kelvinů.

Které a kam? V místnosti pro odpočinek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté, které výrobci často označují jako teple bílou. Naopak svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?