Zbavte se otisků prstů na nábytku jednou provždy

Pro dokonalý vzhled bytu se, bohužel, neobejde bez naší spoluúčasti. Práci si ale můžeme výrazně usnadnit. Otisky prstů – nejčastější důkaz, že je byt skutečně využíván, nám už starosti dělat nemusí.

Proti otiskům pomohou matné povrchy

Matné povrchy ladně eliminují nejen světelné odlesky, ale také nechtěné otisky prstů. Kromě samotného matného povrchu k tomu přispívá i vhodné výrobní zpracování. Mezi ty nejodolnější maty se řadí akryláty a lamináty. „Za vysokou odolností matné varianty akrylátového materiálu vůči ulpívání otisků prstů stojí speciální povrchová úprava, díky které se na jeho povrchu žádné otisky prstů od suchých či mokrých rukou nezůstávají. Praktickým příkladem jsou nábytková akrylátová dvířka T.acrylic.

Příkladem dalšího materiálu, u kterého vás ulpívání otisků prstů vůbec nemusí trápit, je díky svému unikátnímu nanopovrchu laminátový materiál Fenixx, kde tvrzení akrylových pryskyřic elektronovým paprskem vytváří na povrchu laminátu jednolitou vrstvu tvořenou nanočásticemi. Ty mu přinášejí nejenom sametovou hebkost na dotek a trendy vzhled s jedním nejhlubších stupňů matu, ale i jedinečné praktické vlastnosti, mezi kterými kromě jiných vyniká vysoká odolnost vůči otiskům prstů.

Jak se bránit otiskům prstů na lesklém nábytku?

I u lakovaného nábytku již dokázaly moderní technologie zdárně odstranit problémy spojené s otisky prstů či nadměrným usazováním prachu. Při lakování povrchu nábytku dochází ke klíčovému procesu, při kterém je nábytek zbaven elektrického náboje, a stává se tak maximálně antistatickým. Dokáže tedy efektivně eliminovat tvorbu otisků prstů a ulpívání prachu. Pokud plánujete nákup lakovaného nábytku, rozhodně se nezapomeňte zeptat i na tuto funkční stránku.

V koupelně se kromě otisků prstů můžete zbavit i usazování nečistot a vodního kamene

Ani u umyvadel nebo jiné sanitární keramiky se nemusíte obávat tvorby nežádoucích šmouh či usazování nečistot – stačí využít speciální sady přípravků, které dovedou vytvořit hydrofobní povrchovou úpravu, která odpuzuje vodu. A opět hlavní roli hrají nanotechnologie. Po nanesení přípravku na umyvadlo, jinou sanitární keramiku či zrcadlo vytvoří nanovrstva ochranný povlak, který zvyšuje hygienické vlastnosti a zabraňuje usazování nečistot, bakterií a také tvorbě plísní i vodního kamene. Veškeré nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu stékají. Tato vlastnost bývá označována jako tzv. lotosový efekt. Příkladem takového praktického přípravku je Dreja-Clean.

Čtěte také:  Jaké jsou časté chyby a omyly při krmení koček?

Jak se starat o pískované sklo?

Také v případě skla najdete varianty, které ač se to nezdá, nedovolí sklu, aby na něm zůstaly nežádoucí otisky prstů.  Speciální nanovrstva u pískovaného skla vyplňuje veškeré prohlubně po pískování a vytváří tak téměř jednolitý hladký povrch. Tato nanovrstva tak nejenom významným způsobem zamezuje tvorbě otisků prstů, ale navíc dodává sklu vysokou odolnost vůči přilnavosti nečistot, a zajišťuje tak jeho snadnou údržbu.

Otisky prstů nás trápí také na vypínačích a klikách

I tady vsaďte na matné provedení a vše je vyřešeno. A to dokonce i v případě módních skleněných rámečků u vypínačů. Nicméně stejně jak existuje varianta lesklého skla, je i možnost matu, a to hned ve čtyřech barevných variantách – nestárnoucí bílé, originální bronzové, minimalistické kovově šedé a elegantní černé.

Pro kliky bez otisků prstů vyzkoušejte čisticí přípravky pro kliky a další prvky dveřního kování s povrchovými úpravami titan, matný nikl a nerez, které dovedou svou impregnací ochránit jejich povrch před tvorbou viditelných otisků prstů. Zpravidla je můžete použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.

/Foto: Trachea, Obzor Zlín/

Log in with your credentials

Forgot your details?