Těšte se na pořádnou sklizeň. Jak se starat o balkónová rajčata?

Jsou právě utržená ze stonku, ještě teplá od slunce a tolik voňavá… V obchodě můžete koupit sebelepší rajčata, ale s těmito se zkrátka nedají vůbec srovnávat. Pěstování rajčat na balkóně je velmi snadné. Abychom se ale dočkali opravdu hezké úrody, je třeba dodržovat některá základní pravidla.

Na velikosti nádoby na pěstování nešetřete

Sazenice rajčat rychle rostou. Častou chybou je, že pro jejich pěstování zvolíme nádobu, která je nyní, v plné vegetační sezóně rajčat, sazenicím již malá. Nám pak nezbývá, než sazenice přesadit do větších nádob. Přitom můžeme použít substrát, který je již obohacen o startovací dávku živin, takže o přesazené sazenice bude po několik dalších týdnů postaráno.

Budete-li pěstovat keříčková rajčata, měli byste mezi rostlinami dodržovat rozestupy minimálně 15 cm. Tyčové odrůdy sázíme do velkých nádob. Pro jejich pěstování použijte květináče s minimálním průměrem čtyřicet centimetrů a hloubkou třicet centimetrů. Čím větší a hlubší nádoba bude, tím lépe. Do nádoby této velikosti sázíme maximálně dvě sazenice tyčových rajčat.

V obou případech je výhodné, abychom rostliny zasadili o něco hlouběji, než byly původně. Sazenice rajčat si tak budou moci vytvořit bohatší kořenový systém, což znamená i větší plochu pro přijímání živin. To se odrazí v dobrém růstu a počtu a velikosti plodů.

Základem pěstování rajčat je dostatečná zálivka

Zejména v době, kdy rajčata nasazují na květy a počínají vytvářet plody, je nutné dbát na dostatečnou zálivku. Substrát nesmí zcela vyschnout, jinak dochází k opadávání květů i malých rajčat.

Pěstujete-li rajčata na zaskleném balkóně, nechávejte skla dostatečně otevřená, aby nedocházelo k přehřívání sazenic a nadměrnému vysychání substrátu.

Správné hnojení rajčat není nic obtížného

Hnojení rajčat není velká věda. Na trhu najdete celou řadu vhodných hnojiv. Pokud jsou určena speciálně na rajčata, případně na plodovou zeleninu a jedná se o známější značku, už nemusíte složení hnojiva studovat. Někteří pěstitelé se ale chtějí hnojení více věnovat. Pak je základem dodržet poměr mezi složkami hnojiva dusík-fosfor-draslík (N-P-K) a tyto složky pak doplnit o organická hnojiva. V obou případech je základem dodržovat správné dávkování, aby nedošlo ke spálení kořenového systému a zničení celých sazenic.

Čtěte také:  Jak na domácí pohodlí?

Pamatujte na důležité pravidlo: Nikdy nehnojíme sazenici při zcela vyschlém substrátu. Vždy je nutné hnojit do vlhkého substrátu a poté rostliny ještě zalít čistou vodou.

Tyčová rajčata nemají svůj název nadarmo

Nespornou výhodou pěstování nízkých keříčkových rajčat je právě jejich malá velikost. Tato rajčata se zpravidla obejdou bez jakékoliv opory. Pěstujete vyšší odrůdy rajčat? Pak je nejvyšší čas si připravit vhodné tyčky, jinak se rostliny začnou vyvracet, ohýbat a kácet k zemi. Stonky rajčat jsou poměrně křehké a bez opory se snadno zlomí. Na druhou stranu také stejně snadno koření, proto můžete ulomenou vrcholovou část nechat ve vodě zakořenit a znovu zasadit.

Zaštipování rajčat je správná cesta k bohaté úrodě

Máte radost, jak vám rajčata hezky rostou a dokonce tvoří v úžlabí listů nové výhonky? Zbavte se jich a ničeho nelitujte! Ideální postup je takový, že je jednoduše vyštípnete nehty. Tyto boční výhony rostlinu zbytečně vysilují a i kdyby se i zde začala tvořit nová rajčata, většinou už nedozrají.

Ani další úkol se vám asi nebude moc líbit, ale také tady musíte nekompromisně zasáhnout. U tyčových rajčat, která pěstujeme v nádobách, nemá smysl nechávat růst sazenici stále vzhůru. Není neobvyklé, aby dosáhla výšky až kolem dvou a půl metru. Uvádí se, že tyčková rajčata, pěstovaná v nádobách, jsou schopna vyživit maximálně sedm až osm pater květů – budoucích rajčat. Všechny další už berou rostlině sílu. Spokojte se tedy s tímto množstvím plodů, která ale budou mít možnost dorůst do optimální velikosti.

Nízká keříčková rajčata tyto boční výhony většinou netvoří, nebo to alespoň není tak intenzivní, takže to nemusíme řešit. Nezaštipujeme ani vrchol rostliny.

Rostliny pravidelně prohlížíme, zda nejsou napadeny plísní nebo škůdci. Čím dříve proti nim zasáhneme, tím menší škody stačí na našich sazenicích rajčat napáchat.

Log in with your credentials

Forgot your details?