Z právní praxe: Trvalé odkládání předmětů na chodbě domu

Kromě nejrůznějších botníků a malých skříněk přibývají na chodbách společných prostor i kola. Sklep nebo kočárkárna nebývají považovány za bezpečné. Pokud si lidé nechtějí brát kolo do bytu, často jej nechávají zamčené na chodbě u svého bytu.

Využívání společných prostor domu k dlouhodobějšímu odkládání vyžaduje souhlas

Podle úvah obyvatel domu je chodba domu prostorná a pravděpodobnost, že zloděj půjde krást až tam, není tak vysoká, navíc jde i o řešení značně pohodlné, nicméně ponechání jízdního kola na chodbě nemusí být bezproblémové.

Než se rozhodneme si dlouhodobě odkládat jízdní kolo na chodbu domu, měli bychom mít na paměti dvě věci. V prvé řadě je chodba společným prostorem domu, což znamená, že před takovým počinem bude vhodné vyžádat si o souhlas společenství vlastníků, ten pak může záviset na několika faktorech.

Požární předpisy

Prvním a nejdůležitějším faktorem budou požární předpisy – předměty umístěné na chodbách mohou a nemusejí být bezpečnostním rizikem. Konkrétní případ určitě bude možné posoudit dle platných norem, lepší ale bude konzultace s odborníkem. Nejméně jednou ročně by v bytových domech měly být prováděny preventivní kontroly, při nichž dojde k posouzení a zhodnocení bezpečnosti z hlediska dané problematiky, kdy může být posouzena i vaše konkrétní situace.

Zachování pořádku a čistoty

Druhým faktorem je snad prozatím jen příslib toho, že se zdržíte znečišťování domovní chodby a případný nepořádek na své náklady neprodleně odklidíte. Zejména v zimním období je ježdění na kolem spojeno s většími nánosy nečistot z ulice. Pokud svůj následný slib nedodržíte, je nutné počítat s tím, že dříve daný souhlas vám může být odejmut.

Než se tedy pustíte do dlouhodobého odkládání svého kola na chodbu, mějte na paměti, že souhlas společenství potřebujete, zároveň i musíte respektovat stanovy a domovní řád.

Čtěte také:  Komentujeme: Začátek topné sezóny a spravedlivé měření spotřeby tepla

Z právní praxe pro Okolobytu.cz připravil Mgr. Vojtěch Opočenský, vedoucí právník portálu svjpravnik.cz

Napsat komentář