Zámek ve dveřích se věčně zasekává, přesluhuje a chcete ho nahradit lepším? Nebo jste se přestěhovali do nájmu a nové klíče i zámek jsou nutností? Výměnu zámkové vložky zvládnete v obou případech levou zadní sami, a to i když o zabezpečení mnoho nevíte. Navíc ušetříte peníze, o které by vás mohli připravit podvodníci nebo zbytečně objednané služby.
Jak na výměnu
Při výběru nové zámkové vložky se řiďte několika hlavními parametry. Vložka by měla splňovat veškeré potřebné technické normy, které zaručují, že výrobce může doložit kvalitu zámku. Nezávislé testování cylindrické vložky zaručuje norma označená jako EN 1303. Z pohledu účinnosti zabezpečení nám pak budou dobrým průvodcem bezpečnostní třídy, které určují, jak dlouho zámek odolá pokusům o překonání. Pamatujte, že zámek chrání váš majetek, který se běžně pohybuje v řádech statisíců. Investice dvou tisíc do kvalitní vložky tak není nijak závratná a ulehčí vám spaní.
„Když vybíráme zámkovou vložku do domácnosti, měli bychom sáhnout po zámku certifikovaném alespoň ve III. bezpečnostní třídě, ideálně pak ve IV. Ta chrání i před zkušenějšími a lépe vybavenými zloději, kterých je stále více,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Jak při výměně vložky správně postupovat? Stačí dodržet pár jednoduchých kroků:
1. Dvakrát měř, jednou vyměňuj
Než se vydáte do obchodu, důkladně změřte jak starou vložku, tak dveře. Důležitá je vzdálenost od středu šroubu k vnější hraně kování a od šroubu ke hraně kování na vnitřní straně dveří. Rozměry v milimetrech si poznamenejte.
2. Pozor na napodobeniny
Novou vložku nakupujte ideálně ve specializovaném obchodě, který může doložit potřebné certifikáty a soulad s normami. Vyhněte se bezejmenným asijským e-shopům a zámkům z tržnice – v budoucnu si tak ušetříte řadu starostí.
3. Demontáž
K demontáži staré vložky vám bude stačit jen šroubovák. S ním vyšroubujete šroub, od kterého jste měřili vzdálenost, a pak už vyjmete celou vložku. Pokud by to napoprvé nešlo, zkuste pootočit klíčem.
4. Instalace nové vložky
Zasuňte do nové vložky klíč, srovnejte zoubky a vložte ji do dveří. Poté zašroubujte a důkladně utáhněte šroub – vložka by neměla přečnívat o více než 3 mm, aby sloužila správně. Máte hotovo!
Jaké vychytávky vám ulehčí zabezpečení?
Na trhu najdete bezpočet zámkových vložek. Kromě úrovně zabezpečení, kterou poskytují, můžete vybírat i z variací, které vám usnadní život. Ti, kteří věčně zapomínají klíče v zámku, ocení vložku, kterou lze odemknout, i když je z druhé strany klíč. Skvělou vychytávkou je i vložka s olivou, s níž uzamknete byt zevnitř i bez klíče.
Ztrácíte se v zabezpečovacích řešeních a nabídce zámků?
Pomůže vám nezávislý projekt Bezpečná země, za kterým stojí Cech mechanickým zámkových systémů ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR. V přehledném katalogu tak můžete zjistit, jaké jsou možnosti domácího zabezpečení, na co si dát pozor a z jakých výrobků vybírat.