Víte, kdo by dnes pravděpodobně koupil váš byt?

Realitní makléři často používají rčení, že každý byt má svého kupce. Ačkoliv není možné předem ukázat prstem na určitého člověka, určité znaky lze vysledovat. Jak bydlíte a kdo by chtěl bydlet jako vy? Nebo – koho byste mohli získat za svého souseda?

 

Body získáváte za hlavní město

Praha patří dlouhodobě mezi lokality, ve kterých jsou ceny bytů v České republice nejvyšší, to platí jak u nových, tak starších či rekonstruovaných.
Důvodem není jen to, že se jedná o hlavní a největší město v České republice, ale také jeden z turisticky nejatraktivnějších cílů v Evropě. Například v úplném centru Prahy není výjimkou, když se cena nového nebo rekonstruovaného bytu pohybuje i nad 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vliv na vývoj cen má řadu aspektů – atraktivnost lokality, kvalita bytu, v případě, že někdo kupuje investiční byt na krátkodobé pronájmy turistům, i jeho dostupnost městskou hromadnou dopravou. Jedním z vlivů je také skladba klientů, kteří v Praze byty kupují, jak nám řekl CEO skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko.

V jakém bytě chceme bydlet?

Dělíme se na dvě základní skupiny. V první jsou zájemci, kteří potřebují bydlení pro sebe. Mezi nimi jsou nejrůznější socioekonomické podskupiny – mladí lidé, kteří si kupují svůj první byt, lidé ve středním věku, kteří chtějí zkvalitnit své bydlení, nebo i starší, kteří chtějí velký byt vyměnit za menší, ale kvalitně postavený a vybavený.

Investice, pronájem, spekulace

V druhé skupině jsou ti, kteří kupují byt jako investici a krátkodobě nebo dlouhodobě ho pronajímají. Nejenže mají stálý příjem z pronájmu, ale vzhledem k úrokovým sazbám na bankovních účtech a stále ještě rostoucím cenám bytů v Praze také výhodně zhodnocují své volné finanční prostředky. Taková investice se vyplatí dokonce i s hypotékou a podle realitních expertů v Praze ceny bytů v nejbližší době ještě klesat nezačnou. Navíc, ceny nemovitostí se v České republice zatím zvyšují nejrychlejším tempem z celé Evropy, což láká investory, kteří spekulují s růstem cen realit a kurzem koruny. Vzhledem k posledním zásahům České národní banky ale ti posledně jmenovaní z okruhu zájemců o nové byty v Praze spíše mizí.
Hlad po bydlení v Praze dosud není utišen, takže další výstavba nových bytových domů, i rekonstrukce těch starších na moderní bydlení budou určitě pokračovat.

Čtěte také:  Čím zastínit balkón nebo lodžii?

Bude to cizinec?

Z informací zveřejněných různými developery v průběhu letošního roku vyplývá, že se podíl cizinců kupujících byty v pražských novostavbách pozvolna zmenšuje. Mezi zákazníky jednotlivých developerských projektů jsou zahraniční klienti v menšině a jejich podíl se v závislosti na atraktivitě konkrétního realitního projektu pohybuje zhruba od pěti procent až k jedné třetině. Celkově ale v podstatě u všech developerů podíl kupujících z jiných zemí klesá, i když se zatím jedná spíše jen o jednotky procent.
Stabilní je podíl slovenských kupujících, a to na úrovni cca do 15 % ze všech zahraničních kupců. Dále byty kupují Ukrajinci a zájemci z dalších postsovětských republik, lidé v podstatě z celé Evropy a také Izraelci, v menší míře i Američané.

Byt v Praze funguje i jako mezipřistání

Mezi zahraničními zájemci o koupi bytů v Praze pozvolna klesá počet zákazníků z Ruska, u nichž se zřejmě projevuje oslabení rublu. Nahrazují je zájemci z asijských zemí, převážně z Vietnamu, Jižní Koreje a Číny. Vzhledem k rostoucím cenám bytů v západní Evropě se i zvyšuje počet zájemců o koupi bytu ze západoevropských zemí. Díky levným letenkám a i stále častějším možnostem pracovat v mnoha oborech z domova se jim vyplatí koupit si kvalitní byt v Praze, a do Londýna, Paříže či dalších evropských metropolí jen dojíždět, neboť tam by je obdobný byt stál mnohonásobně víc.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?