Víte, jaká jsou pravidla pro ověřování měřících přístrojů?

Proč je ověřování měřících přístrojů důležité, jaká pravidla je nutné dodržovat a která měřidla zvolit? Jak neudělat chybu vám poradí Jaroslav Plšek, obchodní ředitel ISTA Česká republika.

Jaká legislativa je zde důležitá?

Termíny pro stanovená měřidla upravuje vyhláška č. 345/2002. Novela vyhlášky č. 285/2011 Sb. s účinností od roku 2012 sjednotila pravidla pro ověřování vodoměrů na studenou i teplou vodu, které jsou používané pouze k rozúčtování nákladů konečným spotřebitelům. Tato novela vyhlášky stanovila jednotnou lhůtu pro ověření (případně výměnu) na 5 let. U měřičů tepla je lhůta kratší, jsou to 4 roky.

Na co si mají dát například  SVJ pozor při poptávkách na  výměnu měřidel?

Především by si měli být vědomi legislativní  povinnosti instalace dálkově odečitatelných měřidel, která platí od 1. ledna 2022. Počítá se s tím,  že do 31. prosince 2026 budou vyměněna všechna měřidla za dálkově odečitatelná. Pokud tedy  někomu končí životnost v tomto roce, měl by již pořídit přístroje s možností dálkového odečtu.

Musí se pravidelně ověřovat či měnit indikátory?

Na indikátory topných nákladů se nevztahuje zákonná povinnost, tam je životnost udávána výrobcem a je omezena životností baterie. U našich indikátorů to je například 10 let. Pokud byl tedy přístroj instalován před více jak deseti lety, již se na něj nevztahuje záruka.

Dle zákona 318/2012 Sb. vznikla nově povinnost instalace měřičů tepla pro všechna SVJ a BD. Měřiče tepla nebo indikátory topných nákladů měly být instalovány nejpozději do 1. 1. 2015.

V roce 2012, 2013 i 2014 bylo tedy nainstalováno velké množství indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění (RTN) v České republice, proto se doporučuje, aby si předsedové SVJ/BD zkontrolovali termín instalace a tím i životnost baterie přístrojů a vyhnuli se tak nepřesnostem ve vyúčtování.

Čtěte také:  Nejnovější magazín Okolo bytu exkluzivně k dispozici on-line

Indikátory nejsou tzv. stanoveným měřidlem, nepodléhají tedy metrologickému ověření. Překročení životnosti indikátoru může způsobit vypnutí displeje, vykazování chybových hlášení nebo nemožnost odesílat odečty dálkově. To pak může ovlivnit roční vyúčtování nákladů, protože pro spravedlivé rozúčtování nákladů je důležité mít k dispozici náměry ze všech indikátorů v objektu.

Stáří přístroje je možné si zkontrolovat přímo i na přístroji samotném. Každý přístroj je označen 9místním číslem nad displejem, pokud je tedy například na začátku 3, indikátor je z roku 2013 a je tedy třeba ho již vyměnit. Uživatelé bytů mohou také nyní  lépe odhalit nefunkčnost přístroje díky měsíčním informacím o spotřebě, kdy se v dokumentu, který mají přístupný díky portálu ista24, mohou objevit nulové hodnoty.

Kdo má tedy zodpovědnost za funkci a ověřování měřidel pro bytové domy?

V případě, že se zákazník rozhodne jít složitější cestou (následného ověření měřidel namísto koupi nových měřidel), spadá tato povinnost na vlastníka domu (SVJ či družstvo), aby zajistil povinné úřední ověření vodoměrů certifikovanou firmou, která vodoměr opatří značkou, že je vodoměr funkční. Pokud není funkční, musí se měřidlo vyměnit.

Také bych chtěl upozornit, že Instalaci nového vodoměru musí provádět firma, která je certifikovaná u Českého metrologického institutu. My se z naší strany snažíme klienty na konec životnosti upozorňovat v rámci naší komunikace.

A co se tedy stane, když nejsou zákonné lhůty dodrženy?

Pokud jsou však v provozu neověřené měřiče, mohou jejich majitelům vzniknout problémy s rozúčtováním i finanční škody. U neověřených přístrojů totiž nelze jejich naměřené hodnoty použít pro rozúčtování. Z tohoto důvodu je ověřování a výměna pro SVJ či bytová družstva velmi důležitá.

Napsat komentář