Komentujeme: Začátek topné sezóny a spravedlivé měření spotřeby tepla

S počátkem topné sezóny nás čeká několik úkolů, kterými si zajistíme, že v následujících měsících nezůstaneme bez tepla. O tom si můžete přečíst v článku Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď udělat? V diskusi k tomuto článku se řešilo i měření spotřeby tepla a jeho spravedlivost. Jaký měl autor dotazu problém a jaké je řešení?

Poloha bytu ovlivňuje náměry. Co je možné udělat, aby bylo vyúčtování v očích vlastníka bytu spravedlivé

Měření tepla na radiátoru je v tomto bytě prováděno pomocí odpařovacího měřícího přístroje tzv trubiček. Jedná se o prostřední byt 2+1 a všechna okna jsou soustředěna na jižní straně tudíž celý den od 10 hodin dopoledne až do 19 hodin večer svítí do bytu sluníčko a teplem se měřící trubičky extrémně rychle odpařují. Člen družstva dostal při jednání na představenstvu informaci, že má proto na trubičce pět dílků zdarma. Člen družstva ale namítá, že tyto dílky jsou za cca 2 měsíce odpařené, a pak už musí celou spotřebu hradit. V závěru svého příspěvku se ptá, zda je postup družstva legální a správný. Komentář pro e-letter připravila Jarmila Trčková ze společnosti ista Česká republika.

Náprava se projeví v rozúčtování, pomůže i výměna trubiček za elektronický indikátor

Problém, který autor dotazu popisuje, se týká všech bytů na jižní straně domu, všem se tekutina odpařuje rychleji než bytům na opačné straně domu. Díky poměrovému rozúčtování nákladů na teplo v Kč pak nezáleží na počtu dílků v tom smyslu, že čím více dílků tím větší podíl na platbě za teplo, ale počty dílků se pak porovnávají s počtem dílků ostatních bytů a při konečném rozúčtování nákladů je pak i zohledněná poloha místností v rámci objektu a vůči světovým stranám, která zajistí, aby došlo k „dorovnání“ mezi osluněnými a neosluněnými byty. Doporučujeme objektům s tímto již zastaralým typem instalovaných poměrových měřidel (měřidla pracující na principu odparu kapaliny) provést jejich výměnu za elektronické indikátoru.

2 Comments
 1. Sam 3 roky ago

  A co spravedlivé rozúčtování chladu – poměrem výše nájemného – na severní straně v neosluněném bytě nájemník tolik netrpí.
  Zkrítka komu se nelíbí, že bydlí pod střechou na vchodem, sklepem nebo garáží nebo v krajním bytě . ať se odstěhuje jinam.
  A ty výměny indikátorů taky něco stojí. Všichni ale píší jak je dálkové vytápění úžasné, výhodné a zdravé. Tak za to zdraví ať si připlatí.

  • novák 3 roky ago

   A až se odstěhuje, ať nechá běžet topení. Aby Samečkovi ve vedlejším bytě nebyla ziminka.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?