Usnadněte si modernizaci výtahu. Poradíme, jak na to!

Obáváte se komplikací spojených s modernizací výtahu natolik, že ji stále odkládáte, i když je stávající zařízení na hranici životnosti, přibývá nutných oprav a náklady s nimi spojené rostou? Máme pro vás praktické tipy, jak si cestu k modernímu výtahu zjednodušit a zpříjemnit. 

Modernizace či výměna výtahu zpravidla výrazně zvýší nejen bezpečnost uživatelů, ale i jejich pohodlí. I při zachování stávajících rozměrů výtahové šachty nabídne například více prostoru v kabině, což ocení nejen rodiny s kočárkem. Výsledkem modernizace i výměny bývají také nižší náklady na provoz, dané nejen úsporou za řadu drobných oprav nutných u dosluhujících výtahů, ale třeba i nižší spotřebou energie. Proto se z dlouhodobého hlediska vyplatí překonat dočasné nepohodlí, které s sebou nutná odstávka stávajícího výtahu při modernizaci přináší.

Rozhodněte se ve správný čas

Stejně jako u jiných zařízení se i u výtahů vyplatí rozpoznat stav, kdy je modernizace vhodná a zároveň výhodná.  Projevy signalizující, že drobná oprava nestačí, bývají poměrně jasné. Patří k nim opakovaně nepojízdný výtah, stále častější nutnost oprav nebo vyšší náklady na odstraňování rizik zjištěných při inspekční prohlídce. Známky výrazného provozního opotřebení se mohou projevit i vyšší hlučností.

Řešením pak bývá částečná modernizace nebo kompletní výměna výtahu. Při rozhodování mezi těmito variantami zvažte především míru, v níž potřebujete zvýšit bezpečnost a komfort, minimalizovat poruchovost a hlučnost, vylepšit technickou úroveň zařízení a snížit energetickou náročnost.

„Při částečné modernizaci se nemění základní parametry výtahu a nezasahuje-li se do nosných konstrukcí budovy, není ani zapotřebí stavební povolení. Práce v domě trvají dva a více týdnů podle rozsahu. U kompletní výměny je zapotřebí stavební povolení a práce si vyžádají zhruba čtyři a více týdnů, “ vysvětluje Ing. Martin Starý, který je ve společnosti Schindler CZ, a.s., obchodním manažerem pro modernizace.

Čtěte také:  Vybíráte výtah? Poradíme vám, jaké zdánlivé drobnosti nepodcenit

Nepodceňte přípravu ani výběr dodavatele

Odborníka přizvěte hned na začátku

V případě větší investice je u bytového domu nutné, aby vlastníci odsouhlasili záměr, definovali rozsah a stanovili skupinu osob, která povede výběrové řízení. Již v této fázi je dobré požádat o konzultaci servisní organizaci nebo nezávislého odborníka, například soudního znalce. Pomůže vám definovat priority, funkce a parametry výtahu, které jsou důležitým kritériem při výběru zařízení i dodavatele.

Zaměřte se na detaily

Ve výběrovém řízení posuzujte výhodnost nabídky jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být nejlepší volbou. Ověřte si, co je v ní zahrnuté, a dbejte na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly bez dalších výjimek zanesené do smlouvy.

„Vyžádejte si kvalifikační předpoklady dodavatele a kopie pojistných smluv, které pokryjí případné škody jím způsobené. Jasně specifikujte také požadované záruční i platební podmínky a termín realizace. Nepodceňujte ani záruční a pozáruční servis výtahů. Budoucí dodavatel by měl mít širokou servisní síť a také nonstop dispečink, aby byl schopný rychle reagovat. Rozhodující je i dostupnost náhradních dílů a stabilita firmy, protože životnost výtahu překračuje dvacet let,“ radí Ing. Jiří Hoffman, portfolio manažer ze společnosti Schindler CZ, která má s modernizacemi výtahů v bytových domech bohaté zkušenosti.

Nenechte se zahltit administrativou

Zajištění stavebního povolení, které je obvykle třeba pro kompletní výměnu výtahu, může trvat i více než 90 dní. Jeho součástí totiž jsou kladná stanoviska všech dotčených orgánů, a to celý proces prodlužuje.  Stavební řízení končí až kolaudací. „Vyřízení formálních náležitostí bývá pro zákazníky velkou zátěží. Proto by jim profesionální firma měla nabídnout tzv. řešení na klíč, tedy včetně pomoci s vyřízením potřebných povolení. U naší společnosti je to samozřejmostí,“ říká za Schindler CZ Martin Starý.

Čtěte také:  Dotace Bytové domy bez bariér 2019: Od zítra začíná příjem žádostí pro dotace na výtah a bezbariérové bydlení

Zjednodušte si modernizaci i správu zařízení

Modernizaci významně usnadní nejnovější technologie. Například výtahy z nové modulární platformy Schindler jsou díky nim mimořádně flexibilní. Dokážou optimálně využít možnosti stávající šachty a díky úspoře prostoru pro technické vybavení poskytují více pohodlí cestujícím. Do detailu si můžete vyladit také jejich design, takže se stanou přirozenou a atraktivní součástí vašeho domu.

Moderní výtahy Schindler jsou zároveň připraveny využít nejnovějších možností spojených s digitalizací. Ty přinášejí zákazníkům celou řadu výhod. Patří k nim takzvaná prediktivní údržba, díky níž lze potenciální technické problémy řešit ještě dříve, než ovlivní plynulý chod zařízení. Tím se značně minimalizuje počet neplánovaných odstávek, tedy situací, kdy je výtah náhle mimo provoz. Výtahy jsou prostřednictvím vzdáleného monitoringu pod neustálým dohledem odborníků, což umožňuje například rychlejší a efektivnější správu zařízení. K její optimalizaci ve prospěch zákazníka přispívá i nové Technické operační centrum (TOC), které Schindler CZ otevřel ve své pražské centrále. Výsledkem služeb založených na digitalizaci bývá i úspora nákladů, protože také v případě výtahů platí, že je prevence levnější než řešení již vzniklých problémů.

Hledáte spolehlivého partnera pro servis a modernizaci výtahů?

Společnost Schindler CZ je největší tuzemskou servisní firmou v oboru. Zákazníkům přináší jak zkušenosti plynoucí z více než 140leté tradice značky, tak nejmodernější technologie. V terénu má více než 150 techniků, a tak může zajistit rychlý dojezd. Samozřejmostí je nonstop dispečink s proškolenými operátory, kteří jsou připraveni kdykoliv reagovat na požadavky zákazníků. Při modernizaci vás odborníci provedou celým procesem. Pokud zvažujete modernizaci nebo výměnu výtahu a potřebujete více informací, navštivte sekci Modernizace na www.schindler-cz.cz. Na těchto stránkách najdete také kontakty na pobočku ve vaší oblasti, kde si můžete sjednat nezávaznou konzultaci.

Napsat komentář