Ušetřit za ohřev vody je snadné. Také bytové domy začínají více využívat solární energii

Využívání solární energie pro ohřev vody je dnes už běžným řešením u rodinných domů. Jak je to ale v případě velkých bytových domů? Odborníci říkají: Ano, řešením je kombinace současných zdrojů tepla s obnovitelnými zdroji energií, především těmi solárními.

Využívání alternativních zdrojů energií má u bytových domů budoucnost

K šetrnému přístupu domácností motivují podle odborníků především rostoucí ceny energií. „Ve chvíli, kdy stoupají cena za plyn a elektřinu, je zájem o nová řešení logicky větší,” vysvětluje Jan Vysloužil ze Svazu českých a moravských bytových družstev, jehož členové spravují přibližně pětinu bytového fondu v Česku. Využívání alternativních zdrojů energií, například solárních panelů pro ohřev teplé vody, tepelná čerpadla či fotovoltaické elektrárny, je podle něj z pohledu finanční udržitelnosti dnes již téměř nevyhnutelné.

Meziroční nárůst cen se navíc týká i teplárenských zdrojů. Na systémy centrálního zásobování teplem (CTZ) jsou u nás přitom napojeno až 2 milióny odběratelů. Podle Jana Vysloužila mohou právě obnovitelné zdroje energie hrát roli doplňujícího zdroje tepla ve chvílích, kdy dochází k těmto cenovým nárůstům.

Vyplatí se to?

Než se ale bytové domy pustí do instalace, měly by zvážit efektivitu využití a možnosti kombinace se současnými zdroji, radí předseda Svazu a uvádí příklad z Plzně. „Na střeše areálu bytového družstva Škodovák najdete relativně velkou fotovoltaickou elektrárnu. Při rozhodování, zda využít systém fotovoltaický nebo termický, byla vzhledem k využitelnosti zvolena fotovoltaika, a to z důvodu relativně malé spotřeby energie pro ohřev teplé vody v celém areálu družstva. Rozhodování by bylo jiné v případě, že by se jednalo o panelový dům nebo lázeňský provoz, kde jsou spotřeby teplé vody a náklady na její ohřev vzhledem k vytápění přibližně vyrovnané,” upřesňuje Jan Vysloužil.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Pro bytové domy může být lákavé, že ceny zelených technologií postupně klesají, čímž se podle Svazu zkracuje i návratnost vložených investic a tedy zvyšuje atraktivnost pro ty, kteří o takové možnosti úspor uvažují. V případě využití dotace se doba návratnosti samozřejmě výrazně zkracuje. Energií ze slunce přitom může bytový dům v celoročním provozu získat 40-60 % energie pro potřebu na ohřev teplé vody.

Čtěte také:  Zima se blíží. Je nejvyšší čas na čtyři úkoly, abyste zůstali doma v teple

„Při výpočtu návratnosti je třeba zvážit veškeré náklady spojené nejen s vlastní investicí, ale i se zajištěním běžného provozu, oprav a nezbytných revizí. Pokud firma „garantuje“ návratnost investice do dvou tří let, je na místě zvýšená obezřetnost,” varuje Jan Vysloužil. Při návratnosti investice kolem 10 let už podle Jana Vysloužila stojí za úvahu o ní vážně uvažovat. Rozhodnutí jaký „zelený“ zdroj v domě instalovat (a jestli vůbec nějaký) je proto podle něj vhodné podložit posudkem zpracovaným energetickým specialistou či auditorem. „Spoléhat se pouze na doporučení firem, které jednotlivé technologie nabízejí na trhu může být zavádějící a výsledný efekt může vést k velkému zklamání,” dodává.

Log in with your credentials

Forgot your details?