Třetina požárů během vánočních svátků vzniká v domácnostech

Během vánočních svátků dochází každoročně k 1200 požárům, třetina z nich vzniká v domácnostech. Nejčastěji jsou způsobené neopatrným zacházením se sirkami, svíčkami, prskavkami a případně vánoční pyrotechnikou. Škody jsou mnohdy výrazné.

Pozor zejména na věnce se svíčkami

Největší problém v předvánočním období představují adventní věnce. Jak ty kupované, tak ty vlastnoručně vyráběné na sobě mají mnoho hořlavých prvků a stačí na nich svíčky nechat hořet bez dozoru a během chvíle může vzniknout problém. Hasiči také upozorňují na to, že je důležité vybírat, na jaké místo adventní věnec umístíte. Měl by být daleko od hořlavých materiálů.

Pokud si věnec sami vyrábíte, dbejte na to, abyste si pořídili speciální svíčky, které jsou ošetřeny voskovou vrstvou. Věnec jako takový nevyrábějte z vysoce hořlavých materiálů, jako jsou hobliny, suché dřeviny, papírové ozdoby apod.

Pro vánoční stromek jsou rizikem svíčky, světélka a prskavky

Další problém často představuje stromek. Ten může chytnout jak od prskavek nebo svíček, tak od světélek, které na něm jsou umístěné. Dbejte, aby v době vaší nepřítomnosti nikdy nezůstávaly na stromku zapálené svíčky. Z hlediska požáru jsou obecně podceňované světélkové řetězy. Jde zejména o starší řetězy, kupované mimo standardní obchodní řetězce. U těchto výrobků je riziko chybějících atestů, potvrzujících jejich bezpečné používání.

Při požáru pamatujte na pravidlo šedesáti vteřin

Celý stromek vzplane během několika málo vteřin a v některých případech bohužel dochází i k tomu, že od něj chytne celý byt nebo celá místnost. Pokud je navíc umístěn v dosahu sedacího nábytku, jiného dřevěného nábytku nebo závěsů či záclon, hrozí nebezpečí, že začne hořet i to.

Pokud se vám nepodaří v prvních šedesáti vteřinách požár uhasit, ztrácíte nad ním jakoukoliv kontrolu a sami jej již neuhasíte. Proto je důležité mít v domácnosti okamžitě po ruce alespoň jeden hasicí přístroj, se kterým dovedou všichni členové domácnosti zacházet.

Čtěte také:  Úklidem bytu k psychické pohodě. Nesmysl? Mýlíte se, funguje to!

Oheň není jediný problém, která váš byt čeká

Co si však mnozí neuvědomují, je i to, že při požáru nevzniká jen samotná škoda. Byt či dům je mnohdy kvůli vzniklým zplodinám na nějakou dobu prakticky neobyvatelný a uvedení do původního stavu vyžaduje nějaký čas a finance.

Pozor na záměnu pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Znáte rozdíly?

Pojištění majetku lze vyřešit online na srovnávači pojištění Porovnej24.cz. Tam stačí zadat požadované parametry, vybrat si pojištění, které vám vyhovuje, a nakonec ho zaplatit. Dejte si však pozor na výši pojistné částky.

Ta představuje částku, na kterou by vás vyšlo znovu kompletně vybavit svou domácnost. Ideální je mít uzavřené pojištění nemovitosti i domácnosti. To první zahrnuje obvodové zdi, střechu a stavbu jako takovou. To druhé zahrnuje vybavení, které se uvnitř nachází včetně oblečení, šperků, obrazů, elektroniky apod.

Jak stanovit pojistnou částku u pojištění majetku

Existují nejrůznější kalkulačky, které částku vypočtou na základě vyplněných údajů. V potaz ale musíte brát vaše individuální vybavení. Pojištění majetku vás měsíčně nepřijde draho a vyplatí se při jakékoli události, během které se něco poškodí.

Nezapomínejte pojistnou smlouvu cca po třech letech aktualizovat, zda stále odpovídá hodnotě vybavení bytu.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner