Trendy interiérů 2018: Dřevo se odhalí, barvy projasní a to ještě zdaleka není všechno

Letošní trendy v interiéru přejí jak odvážným, tak i těm, kteří sází na osvědčenou klasiku. V obou případech ale může být váš interiér takový, jaký lze vidět na vyhlášených interiérových světových veletrzích. Vy ale přitom můžete vybírat z nabídky českých firem, a tedy za docela jiné ceny. Jaká řešení, barvy a materiály by vám doma neměly chybět?

Dveře – výrazné barvy a dřeviny z českých lesů, chybu neuděláte ani se sklem

Letošní trendy jasně říkají – nebojte se výrazných barev! A to ani na dveřích. Do módy se nám postupně dostávají křiklavé varianty zelené a žluté, které vám nádherně rozsvítí interiér a udělají z vašich dveří nepřehlédnutelný designový kousek. Pro ty, kteří nejsou zastánci dominantních barev je alternativou umírněnější oranžová, jdoucí do červena až cihlova. Ta totiž bude v roce 2018 také v kurzu.

Hned v dalším sledu po barevných tónech nelze mluvit přímo o novém materiálu, ale rok 2018 bude jednoznačně ve znamení dřeva. „Vracíme se tak k tradičnímu a osvědčenému materiálu našich předků. „IN“ bude volit typické dřeviny pro tu danou krajinu. Na našem území se proto jedná především o duby, jilmy, kaštany nebo javory. Rovněž doporučuji zanechat dřevu jeho krásný přirozený vzhled s viditelnými suky nebo prasklinami,” popisuje Petr Paksi, ze společnosti J.A.P. a přidává designový tip, jak ze vzhledu vytěžit ještě víc: Pro lepší vyniknutí dřeva na dveřích je dobré zvolit dveřní komplet se skrytými zárubněmi, které jsou v tomto odvětví již dlouhodobým trendem.

Co se týče dalších materiálů, tak v kurzu bude i nadále nesmrtelné sklo, které se hodí téměř do každého stylu interiéru. Využít ho můžete i na plochu dveří, a to jak v jeho barevné podobě (například v již zmiňované trendy zelené nebo žluté), tak i v zajímavé kombinaci právě se dřevem.

Třešničkou na dortu designu se stávají roky nedoceněné kliky a kování

Trend hranatých tvarů, které vládly designu kování v posledních deseti letech, již mizí a kliky se postupně opět zaoblují a nejinak tomu bude v roce 2018. „Můžeme také počítat s pokračujícím trendem minimalismu, který velí vše co nejvíce zjednodušit či skrýt. Rozety klik se tak zapouštějí do dveří anebo mizí úplně, neviditelnými se stávají i panty a velmi intenzivně se pracuje také na konceptu otevírání dveří bez klasické kliky,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T.

Čtěte také:  Nechcete letos zkusit zero waste Vánoce? Co by bylo jinak?

Klika se v poslední době stává nejen praktickým prvkem, ale také designovým klenotem. A proto v kurzu budou matné povrchy v odstínech zlaté bronzové, měděné, popřípadě hnědé, na vrcholu však bude nadále zůstávat matná černá. Ta je v současnosti jednoznačně nejžádanějším odstínem v kvalitních interiérech i exteriérech.

Zajímavé materiálové inovace vznikají i například v oblasti povrchových úprav kování. Příkladem je ručně broušený, černý matný povrchu s hrubou 3D strukturou podobnou drásanému dřevu, která je i přesto velmi příjemná na dotek. Stále častější jsou také netradiční kombinace kovu s materiály, jako je například sklo, dřevo či kůže, na jedné klice.

Nábytková dvířka – masivu a sklu šlapou na paty totálně věrné alternace

I u nábytkových povrchů určitě můžeme v roce 2018 počítat s pokračujícím trendem dřevodekorů. Mezi dřevodekory i nadále zcela jasně povede dub ruku v ruce s další dřevinou, a tou je světlý jasan. Praktickou alternativou masivu je pro nábytek buď folie, nebo velice zdařilé lamino, které navíc nabízí profilový povrch s totálně věrnou dřevitou strukturou. V popředí kromě dřevodekorů zůstávají také povrchy napodobující beton a jiné umělé materiály.

Jak je tomu u všech dalších odvětví, tak i zde se v poslední době objevilo mnoho nových materiálů se zajímavým vzhledem i vlastnostmi. „Hlavní prim v nich v různých provedeních hrají akryláty. Umí být věrnou imitací skla na povrchu nábytkových dvířek, přičemž si zachovávájí svoji typickou vysokou mechanickou odolnost. Design skla může být navíc podpořen ručně zpracovávanou zkosenou hranou,“ popisuje Martin Dusík ze společnosti Trachea. a upozorňuje i na pokračující vývoj vysokotlakých laminátů HPL. Za nepříliš atraktivním názvem se přitom skrývá zajímavý materiál s velkou budoucností, který z pohledu designu nabízí maximální mat a jeho nespornou výhodou je vysoká odolnost na mechanické poškození a teplotu až 180°C. A pokud se přeci jen hodně velkou silou podaří jej nějak poškodit, jde velice lehce vše opravit pouhým teplem z obyčejné žehličky.

Čtěte také:  Designérka radí: Jak na nás působí jednotlivé barvy a jak je v interiéru kombinovat

Nové povrchy se nevyhýbají ani trendovému dřevu. V retro stylu povede zalakovaná dýha s moderním zpracováním transparentního laku.

Dřevo má dnes vstup do koupelny dovoleno, podle trendů až přikázáno

Jedním z hitů roku 2018 bude dřevěná koupelna. Své koupelnové skříňky můžete zahalit do pestré škály dřevodekorů v různých barevných odstínech. „Světlejší variantu například zastupuje novinkový dřevodekor dub Arlington anebo tradiční bříza. Pokud byste svoji dřevěnou koupelnu raději ladili do tmavších barev, doporučuji vybírat například mezi dřevodekory wenge či ořech,“ radí Tomáš Pupík, designér společnosti Dřevojas, v.d., Pro zlatou střední cestu doporučuje dřevodekor s neobvyklým názvem cafe. Jeho nekonfliktní do hněda jdoucí zbarvení můžete originálně kombinovat například s bílou či slonovinovou barvou, čímž dostanete netradiční dvojbarevné koupelnové vybavení.

Nové materiály jasně souvisí se zmiňovaným velkým trendem v podobě koupelny s příchutí dřeva. Jednoznačným, i když ne přímo novým, materiálem číslo jedna tedy bude dřevo i jeho věrohodná imitace v podobě laminátových dřevodekorů. Ty totiž lehce odolávají v koupelně všudypřítomné vlhkosti a vodě a vy se tak nemusíte obávat, že by dřevěný vzhled vaší koupelny nějak utrpěl na své kráse. Nicméně pokud byste toužili po skutečném dřevu, je možné pro exkluzivnější řady nábytku využít i speciálně ošetřený masivní dub.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?