Ticho za vstupními dveřmi do bytu

Při rekonstrukcích interiérů bytů se v poslední době nejčastěji realizovala nová podlaha, kuchyň nebo koupelna, s tím spojené instalační rozvody a probíhala také výměna dveří.

Do každé místnosti se mohou instalovat dveře podle provozních potřeb domácnosti. Mohou vypadat na první pohled jednotně. Ovšem vnitřní materiálová skladba a finální povrchová úprava křídla rozhodne, co dveře majitelům zajistí a také, jak dlouho vydrží.

Mezi hlavní prioritou u vstupních dveří do bytu patří jejich bezpečnost a protipožární odolnost. Při výměnách vstupních dveří v bytových domech je to již zákonná povinnost. Mnoho majitelů si však až později uvědomí, že klíčový prvek pro pohodlné bydlení je i v zajištění protihlukové izolace.

Protihluková izolace

Dveře s protihlukovou izolací je možné osadit i do vnitřních prostor bytu, například do ložnice, pracovny nebo dětského pokoje. Jediné omezení je to, že nemohou být prosklené. Tím by se omezila míra snížení hluku. Prosklení je však možné zvolit u dveří, které mají být „pouze“ protipožární.

O kolik decibel víc nebo míň?

U vstupních dveří do bytu se nejčastěji montují dveře s útlumem 27 dB. Takové dveře splňují požadavky českých norem. Například se do skladby dveří použije plná dřevotřísková deska, která zároveň umožňuje větší stabilitu dveřního křídla a prodlužuje životnost dveří.  

Pokud mají být dveře bezpečnostní s vyšší mírou izolace proti hluku, je třeba lepší konstrukce dveří s dotěsněním prahové spáry.

U největšího českého výrobce dveří Doornite (dříve Masonite) to jsou dveře s označením Doornite Lume Extra Acoustic.  U těchto dveří je konstrukce tvořena masivním smrkovým rámem, který je z obou stran opláštěn 3mm DTD (dřevotřískovou) deskou. Na ní je nanesen finální laminátový povrch lisovaný pod vysokým tlakem se vzhledem dřevodekoru nebo uni barvou. V současném minimalistickém stylu se často používá bílá barva dveří, která může být i v laminátové úpravě.

Čtěte také:  Komentujeme: Jaké poplatky může vyžadovat pronajímatel po svém nájemci

Uvnitř křídla je speciální vícevrstvá dřevotřísková výplň. Dveře mají tloušťku 44 mm a podle šířky dveřního křídla jsou o cca 5-14 kg těžší než dveře bez zvýšených akustických parametrů.

Tyto dveře s lepšími hodnotami vzduchové neprůzvučnosti až 34-35 dB jsou tedy protihlukové a protipožární. Při individuální výrobě mohou být doplněny o požadavky na kouřotěsnost, pak nesou označení Doornite Lume Extra Smoke.

Bezpečnost na prvním místě

Jestliže jsou při výrobě kombinovány i bezpečnostní prvky, pak je jsou zatříděny v bezpečnostní třídě B2 nebo B3 a získají tak navíc zabezpečení proti vloupání. Bezpečnostní akustické dveře Doornite třídy B2 lze osadit i do stávajících ocelových zárubní. Bezpečnostní dveře musí vždy instalovat proškolený montážník.

Sestavit si vlastní, originální sadu dveří je možné v on-line konfigurátoru nebo v 22 vzorkových prodejnách v ČR a v 7 na Slovensku.

www.doornite.cz

1
Vstupní bezpečnostní, protipožární a protihlukové dveře DOORNITE s bílým laminátovým povrchem
2
Výrobce dveří DOORNITE na identifikačním štítku garantuje u dveří LUME EXTRA ACOUSTIC útlum hluku až 35 dB.
3
Bezpečnostní protihlukové dveře DOORNITE LUME EXTRA Safety Acoustic v novém dřevodekoru dub halifax (CPL laminát) 
4
Bezpečnostní protihlukové dveře DOORNITE LUME EXTRA Safety Acoustic v novém dřevodekoru dub halifax (CPL laminát) 
5
Bezpečnostní protihlukové dveře DOORNITE LUME EXTRA Safety Acoustic v novém dřevodekoru dub přírodní horizontální

Napsat komentář