Komentujeme: Dálkové odečty

Ani bytové domy se neobejdou bez nových technologií. Jednou z nich jsou dálkové odečty spotřeby energií, konkrétně tepla a vody. 

Internetové bankovnictví, mobilní aplikace, ale i dálkové odečty

Představte si, že můžete mít modernější řešení, které vám ušetří čas a přinese benefity. Řadu z nich jsme přijali a zcela běžně je dnes využíváme. Vracet se k překonaným řešením, nebo u nich zůstávat navzdory novým technologiím nás ani nenapadne, protože to postrádá smysl. Stejně tak se součástí sledování a měření spotřeby energií staly dálkové odečty.

Dálkové odečty tepla a vody nejsou otázkou ani kdy, ani proč

Bez ohledu na legislativní povinnost jsou dálkové odečty nezbytnou součástí technologického vývoje. Není to žádný strašák a krok do neznáma, mnoho bytových družstev a SVJ je již roky běžně využívá.

Povinnost instalovat již pouze dálkově odečítatelná měřidla vstupuje v platnost 1.1.2022. Místo toho, aby nyní, těsně před koncem roku, v rámci povinného pětiletého cyklu vlastníci bytových domů již automaticky instalovali tato modernější řešení, některá SVJ a družstva rychle spěchají, aby ještě do konce roku stihli instalovat přístroje s mechanickými odečty. Požadavky těchto instalací zaznamenali i ve společnosti ista Česká republika.

“Některá menší bytová družstva se snaží ještě v letošním roce realizovat výměnu vodoměrů, aby se vyhnula montáži vodoměrů s radiovým odečtem v příštím roce. Důvodem je z jejich pohledu především finanční úspora za přístroje. Nicméně již nekalkulují s úsporou, kterou přinášejí dálkové odečty, které jsou navíc daleko přesnější než odečty manuální, kde je daleko větší chybovost způsobená především lidským faktorem,” komentuje pro Okolo bytu Jaroslav Plšek, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Napsat komentář