Také byt v paneláku umí nabídnout bydlení přesně podle vašich potřeb

Často se snažíme vtěsnat naše představy o bydlení do roky zažitého modelu. Tak to měla i paní Bohumila, která vychovává svou tříletou vnučku. Žijí v dvoupokojovém panelovém bytě s klasickým uspořádáním obývák, kuchyň a ložnice. Ložnice, kde spí babička s vnučkou, současně plní funkci i dětského pokoje. Architekti našli podstatně vhodnější řešení.

Současné uspořádání bytu příliš nevyhovuje

Byt, ve kterém bydlí balička Bohumila s vnučkou, se nachází v panelovém domě. V bytě je koupelna a záchod s vyzděným a zrekonstruovaným jádrem, malá provizorní kuchyň, ještě menší šatna, chodba, obývák s herním koutkem a ložnice.

Paní Bohumila zvažovala, že by ložnici přepažila. V jedné části by byl obývák a v druhé prostor pro spaní. Z obýváku by mohl vzniknout dětský pokojíček. Sama zrekonstruovala koupelnu. Po rozvodu si koupila i nový jednoduchý nábytek. Neví si ale rady se změnou dispozic a finance nazbyt vzhledem k důchodu také nemá. Kromě dětského pokoje by babička s vnučkou uvítaly dostatek úložného prostoru, postel jako pro princeznu a koutek na hraní, který by později sloužil k učení. Jak tato přání v ne příliš velkém panelovém bytě realizovat? Úkolu se ujala dvojice bytových designérů Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Jaké změny v bytě budou zásadní?

Již při prohlídce bytu se designéři shodli, že nejlepší bude přesunout dětský pokoj do původního obýváku. Dispozičně nebylo třeba velkých zásahů, rozsahem to ale přesto byla velká proměna. Trochu je potrápily podlahy, které byly původně všeho druhu – jejich sjednocení znamenalo důkladné srovnání podkladů ve všech proměňovaných místnostech.

„V bytě chyběla samostatná ložnice (soukromý prostor) pro babičku i pokojíček pro Kristýnku. Úložné prostory byly řešeny ad hoc, a tedy ne vždy zcela prakticky a s důrazem na maximální využití prostoru. Byt byl na náš vkus hodně zaplněn spoustou předmětů a volal po určitém provzdušnění a stylovém sjednocení.“

Čtěte také:  Čím na podzim zkrášlíte váš balkón? S chryzantémami nebudete litovat

Jak designéři zhodnotili novou podobu bytu?

Do obýváku, kuchyně a ložnice babičky designéři zvolili moderní současný styl v neutrálních tónech. Velmi světlá vinylová podlaha v dekoru běleného dubu dovolila použití trochu tmavších odstínů na nábytku. I tak se designéři drželi ladění tón v tónu a zůstali u příjemné barvy kávy v kombinaci s bílou a lehkými akcenty světle šedé či černé.

Kristýnky pokojíček má lehký nádech skandinávského stylu, výchozí barevnou kombinací se stala jemná tyrkysová s okrovou. „Snažili jsme se využít alespoň některé úložné díly; poskládali jsme je trochu jinak, vyměnili úchyty a knihovna byla na světě. Zároveň jsme velmi dbali na to, aby pokojíček sloužil nejen nyní, ale i do dalších let (dospělácké rozměry psacího stolu či postele, stavitelná židle, dostatek úložných prostor atd.),“ hodnotí změny panelového bytu designéři.

Celý průběh přestavby i s komentáři architektů a dalších odborníků můžete sledovat také v televizním pořadu Jak se staví sen – extra v pondělí 27. ledna ve 21.35 na Primě.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?