Staňte svými vlastními dekoratéry a zkrášlete si svůj domov

Představivost je ještě cennější, než mega rozpočet. Pokud se chystáte zkrášlit váš domov, tady je pár rad, jak se kreativně vyřádit a transformovat váš dům nebo byt, a to ve fyzickém i energetickém smyslu.

Police a knihovny

Nejdřív se zbavte veškerého vizuálního chaosu, přeplněných poliček, kabinetů a podobně. Ideální je začít s čistým plátnem. Zaprášené police dokážou vnést pocit nepořádku do celého prostoru. Místnost pak vypadá neuspořádaně. Knihy působí úhledně, když je zorganizujete podle barev anebo je lze vyskládat od nejvyšší po nejkratší. Velkoformátové bichle se dají položit horizontálně anebo mezi ostatní knihy, kde budou sloužit jako záložky. Do ostatních polic rozmístěte dekorativní předměty, jako je keramika, rodinné fotografie nebo rostliny. Nechte na poličkách i volné místo, aby nevypadaly zahlceně.

Přemístit nábytek

Jen prosté přemístění nábytku oživí váš okoukaný prostor. Proč nevzít pár židlí z jídelny a neprohodit je se židlemi z kuchyně? Nebo vezměte lampičku z vaší pracovny a vyměňte jí s tou z nočního stolku. Někdy pouze nové stínítko se zajímavých vzorkem či výraznou barvou udělá divy. Máte na zahradě kovový nebo dekorativní hliníkový nábytek? Přineste ho dovnitř a hned můžete vytvořit vzhled v zahradním, chalupářském nebo plážovém stylu. Navíc se venkovní nábytek snadno čistí a jen tak se nezničí. Funkční a originální nápad je například stojan na rostliny. Když nemáte extra nábytek a ten současný vás nudí, čalounění by mohla být odpověď. Textura udělá velký rozdíl a ve spojitosti s nápaditým vzorem v okamžiku osvěží celou místnost.

Rámy a rámečky na zeď

Ozdobit si můžete zeď krásnou fotografií a nemusí to být přímo od Annie Leibovitz. Proč si nevybrat jednu ze svých vlastních a kochat se pohledem na svůj vlastní výtvor. Řada osobností propadla kouzlu fotografie, včetně nezapomenutelného Big Lebowskiho, tedy Jeff Bridgese, rockera Lenny Kravitze, profesionálního poker hráče Mikhaila Shalamova, basketbalisty Davida Johnsona nebo rockerky Patti Smith.

Čtěte také:  Jaké osvětlení použít na schodištích a chodbách vašeho domu?

Nemáte-li talent na fotografii, nevadí. Na internetu najdete neskutečné množství obrázků a fotek, které jsou povoleny k tisku, tak zvané ‚volné dílo‘. Majetková práva takového autorského díla nejsou chráněna nebo už vypršela a smí se tedy libovolně používat. A tím pádem i zkrášlit vaší zeď.Nebo si kupte reprodukci vašeho vysněného uměleckého díla. Patří Salvador Dalí mezi vaše oblíbené umělce? Perzistence paměti se známými rozteklými hodinami může zdobit i váš domov.

Feng Shui

Kromě fyzického vylepšení vašeho domova můžete zapracovat i na jeho energetickém povznesení. Kdo by se nechtěl doma cítit harmonicky a klidně, že? Nechte se inspirovat starobylou naukou Feng Shui neboli počeštěně Feng šuej, kterou lidé praktikují už neuvěřitelných 5 tisíc let. Cílem technik a pravidel této nauky je právě vytvoření a také udržení rovnováhy. Když není rovnováha, není pohoda. Nastávají problémy, stres a z toho zas plynou nemoce a začíná celý kolotoč. Rovnováha vede naopak ke spokojenosti a radosti. Probuďte energii svého domova a najděte si odborníka, který vám přesně podle půdorysu vašeho domu udělá podrobný plán anebo můžete následovat těchto pár jednoduchých rad, které vám pomůžou zharmonizovat vaše zázemí.

Zbavte se nepořádku – ten způsobuje podle Feng Shui také nepořádek ve vaší hlavě. Určitě spoustu věcí už nepotřebujete, a jestli něco opravdu nemilujete nebo nepotřebujete, zbavte se jich nebo je darujte někomu, kdo z nich bude mít užitek. Vyklízení nepořádku je i terapeutické, uvidíte, jak k vám začne proudit pozitivní energie.

Vzduch a světlo – vpusťte dovnitř čerstvý vzduch a co nejvíce přirozeného světla. Otevírejte často okna, zapalte si vonnou tyčinku nebo použijte aromaterapii, aby vám domov i krásně voněl. K vyčištění vzduchu se dají použít také některé rostliny, doporučují se tchýnin jazyk, lopatkovec, banánovník, aloe vera, dracéna nebo fíkus či orchideje.

Čtěte také:  Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?

Rovnováha pěti elementů – Feng Shui pracuje se všemi pěti elementy, proto je zkuste mít doma v rovnováze. Například svíčku jako prvek ohně postavte vedle dřevěné sošky a máte hned vyváženější proud energie.

Opatrně se zrcadly – podle tohoto prastarého učení zrcadla odráží energii a tedy jí v místnosti znásobují. Proto je umístěte tam, kde energie stagnuje, třeba do vaší koupelny. V ložnici chcete především kvalitně spát, a proto se nedoporučuje pověsit zrcadlo právě tam.

V domovech trávíme spousty ze svého času, někdo z nich i pracuje, a tak neváhejte a pusťte se do zdobení, čistění, experimentování. Fantazii se meze nekladou. 

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?