Správně zvolené zasklení oken omezí pronikání hluku zvenčí

Svět kolem nás je čím dál hlučnější, což se podepisuje na našem fyzickém i duševním zdraví. Dlouhodobé vystavení hluku totiž může vést k poruchám soustředění a spánku i k horší imunitě. Důležitá je správná volba zasklení okna. Každý typ skla totiž jinak zpracovává různé frekvence a volba toho správného vám pomůže eliminovat zvuky, které vás doma ruší nejvíce. Akustika by tak měla být tím prvním, na co se při pořizování či výměně oken zaměříte.

Akustika je neprávem podceňována

Při výběru oken se většina z nás soustředí zejména na propustnost světla a tepelně izolační vlastnosti. Máme totiž podvědomý pocit, že od oken zpravidla „vždycky táhne“. Vedle těchto vlastností by nás ale měla zajímat i zcela zásadní, avšak často opomíjená akustika.

„Když si pořizujete nová okna, je nejlepší řešit akustický návrh zasklení jako úplně první – vyplývá z něj totiž požadavek na stavební hloubku rámu okna a pokud se udělá špatně, na správné sklo nezůstane dost místa,” varuje odborník Michal Široký ze společnosti Saint-Gobain Glass zaměřené na výrobu skla.

Jaký typ venkovního hluku vám doma nejvíce vadí?

Nejprve je přitom třeba si ujasnit, které zvuky se primárně snažíme potlačit. Každý typ skla zamezuje průchodu různých frekvencí jinak – některá budou lépe tlumit zvuk projíždějících aut, jiná zase křik hrajících si dětí. „V základu platí, že čím větší je tloušťka skla, tím lepší jsou akustické vlastnosti. Existuje však takzvaná kritická frekvence, v níž hrubost skla už nepomůže,” vysvětluje odborník z Saint-Gobain Glass. V této frekvenci je sklo akusticky oslabeno a tím se sníží jeho celkový akustický výkon

 Jednoduché sklo, byť hrubé, nás tedy dostatečně neochrání. „Lepší volbou proto může být sklo vrstvené, nazývané také někdy lepené, jehož součástí je akustická fólie, která zvuk absorbuje,” doporučuje Michal Široký.

Čtěte také:  Tři čtvrtiny českých domů a bytů neumějí čelit vedrům

Průměrné okno má neprůzvučnost 32 decibelů, průměrná stěna 50

V případě izolačního skla, jehož primárním cílem je tepelná ochrana, hraje roli také rezonance mezi tabulemi. Mezera mezi skly, většinou plněná Argonem, totiž přenáší v některých frekvencích vibrace. Tento problém se dá vyřešit buď asymetrickou tloušťkou jednotlivých skel, anebo opět použitím vrstveného skla ideálně s akustickou fólií.

Hodnota tzv. vážené laboratorní vzduchové neprůzvučnosti, tedy toho, jak dobře sklo zabraňuje průchodu zvuku, se u průměrného okna pohybuje kolem 32 decibelů, a čím je vyšší, tím lépe jsme před hlukem chráněni. Pro srovnání, běžná neprůzvučnost obvodové stěny se pohybuje okolo 50 decibelů. Naším cílem by tedy mělo být vybrat lepší sklo, abychom neprůzvučnost okna maximálně navýšili.

Co říkají výrobci obecně, nemusí platit pro vaše okno

Zjistit, jakou neprůzvučnost okno, které máme doma či které si hodláme pořídit, vlastně má, ale může být celkem oříšek. „Potíž je v tom, že jediná informace, kterou nám dodavatelé oken poskytují, bývá neprůzvučnost původního skla – tedy bez vlivu okenního rámu, těsnění a podobně – často naměřená v jednom standardizovaném rozměru. Hodnota reálného okna v našem bytě se tak může nakonec pohybovat zcela jinde,” vysvětluje Michal Široký. Na tento problém reaguje nedávný průzkum, který ve spolupráci se Slovenskou Technickou Univerzitou realizovala společnost Saint-Gobain Glass.

V rámci něj byly provedeny laboratorní testy neprůzvučnosti zkompletovaných oken v laboratoři a následně i v bytovém domě. Hodnoty neprůzvučnosti garantované výrobcem porovnali studenti s realitou.

Původní okna v bratislavském bytě, kde se průzkum realizoval, měla podle technického listu pro skladbu skel neprůzvučnost 32 decibelů. Neprůzvučnost celého okna však byla naměřena nižší – jenom 30 decibelů. Jednotky decibelů přitom mohou ve výsledném dojmu hrát zásadní roli. Díky třídecibelovému rozdílu můžeme hluk subjektivně vnímat jako poloviční.  Po výměně oken s lepší skladbou skel byla naměřena neprůzvučnost výrobci deklarovaných 36 decibelů. „Studie v bratislavském bytě navíc dokládá, že i budova, do níž není technicky možné zakomponovat lepená okna s akustickou fólií, může částečně zlepšit svou akustickou pohodu za využití vhodného typu izolačních skel. ” uzavírá Michal Široký.

2 komentáře u „Správně zvolené zasklení oken omezí pronikání hluku zvenčí“

  1. Mluvnice jazyka českého pláče. Dávejte na to, prosím, i při překladech ze slovenštiny, pozor. Hrubost je drsnost. Slovenská hrubost skla je v češtině tloušťka skla.

    Odpovědět
  2. My jsme celkově okna volali hlavně kvůli hluku a momentálně se to ukázuje i jako dobrý zdroj těsnění a tím pádem tepelné uspory. Tady jsem se nedávno dočetl o tom, jak zásadní je pro naše tělo žit v klidném prostředí https://www.facebook.com/institutzdravehobydleni/posts/pfbid0uhjxv7Zg1BYUz2kJFdU5qRAMaUrwBSGSvrQVhvLXnD7tRXTCuyWKkyNXHNGpS4WVl, takže jsem o to víc rád, že jsem si už před lety ten hluk uvědomoval a chtěl jsem, aby byl doma klid a to se vyplatilo a má to blahodárný účinek minimálně na můj spánek.

    Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner