Spotřeba vody v létě roste. Využíváte všechny možnosti, jak ušetřit?

Výdaje za vodu nás provázejí po celý rok, a právě v letních měsících spotřebováváme teplou i studenou vodu nejvíce. Problémem je, že nás to v tuto chvíli nebolí. Až nám ale příští rok přijde vyúčtování spotřeby vody, můžeme být nemile překvapeni. Mít svou spotřebu vody pod kontrolou je přitom snadné.

 

Úsporné spotřebiče zabrání plýtvání

Spotřeba vody je nejznatelnější v kuchyni a koupelně. Právě tady jsou ideální volbou spotřebiče s označením A++ nebo A+++. Myčku nádobí dnes využívá už 42 % tuzemských domácností. Úsporným myčkám nádobí obvykle stačí na jeden cyklus 10 až 15 litrů vody, což je logicky méně, než když napustíte dřez a musíte každý kousek nádobí ještě oplachovat. Spotřeba u ručního mytí pak dosahuje až 40 litrů vody.

Vodu často spotřebováváme zbytečně

Častým zlozvykem je nechávat vodu volně odtékat. Častým zlozvykem je, že při mytí nádobí děláme i jiné práce a vodu máme stále puštěnou.
Ztráty vody provázejí i naši hygienu. Nemáte také stále puštěnou vodu v průběhu mytí vlasů, holení či čištění zubů? Ačkoliv se to nezdá, jen při čištění zubů s puštěnou vodou vypustíme do odpadu až 20 litrů vody.
Účet za vodu zvyšuje i koupel ve vaně. Při jedné koupeli ve vaně spotřebujeme 100 až 200 litrů vody, což je průměrná denní spotřeba vody na člověka. Vyměnit plnou vanu i za několik kratších sprch představuje jasnou úsporu. Dalších až 30 % vody můžeme při sprchování ušetřit díky úsporné sprchové hlavici. Starou sprchou proteče třeba i 20 litrů vody za minutu, u úsporné se můžeme dostat i na polovinu a náš komfort při sprchování přitom zůstane zachován.

Spořiče vody

Spořiče vody představují pro spotřebu vody v koupelně a kuchyni levné, ale velmi efektivní řešení, jak se neomezovat, a přitom šetřit vodou. Šetřiče redukují průtok vody, kterou zároveň mísí se vzduchem. Vodu načechrají a výsledný požitek ze sprchování je stejný jako při plném puštění proudu vody. Nejde o žádné složité technologie, jejich instalaci zvládne i svépomocí doma každý – jednoduše jej namontujete na výtok baterie. Za základní spořič vody zaplatíme necelou stokorunu. Kvalitní spořič vody vám přitom umí ušetřit až 10 000 l vody ročně.
Vodu ušetříme i volbou koupelnové termostatické baterie. Zaručí nám okamžitou správnou teplotu vody – v porovnání s klasickou pákovou baterií nám termostatická baterie ušetří až 50 % vody.

Čtěte také:  Jak na facelift interiéru? Šest stereotypů, které dnes už neplatí

O nemalé peníze vás připraví kapající kohoutek

Největší ztráty vody v domácnosti však představují kapající kohoutky či protékající toaleta. Kapající kohoutek nás může takto nenápadně připravit až o 24 litrů vody denně. Tady navíc přicházíme o peníze dlouhodobě. Přitom právě tyto nechtěné úniky vody můžeme velmi snadno odhalit. Existuje služba Detekce úniku vody. „Základem je měření kvalitním vodoměrem s dálkovým odečtem, který detekuje únik vody v bytě. Tato služba upozorňuje jak správce budov, tak i uživatele bytu v momentě, kdy je zaznamenána neobvyklá spotřeba, která může znamenat nežádoucí únik vody. Upozornění chodí pomocí SMS zprávy nebo emailu a může tedy zabránit extrémním únikům vody.“ vysvětluje Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Jak šetříme vodou v domácnosti?
69 % Nekoupou se, ale sprchují
59 % Používají tlačítko pro poloviční splachování
56 % Používají úsporné programy ve spotřebičích (pračka, myčka)
42 % Umývají nádobí v myčce
28 % Využívají dešťovou vodu (na splachování, na zahradě)
25 % Používají perlátory (watersavery)

Zdroj: spotřebitelský výzkum E.ON, realizace Ipsos 2016, vzorek 2000 lidí

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?