Jak snížit letní výdaje za energie

Ve spojení s létem vás na prvním místě napadne spotřeba energií kvůli klimatizacím a větrákům. Jsou ale i docela běžné situace, kdy můžeme spotřebu energií snížit.

Jak snížit horko v bytě

Extrémně vysoké teploty uvnitř domu či bytu jsou problémem většiny lidí. Stačí přitom dodržovat několik základních zásad větrání a zatemňování. V létě, kdy se teploty šplhají na nad 25 °C, nikdy nevětrejte přes den. Okna otevírejte až s úderem osmé večerní, kdy se venku trochu ochladí, nechte je otevřené přes noc a než odejdete do práce, zase je zavřete. Pokud zůstáváte přes den doma, doporučujeme je nechat otevřené maximálně do desíti či jedenácti hodin dopoledne. Závisí samozřejmě také na tom, na jakou stranu okna máte, jsou-li na východ, bude nejlepší, když je zavřete hned ráno. Pokud vás večer trápí to, že je nemůžete otevřít kvůli hmyzu, zkuste alespoň do pár z nich pořídíte sítě, díky kterým můžete v klidu svítit a zároveň i větrat.

Velkým pomocníkem jsou také zatemňovací rolety, které odráží sluneční svit a dovnitř nepropustí zhola nic. Jsou však o trochu dražší než klasické rolety nebo závěsy, a tak je zkuste nejprve pořídit například jen do ložnice, abyste nemuseli spát ve vysokých teplotách. Používáte-li v místnosti klimatizaci, nezapomeňte vždy zavírat okna, když klimatizujete. Správným větráním, zatemňováním a klimatizováním za určitých podmínek podstatně snížíte výdaje za elektřinu.

Ohříváte vodu bojlerem? Hlídejte si vlažnou vodu

Ohřívá vám vodu bojler? A poslouchali jste někdy, v jakých situacích se spustí? Obzvláště starší bojlery se kolikrát spustí i v situacích, kdy jen na pár sekund pustíte například vlažnou vodu. Jednak tím ale zbytečně plýtváte elektřinu a zároveň tím i ničíte samotný bojler. Zkuste se proto naučit vodu spouštět a odpouštět vždy v nejzazší studené pozici. Obzvláště, pokud potřebujete jen něco opláchnout nebo si třeba vyčistit zuby či umýt ruce.

Čtěte také:  Jak správně nastavit pojištění domácnosti? Chyby nás stojí nemalé peníze

I energeticky úsporné spotřebiče vyžadují vaši spolupráci

I když máte energeticky úsporné domácí spotřebiče, zkuste někdy zapřemýšlet nad tím, jak moc efektivně je používáte. Máte-li možnost, pověste někdy prádlo ven místo jeho sušení v sušičce. Uschne vám na sluníčku pravděpodobně rychleji a celý proces bude vyžadovat stejně energie, vaší energie. Co se týče ledničky, tu nezapomeňte vždy dovírat, a pravidelně odstraňujte námrazu z mrazáku, která může zvýšit spotřebu energie až o 70 %.

Hlídejte si termín pro případnou výpověď smlouvy a změnu dodavatele energií

V létě také můžete prozkoumat smlouvu s vaším dodavatelem energií. Třeba zjistíte, že se brzy blíží termín, kdy je možné smlouvu vypovědět. V takovém případě prozkoumejte konkurenci a zjistěte si ceny ostatních dodavatelů. Standardně levnější plyn například nabízí Lama Energy, a to díky vlastní těžbě na Moravě. Lama Energy patří mezi tradiční české dodavatele plynu a elektřiny a slibuje až 13000 Kč úsporu pro nové zákazníky za dva roky. Přechod k Lama Energy zahájíte odesláním nezávazné objednávky na webových stránkách dodavatele.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner