Špatné větrání může způsobit rosení oken, i negativně ovlivnit naše zdraví

V průběhu zimy se v bytech může objevit problém s vlhkostí a s tím spojené rosení oken. Příčinou těchto problémů však nebývají okna, ale především nedostatečné větrání. Vysoká vlhkost přitom může v bytě zapříčinit růst škodlivých plísní.

Proč je správné větrání tak důležité

Větrání je nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak se zbavit přebytečné vlhkosti v domácnosti. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí. „Podstatným přínosem větrání je přívod čerstvého vzduchu. Dýcháním produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu způsobí zhoršení výměny plynů v plicích
a sníží se tím okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Zhorší se i kvalita spánku,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Nová okna za vlhkost v bytě nemohou

V současné době jsou novostavby i rekonstruované domy osazovány perfektně těsnícími okny, takže výměna vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Vlhkost se v nedostatečně větraných nebo vytápěných místnostech sráží na chladnějších plochách, například na oknech, a ta se takzvaně rosí. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním.

Na jaře a na podzim je doporučováno intenzivně větrat 10 až 15 minut, v létě by okna měla zůstat otevřená minimálně půlhodinu. V zimě si pak vystačíme s pěti minutami intenzivního větrání průvanem. Žádoucí je otevřít okna ráno a před spaním, ideální je krátké větrání přibližně každé dvě hodiny.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Pokud se i přes důkladné větrání a utírání orosených oken objeví v bytě v důsledku zvýšené vlhkosti plíseň, co nejrychleji ji zlikvidujte k tomu určeným přípravkem. Nikdy se nesnažte plíseň odstranit mechanicky. Její výtrusy se mohou rychle rozšířit po celé domácnosti.

Čtěte také:  Pronájem bytu: Co vám vlastník bytu už nemůže započítávat mezi služby?

Vlhkoměr jako dobrý pomocník

Vliv na vlhkost vzduchu v bytě zvyšuje také například vaření bez používání digestoře a pokliček, sušení prádla v místnosti, sprchování, či velké množství květin v domácnosti. Praktické k určení vlhkosti v bytě je používání vlhkoměru. Pokuste se udržet hodnoty vlhkosti do 50 %.

Když vyvětrání ke snížení vlhkosti nepomůže, počkejte, až se místnost vyhřeje a okna otevřete znovu. Prospěšná je i stálá teplota v bytě, ideálně 21 °C.

V moderních novostavbách se problém přebytečné vlhkosti řeší pomocí rekuperačních systémů, které odvedou z místnosti vlhkost, ale teplo vrátí zpět. Pomoci k výměně vzduchu mohou i přívodní větrací štěrbiny, které mohou být součástí okna. „Je to jednoduché řešení za přijatelnou cenu. Okenní větrací štěrbiny umožňují manuální nastavení průtoku vzduchu nebo zajistí výměnu automaticky podle vlhkosti uvnitř místnosti,“ upřesňuje Ing. Jiří Scheidel ze společnosti Vekra

Kdy je orosení na oknech důvodem k reklamaci

Okno lze u výrobce okamžitě reklamovat v případě, nachází-li se orosení v meziskelním prostoru izolačního skla. „Nejčastější příčinou zmíněného jevu bývá nedokonalost hermetického uzavření meziskelního prostoru, který je obvykle naplněn vysušeným inertním plynem,“ říká Scheidel. Do meziskelního prostoru se dostane vzduch z vnějšího prostředí. Ten obsahuje vyšší množství vodních par a ty kondenzují na vnitřních stranách tabulí skla. Pokud tuto skutečnost zjistíte, jste oprávněni obrátit se na výrobce oken s žádostí o nápravu. Výrobce pak dodá nové izolační sklo a jeho servisní technik jej na místě vymění.

Rosit se okenní skla mohou i z vnější strany okna, což je však jen signálem dobrých tepelně izolačních vlastností oken. Není to tedy závada, ale důsledek proměnlivého počasí.

Rosení oken z vnitřní strany může mít hned několik důvodů. Nejčastější příčinou bývá již zmiňovaná nadměrná vlhkost v interiéru. Dalšími faktory mohou být nedostatečné vytápění nebo nevhodně umístěná topná tělesa. Ke zvýšenému rosení oken rovněž přispívají stažené žaluzie nebo dlouhé a těžké závěsy, které brání cirkulaci vzduchu.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?