Sezóna vloupaček pokračuje, zkontrolujte, zda děláte vše dobře

Období dovolených se překlápí do své druhé poloviny a přichází tak vhodná chvíle sebekriticky zhodnotit, zda opouštíte svou domácnost a následně i prožíváte dovolenou s minimalizací rizika vloupání. Odborníci doporučují dodržovat několik pravidel chování, investovat do bezpečnostního vybavení a rovněž zkontrolovat parametry vaší pojistky pro případ, že nezabere prevence.

Dle posledních statistik kriminality Policie České republiky je v červnu registrováno 733 případů vloupání do bytů. To je o 57 % více než například v dubnu a lze předpokládat že čísla za červenec a srpen budou ještě vyšší. Existuje však několik preventivních pravidel, která se vyplatí dodržet jak před, tak i během dovolené. Klíčovou roli pochopitelně hraje úroveň bezpečnostního vybavení, především vstupních dveří, ovšem i dalších bezpečnostních systémů. V neposlední řadě není od věci alespoň malý domácí trezor na cennosti a zkontrolovat si nastavení pojistky domova. K chování radí odborníci následující:

Nepromujte svůj odjezd na dovolenou na sociálních sítích a nechlubte se v průběhu dovolené

„K informacím na sociálních sítí se obvykle může dostat více lidí, než si myslíme. Málokdo má precizně vybraných pouze pár přátel, dokonale nastavené soukromí či precizní znalost o posledních aktualizacích sociálních sítí,“ vysvětluje Martin Březina, spoluzakladatel společnosti UlovDomov, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 400 nemovitostí v hodnotě přesahující 6 miliard korun.

Vzbuďte dojem, že je někdo doma

Poproste příbuzné či kamarády, aby vám chodili občas zalévat rostliny nebo vybírat schránku. Okolí díky tomu nabude dojmu, že je někdo doma. Toho lze docílit i bez fyzické přítomnosti, například s využitím obyčejných spínačů světel nebo třeba takzvaného štěkače. Ten simuluje štěkání psa a zvuky vydává ve vámi nastavených intervalech.

Vstup znesnadní bezpečnostní dveře a další ochrana

Bezpečnostní dveře jsou opatřeny několika prvky, které různými způsoby zamezují násilnému otevření. Uvnitř dveří je zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí. Pořídit lze i dveře s elektronickým systémem, který vám umožní je otevřít mobilem, kartou, čipem, ale také čtečkou, která funguje na principu rozeznání otisků prstů. Zajímavý je také například Door Control System s dotykovou klávesnicí, který umožňuje před každým vstupem změnit pořadí čísel, aby nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků. Dveře bývají mnohdy také protipožární, protihlukové a mohou výrazně snížit výšku pojistky na váš byt.

Čtěte také:  Jak správně větrat v mrazech? Jde o zdraví i o peníze

Kompletní ochranu domu či bytu zajistí dále bezpečnostní systém, který obvykle obsahuje několik základních bezpečnostních zařízení: kouřový alarm, venkovní kameru, interiérový detektor pohybu umístěný do rohu místnosti nebo spínač, který hlídá, jestli během vaší nepřítomnosti někdo neotevřel okna či dveře. Veškeré dění pak můžete pohodlně sledovat prostřednictvím aplikace na jakémkoliv chytrém zařízení. „Výrobci chytrých systémů předpovídají, že implementace smart zařízení do domácnosti bude během pár let stejně běžná jako používání chytrých telefonů. Není divu, inteligentní domácnost můžete úkolovat klidně i z druhého konce světa. Máte díky ní neustálý přehled o tom, co se zrovna děje, a navíc snižujete riziko vykradení,“ dodává Martin Březina.

Výběr pojištění a jeho parametrů

Odborníci doporučují, abyste před odjezdem na dovolenou kromě zajištění bytu před vloupáním zkontrolovali také následující faktory vaší pojistky. „Rizika byste měli mít pojištěna nejen v rámci vybavení domácnosti, ale také v případě pojištění samotné nemovitosti – bytu či domu. Mohlo by se totiž stát, že vám pojišťovna zaplatí škodu na vybavení domácnosti, ale poškozené dveře či rozbité okno již ne, protože to je součástí nemovitosti,“ varuje Jan Grufík, Partner společnosti Freedom Financial Services.

Výše limitů

Podívejte se na to, zda jsou limity plnění u vašeho pojištění dostatečně vysoké. A také se ujistěte, že v případě škody vzniklé při vloupání by peníze vyplacené ze strany pojišťovny byly dostatečné na náhradu vzniklé škody.

Ověřte si parametry dveří a zámku

Podívejte se do pojistných podmínek, jaké parametry musí splňovat zámky ve dveřích, dveře, vrata či okna, aby pojišťovna plnila maximální pojistnou částku, kterou máte ve smlouvě sjednanou. Pokud budete mít vybavení bytu pojištěno například na 500 000 Kč a budete mít jen obyčejný zámek s cylindrickou vložkou, může nastat situace, kdy pojišťovna bude plnit pouze do určitého limitu, například do 50 000 Kč. Přitom na to, aby pojišťovna plnila maximální škodu, by mohlo stačit vyměnit stávající zámek za bezpečnostní.

Čtěte také:  Odjíždíte na dovolenou? Takto byt zabezpečíte

Některé pojišťovny také rozlišují, zda stupeň zabezpečení musí automaticky splňovat všechny zámky, dveře a vrata na vstupu do nemovitosti, anebo zda stačí, aby tento stupeň zabezpečení splňoval vstupní otvor, přes který se zloděj do domu dostal. Může totiž nastat problém v tom, že ačkoliv na vstupních dveřích máte dostatečné zajištění, zloděj se přes tyto dveře přesto vloupal. Nicméně pokud jiné dveře, např. do zahrady, mají jenom cylindrickou vložku – zatímco pojišťovna vyžaduje výhradně bezpečnostní na všech dveřích – může pak dojít ke krácení plnění.

Hlídejte si možné podpojištění

„Nakonec nezapomeňte na to, zda vaše pojišťovna neuplatňuje podpojištění v rámci vybavení domácnosti. Řekněme, že vaše vybavení domácnosti má hodnotu 500 000 Kč, vy si toto vybavení pojistíte na 300 000 Kč. V případě pojistné události může pojišťovna uplatnit takzvané 40% podpojištění – tj. vyplatí vám o 40 % méně, než je vaše skutečná škoda,“ upozorňuje Jan Grufík.

Zdroj: UlovDomov

Napsat komentář