Také váš pes potřebuje v letních vedrech speciální režim

Venku vládne teplé počasí, které s sebou přináší zdravotní nástrahy jak u lidí, tak i u našich psů, kteří vedro velmi špatně snášejí. Společně s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů a rad, jak pomoci našim čtyřnohým kamarádům přežít letní vedra ve zdraví.

Jak nejlépe zchladit psa?

Na rozdíl od lidí si pes neumí od horka pomoci pocením. Psi nemají potní žlázy, tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný jako pocení, proto mají zvířata v horkých letních dnech větší problém s udržením správné teploty těla. Důležité proto je, aby byl pes horku vystaven pouze na nezbytně krátkou dobu.

Doma by měl pes být v dobře větraných prostorách. I když možná máte svá pravidla, umožněte mu v těchto dnech přístup a ležení na nejchladnějších místech v bytě. Pomáhá i proudění vzduchu, proto dbejte na dostatečné větrání. Cirkulující vzduch psa ochladí účinněji, než samotný pobyt ve chladném prostředí.

Schopnost snášet horko u psa ovlivňuje i jeho srst. Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla. Pokud pejska ostříháte úplně na krátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal nebo dokonce i popálená kůže od sluníčka. Srst však dobře izoluje jen tehdy, pokud je dobře pročesaná, pod plstnatou srstí je větší horko a pes může mít i nepříjemné kožní problémy. Psí naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Pitný režim je důležitý i u psa

Počítejte s tím, že pes v době veder podstatně více pije. Dbejte, aby měl vody v misce vždy dostatek. Vyvarujte se ale ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Vlivem vysokých teplot v bytě se také voda v misce rychleji kazí – pamatujte na její častou výměnu.

Pokud se vám zdá, že pes málo pije, můžete vodu ochutit medem, glukopurem, trochou masového netučného vývaru.

Čtěte také:  Poloha na břiše, cigareta, kapající kohoutek. Co přinese příjemné sny a kdy to bude spíše psycho?

Čím psa krmit?

Vysoké teploty nejsou důvodem pro změnu psího jídelníčku. Je ale pravděpodobné, že většina psů bude v horku jíst méně. Jedná-li se o vařené jídlo nebo potravu z konzervy, nikdy nenechávejte v horku jídlo v misce s tím, že je pes později ještě možná sní. Pozor také na uchovávání další porce na druhý den. Raději připravte vždy čerstvé. Pokud už musíte otevřenou konzervu nebo uvařené jídlo ponechat do druhého dne, po celou dobu je mějte v chladničce.

„Pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, měl by mít dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodávat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace”, říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Upravte dobu a délku venčení

V extrémních horkách proto není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Mohlo by dojít k přehřátí, především pokud máte aktivního psa a hodně běhá. Dopoledne nechte psa ve stínu trochu proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte na večerní hodiny.

Při procházce se snažte vyhnout rozpáleným chodníkům, psí tlapky nejsou na horký povrch stavěné. Po návratu z procházky můžete tlapky ošetřit chladivým gelem.

Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní láhev. Tak bude mít neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. Dávejte mu pít raději často a méně.

Nejčastější příčinou přehřátí u psů bývají fyzické aktivity za teplého počasí. V extrémních teplotách je proto vynechte. Pozor dejte i na zdánlivě nevinné hry, jako je například opakované házení míčků do vody a podobně. Taková fyzická námaha ve spojení s vedrem může psovi způsobit nejen přehřátí, ale i celkový kolaps. Nepočítejte s tím, že až nebude moci, tak sám přestane. V takovém případě se už bude jednat o vážný zdravotní stav. Také nikdy psa neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit. Přijdete-li k vodě a pes je po delší procházce, nedovolte mu hned plavat a nejprve jej nechte aklimatizovat se ve stínu.

Čtěte také:  Speciální dveře na míru: Kombinujte vlastnosti podle svých představ

Je-li pes po návratu z procházky vlivem horka výrazně unavený, umyjte mu vlažnou vodou tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladící vesty.

Jak poznáme přehřátí u psa a jak mu pomoci?

Tělesná teplota psa je za běžných okolností 38 – 39°C. Pokud je teplota vzduchu, který pes dýchá, vyšší než 25°C nebo dokonce nad 30°C, je chlazení dýcháním pomalé a méně účinné. Pokud se teplota vzduchu blíží teplotě těla, nebo jí dokonce přesáhne, je chlazení zrychleným dechem zcela nedostatečné. V takové situaci je přehřátí jen otázkou času.

Také u psů můžeme jmenovat ty, kteří jsou na přehřátí náchylnější. Jsou to štěňata a naopak starší psi, psi s nadváhou a nemocní. Protože se pes ochlazuje především přes vnitřní povrch nosu, tlamy a vnější povrch jazyka, jsou na přehřátí náchylnější také plemena s krátkým čumákem (buldoček, boxer, kavalír..) a malá plemena, která se pohybují těsně nad rozpálenou zemí (yorkšír, čivava..).
Přehřátí u psa poznáme podle apatie, dezorientace a těžkého a zrychleného dýchání se zrychlením srdečního tepu. Čumák je suchý a horký. Ve vyšším stádiu přehřátí dochází je slinění a u tlamy se objevuje pěna. Stejně jako přehřátý člověk také pes může zvracet a mít průjem.

V rámci první pomoci při přehřátí u psa vždy ochlazujeme postupně, abychom psovi nezpůsobili teplotní šok a další zdravotní problémy. Psovi podáváme vlažnou vodu a držíme ho na stinném a vzdušném místě. Oplachujeme čumák a tlapky strčíme do nádob se studenou vodou. Na tělo přikládáme mokré ručníky. Po poskytnutí prvotní pomoci dopravíme pejska co nejrychleji k veterinárnímu lékaři.

1 komentář u „Také váš pes potřebuje v letních vedrech speciální režim“

  1. Báječné jsou v těchto dnech chladící podložky pro pejsky.
    Vozíme ji pro hafana všude, vč. na dovču k moři a je super vidět, jak se na ní naučil lehat a jak ji využívá kdy chce, zkrátka jak mu to vyhovuje.

    Odpovědět

Napsat komentář