Rychlý internet s vysokou kapacitou připojení bude dostupnější

Domácí služby připojení k internetu procházejí zatěžkávací zkouškou. Díky chytrým televizím s řadou nových služeb, aktuální potřebě práce z domova a distanční výuky se ukazuje jako zásadní nutnost zajistit pro veškeré domácnosti spolehlivé a kapacitní připojení k internetu.

Současné technologie připojení k internetu se blíží limitu svých možností

Historicky se pro účely připojení v bytových domech používala řada technologií. Jak šel vývoj, dostáváme se do doby optické – nejmodernějším způsobem připojení domácnosti k internetu je připojení optickým kabelem až do samotného bytu (fibre to the home FTTH). Optická technologie funguje na principu přenášení informací s využitím světla a představuje dnes vysokokapacitní možnost realizace datových přenosů.

Jak rychlý internet dnes doma potřebujeme?

Vysoká kapacita připojení, rychlosti stahování dat mohou běžně v závislosti na použitých koncových zařízeních a zakoupených službách dosahovat klidně 1 gigabit za sekundu (Gbps) či později 10 Gbps. Pro srovnání: Při přehrávání filmu v kvalitě HD je potřeba rychlost stahování dat cca 5 megabitů za sekundu (Mbps), čili zhruba tisíckrát méně. Není tedy divu, že takové připojení bez problémů zvládá potřeby celé domácnosti, třeba několik souběžných videohovorů do práce i do školy, stahování velkých souborů a ještě k tomu se může někdo šťastný dívat na oblíbený film… Takových rychlostí určitě nedosáhnete na klasickém připojení pomocí někdejší telefonní linky (DSL…) apod.

Optické rozvody v bytových domech a celkové připojení domu k internetu firmy nabízejí zdarma

Velcí i někteří menší operátoři internetového připojení budují ve vytipovaných lokalitách optické přípojky v bytových domech a celkové připojení domu k internetu standardně zdarma. Příkladem je společnost T-Mobile Czech Republic a.s., který se ve své nové strategii zaměřuje nyní také na budování a poskytování pevných služeb optického internetu pro domácnosti i firmy. Vlastník domu ani jeho obyvatelé nejsou v rámci instalace optických rozvodů v domě nijak vázáni žádnými nákupy nebo povinným odběrem té či oné služby. Stačí jen souhlas majitele domu (SVJ či BD) s vybudováním infrastruktury.

Čtěte také:  Tipy pro přestěhování do nového bytu: Jak se připravit a usnadnit si proces

Po spuštění služeb v domě se už každý obyvatel sám rozhodne zda a o co přesně má zájem. Faktem je, že v případě velkého integrovaného pevného i mobilního operátora typu T-Mobile k tomu přistupuje další výhoda – možnosti kombinace různých služeb do jednoho komerčního balíčku (mobily, TV, domácí internet…), takže vše vyjde podstatně levněji, než kdyby si jednotlivé služby nakupoval samostatně. Rozhodnutí je však na každém zvlášť a na samotné vybudování infrastruktury zdarma v domě se nijak neváže.

Rozvody optických vláken budou v domě sloužit desítky let

Jak jednou necháte bytovým dům vybavit optickým rozvodem až do bytů (např. v lištách, vhodnými stoupačkami, málo invazivní technologií neviditelných vláken, případně zasekáním do zdí a dalšími variantami), samotná optická vlákna vydrží desítky let. Ani novější technologie, které v budoucnu jistě přijdou, nebudou hned po pár letech vyžadovat jejich výměnu – případný pokrok se uskuteční jen výměnou koncových zařízení a povýšením služeb. Odpadá tak potřeba častých fyzických zásahů do prostředí domů.

Rozvody optických vláken využijete i pro kamerové systémy, dálkové odečty energií a další prvky Když už bude dům kapacitně připojen, nabízí se využití dostatečného kapacitní připojení i pro v budoucnu očekávané nové přístupy k celkové domovní vybavenosti – koncepty chytrých domácností a chytrých domů, kamerové systémy, inteligentní výtahy, dálkové odečty energií komodit, bezpečnostní služby a mnoho dalšího.

Napsat komentář