Rozšířená lodžie nebo balkon vás propojí s přírodou, a ještě zhodnotí váš byt

Luboš Hrubý projektuje rozšíření lodžií a balkonů již sedm let. Těší ho zpětná vazba od klientů, kteří jsou nadšení, že se jim tam vejde konečně stůl a židle a oni tak mohou pít kávu na vzduchu, a přesto ve svém bytě. Uvažujete o úpravě i vy? Cesta k většímu prostoru nemusí být složitá.

Jaké důvody vedou vlastníky bytů rozšiřovat lodžie?

Hlavně je to zisk větší užitné plochy na lodžii nebo balkoně, kdy se často i díky větším rozšířením podaří získat prostor pro příjemné trávení času mimo byt. Najednou se jim tam vejde stolek a židle, dokonce znám i případ, kdy majitelé bytu dali na lodžii bazének pro děti, aby se tam koupaly. To v bytě realizovat nemůžete!

O kolik centimetrů se lodžie dají rozšířit?

Záleží samozřejmě na typu domu, ale také na požadavcích lidí. Bývá to od 20 až do 120 centimetrů, nejčastěji naši klienti ale využívají délku do 60 centimetrů. Může se to zdát málo, ale efekt je velký.

Jaké překážky mohou očekávat zájemci o rozšíření lodžií? Pokud nějaké jsou…

Technické problémy v podstatě žádné, ty řeší projekt a správné navržení konstrukce. Pokud tedy majitelé bytů osloví profesionály, kteří mají v oboru praxi a svěří se do správných rukou, nemělo by k žádné překážce dojít. Případně ji jsou schopní odborníci vyřešit. Legislativně se samozřejmě mohou setkat se změnou světelných podmínek v bytě a často stavební úřad vyžaduje studii oslunění a občas i územní rozhodnutí vzhledem ke změně tvaru budovy. Se vším si dokážeme poradit.

Jak je to s vlastnictvím, a tedy s financováním rozšíření (platí každý sám nebo SVJ/družstvo)?

Nejčastěji lodžii vlastní Společenství vlastníků jednotek, nebo družstvo a je dána k výhradnímu užívání příslušného bytu. Financování je tedy ze společných peněz a většinou se k bytům, které nemají lodžie řeší kompenzace (např. venkovní žaluzie na okna těchto bytů). Nicméně jsou i výjimky a vždy záleží na tom, jak se vlastníci domluví.

Nelze tedy balkony a lodžie u bytů, kde nejsou přistavět?

Ano lze, ale tady už jde samozřejmě o větší zásah. Musí se vytvořit dveře místo okna, změnit topení pod dotčeným oknem, a i finanční náročnost je pak úplně někde jinde. Nicméně zhodnocení daných bytů i celého domu je pak samozřejmě větší.

Platí nějaká omezení v případě typu domu nebo je jedno o jakou stavbu se jedná?

Zde prakticky žádná omezení nejsou. Vše musí vyjít staticky. Naši odborníci navrhují pro každý dům na míru, protože typů staveb je u nás vzhledem k historii opravdu hodně. Různé jsou materiály, ze kterých je dům postavený, objekty mají různou výšku, byly třeba i jinak zrekonstruované. Všechno musíme zvážit a prozkoumat, než se do práce pustíme.

Kolik stojí takové rozšíření lodžie?

Otázka nákladů je samozřejmě složitější. Záleží na rozměru stávající lodžie a na hloubce prodloužení. Cena se pohybuje zhruba od 30 tisíc do 75 tisíc korun za lodžii. Vždy záleží na tom, jaké přání má zákazník. Zdarma to všem vždy dopředu naceníme, aby věděli, do čeho jdou.

Může si na to vzít společenství vlastníků či družstvo úvěr?

Ano lze to financovat běžným úvěrem pro Společenství vlastníků jednotek. Aktuální úroky pro SVJ a družstva jsou od 1,5 do 2,2 %. Tedy pořád přijatelné. Za to pohodlí a zhodnocení bytu to rozhodně stojí.

Kde začít, když má někdo o rozšíření zájem?

Určitě je nutné začít finančním propočtem (studií proveditelnosti) a následně projektem. Samotné realizační firmy se pak oslovují s jednotným zadáním s projektovou dokumentací a výkazem výměr. Tak, aby budoucí majitelé rozšířených lodžií přesně věděli, co je čeká a kolik zaplatí.

Jsou ochotní odborníci přijít lidem problematiku rozšíření vysvětlit na schůzi vlastníků?

Ano. My s kolegy si zakládáme na tom, že provedeme zákazníka od začátku až do konce včetně vysvětlování a představení samotným vlastníkům pomocí prezentace. Bývají nadšení už když vidí vizualizace, ženy plánují květiny na rozšířeném prostoru, muži se těší na klidné popíjení kávy případně piva na prostorném balkoně.

Musí se dělat rozšíření lodžií v celém domě, nebo to lze i individuálně? Když třeba já chci, ale soused ne.

Tady je nutné i pro jednotný vzhled domu řešit situaci komplexně. Vyžadují to i stavební úřady. Je nutné si také říct, že by se celá akce velmi komplikovaně financovala, kdyby polovina lidí prodloužení chtěla a druhá ne. Nicméně sám vím o jedné výjimce, ale dům vypadá opravdu divně.

Je to akce na stavební povolení?

Ano a často i na sloučené řízení s územním rozhodnutím. 

Kde jste se inspirovali? Vím o tom, že v Německu již po pádu Berlínské zdi začali takto upravovat domy, aby se lidem lépe žilo.

My jsme konkrétně našli inspiraci na Moravě, kde tyto realizace běžně dělají už zhruba 15 let. Oni patrně našli inspiraci právě v zahraničí, kde se ukázalo, jak jsou lidé s rozšířenými lodžiemi a balkony spokojení. To je to, co těší i nás, když nám pak zpětně lidé napíšou, jak je to skvělé posedět třeba večer po práci na svém balkoně. Ještě jsem neslyšel, že by mi někdo řekl, že to nestálo za to!

Pokud i vás zajímá, co obnáší rozšíření lodžií či balkonu a zda je to možné realizovat na vašem domě, nebojte se ozvat a využít konzultaci zdarma! Zjistíte tak, jak dlouho by stavba trvala, kolik by stála a jaké nástrahy budete řešit, než si na svoji lodžii sednete. O bezplatnou konzultaci přímo u vás na domě si můžete požádat na našem webu.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner