Revitalizace bytového domu krok za krokem

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces který obsahuje více než dvacet klíčových kroků. Jak celá revitalizace probíhá a na co si dávat pozor? Pojďte s námi krok za krokem.

  1. V prvé řadě byste se měli rozhodnout jaký bude rozsah revitalizace a udělat předběžný odhad nákladů. O rozsahu revitalizace pravděpodobně budete mít představu dle stávajícího stavu domu, ale odhad nákladů vyžaduje zkušenosti. Ideální je obrátit se na odborníky. Jsou firmy, které vám s posouzením domu a odhadem nákladů pomohou a někteří dokonce zdarma. Můžete zkusit například www.bd.dpurevit.cz, www.alumbrado.cz nebo www.enerevit.cz.
  2. Dalším krokem je schválení revitalizace na schůzi vlastníků. Tady je každá rada drahá. Budete muset přesvědčit spoluvlastníky o výhodnosti dům revitalizovat. Posouzení a odhad nákladů, které jste získali v kroku jedna, se vám při argumentaci bude hodit. Zkuste se také zeptat odborníků, kteří vám posouzení připravili, zda by byli ochotní vám s prezentací na schůzi pomoci. Většinou vám s tím pomohou.
  3. Pokud se vám podařilo na schůzi revitalizaci odsouhlasit, budete potřebovat dobrého projektanta. Určitě se vyplatí si za projekt připlatit a chtít takový rozsah projektové dokumentace, abyste později při realizaci předešli zbytečným dohadům, co bylo například myšleno opravou zábradlí, jestli jen jeho nátěr nebo výměna poškozených částí apod. Čím kvalitnější a podrobnější bude projekt, tím větší máte šanci, že při realizaci dostanete to, co očekáváte.
  4. Pokud projektant nemá energetického specialistu, budete ještě potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy tzv. PENB. Tento průkaz je pro vás zvlášť důležitý v případě, že se chystáte žádat o některou z dotací. Určitě nepodceňujte jeho kvalitu, protože případné nepřesnosti vás mohou o dotaci vzápětí připravit.
  5. Dotace. Toto magické slovo v sobě skrývá opravdový poklad.  Pokud se vám podaří získat dotaci pro vaši revitalizaci, můžete ušetřit statisíce a u větších bytových domů dokonce miliony. Doporučuji vyhledat někoho, kdo má s dotacemi opravdu dlouholeté zkušenosti a nejlépe s dotacemi, které se týkají právě bytových domů. Zkušenosti jsou v tomto případě na místě. Špatně podaná žádost = žádná dotace a špatně zkoordinovaná žádost s projektem a realizací může znamenat vrácení dotace zpět. V tuto chvíli běží tři dotační tituly, které pro revitalizaci můžete využít. Záleží jen na tom, kde váš dům stojí a co je pro vás výhodnější.
  6. Pokud jste se úspěšně dostali až sem, čeká vás výběrové řízení na realizační firmu. Tady se ocitáte opravdu na tenkém ledě. Reference dnes mají všichni, a navíc není problém si nějaké opatřit. Některé realizační firmy jsou schopné nabídnout cenu, že až přechází zrak. Důsledkem pak bývá zfušovaná nebo nedokončená stavba s mnoha vadami. Někteří majitelé bytových domů dokonce od začátku ví, že si vybrali dodavatele s nereálnou cenou. Přesto si myslí, že se jim podaří stavbu kvalitně a v pořádku dokončit. Rozdíl mezi realitou a podstřelenou zakázkou musí někdo uhradit. Hádejte kdo. Pří výběru realizační firmy buďte velmi pečliví. Výběrové řízení pro vás může připravit například některá z advokátních kanceláří, která má potřebné specialisty a s podobnými projekty má zkušenosti například www.svjpravnik.cz
  7. Tady je volba jasná. Potřebujete technický dozor investora, takzvané TDI. Hledejte specialistu, stavebního inženýra, který už má mnoho revitalizací bytových domů za sebou. Vyplatí se morous, který se na stavební dozory specializuje.
Čtěte také:  Jak snadno zjistíte, jakými opatřeními a kolik můžete ve vašem domě ušetřit za vytápění?

Jak vypadá celý proces revitalizace najdete srozumitelně na stránce www.bd.dpurevit.cz. Jak příprava a revitalizace probíhá je zpracováni i zajímavou formou v animovaném videu. Informace můžete také čerpat z video záznamů našich webinářů. Webinář o dotačním programu IROP s případovými studiemi několika domů, nebo webinář s radami, jak při revitalizaci postupovat.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?