Rekonstrukce bytu: Jak designéři zkombinovali klasické i moderní?

Rekonstrukce bytu vlastními silami je těžký úkol, když se však úkolu ujme dvojice zkušených designérů, zvládnou proměnu v rekordně krátkém čase. Přesto na designéry čeká několik úkolů k vyřešení. Rekonstrukce bude nakonec rozsáhlejší, než majitelka bytu předpokládala.

Rychlost rekonstrukce není to jediné, na co je nutné se zaměřit

Po 3
Nový stav
Před 2
Původní stav

V bytě žije Barbora s třináctiletou dcerou Adélu. Byt je udržovaný, ale již potřebuje refresh. Designéři se budou snažit vymyslet koncept proměny tak, aby co nejvíce splňoval Bářiny představy. Původní záměr Barbory zahrnoval jenom novou kuchyň. Zásah designérů by ovšem potřeboval i obývací pokoj, který zůstává prakticky v původním stavu. Vzhledem k tomu, že spolu obě místnosti souvisí, navrhli designéři rekonstrukci rozšířit a do nové podoby obléknout kuchyň i obývací pokoj současně. Proměna nebude stavebně nijak složitá. Bude se jednat pouze o rozšíření otvoru mezi kuchyní a obývacím pokojem a přípravu pro novou kuchyňskou linku. Hlavní roli zde však sehraje nový styl interiéru a kuchyně.

„Zásadní problém původního stavu nebyl žádný, pořád jsme čekali, kdy na nás nějaký kostlivec vykoukne v průběhu rekonstrukce, ale nestalo se,“ hodnotí počáteční stav designéři Kamila Douděrová a František Kobližka, kteří se rekonstrukce ujali. Zásadní bylo vyrovnat různé výškové úrovně podlah v obou místnostech. Drobnou prací pak už bylo jen začistit zvětšený otvor mezi kuchyní a obývákem. Elektrikářské a instalatérské práce spočívaly v přípravě pro novou kuchyň.

Jaký styl bytu designéři zvolili?

Po 6
Nový stav
Před 7
Původní stav

Na počátku každé zdařilé rekonstrukce musí být znalost zvyklostí, zájmů a stylu těch, kteří v bytě bydlí. Jen tak se v něm budou moci cítit dobře a skutečně jako ve svém.

„Dozvěděli jsme se, že Bára utíká často do přírody, k vodě, je rybářka. To dalo základ celé proměně, hned jsme věděli, jakým směrem se bude styl ubírat,“ vracejí se k počátku rekonstrukce designéři.

Čtěte také:  Bojíte se údržby lesklých povrchů v interiéru? Přidáme i tip, jak opravit poškrábaný povrch

Dodržet zvolený koncept v rybářském duchu byla pro oba designéry výzva. Aby záměr nevyzněl prvoplánově a infantilně, designéři zvolili sladění zdánlivých detailů motivu rybích šupin na dekoru obkladu či v tapetě.

Kombinaci moderního a klasiky je nutné dobře promyslet, výsledek pak ale stojí za to

Po 8
Nový stav
Před 4
Původní stav

Styl proměny můžeme označit jako moderní v kombinaci s klasikou. Nová kuchyň je v moderním hladkém pojetí v šedé barvě v kombinaci se světlým dřevodekorem. Šedá se objevuje v interiéru v několika odstínech, a aby nepůsobila chladně, je doplněna dřevem na podlaze a dveřích. Šedomodrou melancholii rozbíjíme v detailech černým kovem, použitým na svítidlech, křesle, konferenčním stolku. Motiv rybích šupin se promítá do keramického obkladu za kuchyňskou linkou v aquamarinovém odstínu. „Motiv vlnek nám přechází i na tapetu za sedací soupravou. Přestože jsme zachovali jejich klasický skleník, nebojíme se kombinovat s plastovými jídelními židlemi, také v modré barvě vody. Kombinace stylu dává prostoru dynamiku, život,“ hodnotí designéři proměnu obývacího pokoje a kuchyně pro Báru a její dceru Adélu.

Detaily proměny tohoto bytu a řadu užitečných tipů pro úspěšnou rekonstrukci a stylové bydlení najdete v pořadu Postav si sen v pondělí 1. března ve 21.35 na Primě.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner