Na zdražení elektřiny navazuje zdražení plynu. Pražská plynárenská upravuje části svých zákazníků cenu plynu

Nepříznivá situace na velkoobchodních trzích válcují i ceny plynu. Po dodavatelích elektřiny přistupují ke zdražení i dodavatelé plynu. Zvýšení ceny pro část zákazníků oznámila Pražská plynárenská. Za plyn zaplatí v průměru o 7,3 % více.

Koho se týká zdražení plynu?

U Pražské plynárenské se zvýšení ceny zemního  plynu týká pouze části zákazníků společnosti z řad domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají tzv. základní ceník „Standard“ popř. produkty na tento přímo navázané. Ke zdražení plynu dochází k datumu 31.12.2021. Možnosti odstoupení od smlouvy jsou ustanoveny v rámci Energetického zákona.  

Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník „Standard“, se zvýšení ceny nijak nedotkne.  

Typické příklady zvýšení ceny plynu

Základní ceník „Standard“ využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, (využívající zemní plyn např. pouze k vaření), kdy zvýšení ceny tak nebude z hlediska celkové částky výrazné.

  • Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 16 Kč.
  • Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem 4 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 39 Kč.
  • Pro domácnost v bytě, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení s ročním odběrem 11 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 136 Kč.

Pražská plynárenská situaci na trhu neustále podrobně monitoruje a řeší. Plánuje, že budoucí předpokládanou stabilizaci v rámci velkoobchodního trhu přenese zpět směrem k zákazníkům.

Napsat komentář