Je možné při pronájmu bytu zakázat nájemci na této adrese trvalý pobyt?

Pronájem bytu přináší určitý zisk. Spolu s tím jsou ale spojené i určité povinnosti. Někteří vlastníci také mají obavy, aby je nájemník nedostal do nějakých potíží. To s sebou nese diskusi, zda je možné zakázat nájemníkovi na této adrese trvalý pobyt.

Pro jaké situace je trvalý pobyt v pronajatém bytě nezbytný?

Při sjednávání nájmu bytu se nájemci často zajímají také o možnost zřízení trvalého pobytu v nájemním bytě. Nájemci chtějí být evidováni v místě, kde skutečně bydlí – ať už pro snadnější komunikaci s úřady, poštou nebo jinými institucemi. Trvalý pobyt v místě nájemního bytu může být pro nájemce důležitý například i kvůli získání parkovací karty, zápisu dítěte do školky nebo k získání příspěvku na bydlení.

Zákaz trvalého pobytu v nájemní smlouvě

Někteří pronajímatelé však do nájemní smlouvy vkládají ustanovení, které zřízení trvalého pobytu nájemci zakazuje. „Z hlediska zákona není možné takto nájemce omezovat, takové ustanovení je neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě vůbec zákaz nebyl a trvalý pobyt si v bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatele,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Ovšem otázkou je, zda pronajímatel nedá později u smlouvy sjednané na dobu určitou přednost jinému nájemci, který zřízení trvalého pobytu nebude požadovat. Pronajímatel může také nájemci znepříjemňovat bydlení tak, že nájemce sám z bytu raději odejde. Proto je lepší zkusit se s pronajímatelem na nahlášení trvalého pobytu domluvit.“

Co je potřeba pro nahlášení trvalého pobytu v pronajatém bytě

Pro nahlášení trvalého pobytu musí nájemce zajít na městský či obecní úřad v místě, kde se nachází nájemní byt. Na přepážce předloží nájemní smlouvu, vyplní přihlašovací lístek k trvalému pobytu a po zaplacení správního poplatku ve výši 50 korun dostane potvrzení o změně trvalého pobytu. To slouží jako náhradní doklad. Současně s ohlášením trvalého pobytu je vhodné podat žádost o vydání nového občanského průkazu, ve kterém už bude zapsána nová adresa trvalého pobytu.

Čtěte také:  Dva ovladače, set-top box, nebo raději nová televize? Jak se vypořádat s přechodem televize na DVB-T2?

Nájemce se odstěhoval. Může vlastník bytu sám zrušit jeho trvalý pobyt?

„Při skončení nájmu může pronajímatel trvalý pobyt nájemci zrušit, pokud tak nájemce neučiní sám. K tomu musí doložit zánik nájmu bytu například dohodou či výpovědí. Za zrušení trvalého pobytu zaplatí pronajímatel poplatek ve výši 100 korun. Pronajímatel také musí doložit, že nájemce byt již neužívá. To lze například prohlášením sousedů či předložením nové nájemní smlouvy s jiným nájemcem. Bude samozřejmě záležet na konkrétním úřadu, jaké bude požadovat důkazy o tom, že nájemce byt již neužívá,“ popisuje Eduarda Hekšová.

Obavy z exekuce

Řada pronajímatelů má obavy, že by se exekuce vedené vůči nájemci mohly dotknout jejich bytu. Tady platí, že v exekuci může být postiženo vybavení bytu, jestliže se pronajímateli nepodaří prokázat, že je v jeho vlastnictví. Exekuce by se však neměla dotknout součástí bytu, tedy typicky napevno připevněné kuchyňské linky či vestavěné šatní skříně. Ovšem může to být sporné. Je tedy vhodné při sjednání nájmu sepsat předávací protokol a označit v něm věci ve vlastnictví pronajímatele. Jinou možností je pak pronajímat zcela nevybavený byt.

2 komentáře u „Je možné při pronájmu bytu zakázat nájemci na této adrese trvalý pobyt?“

 1. Nastavit kauci vratnou po ukončení bezproblémového nájmu (třeba 50.000). Dát budoucímu nájemci podepsat samostatný papír, kde slibuje neudělat si v daném bytě trvalé bydliště s tím, že pokud by tak i přes slib učinil, zavazuje se zaplatit majiteli bytu pokutu za porušení slibu ve výši kauce. S možností stržení částky z kauce.
  Nebylo by to nezákonné a tudíž neplatné ustanovení ve smlouvě. Pokuta je za porušení slibu, ne za zřízení trvalého bydliště, takže i v tomto směru vše vyhovuje zákonům.
  Dát mu to k podpisu před nájemní smlouvou. Nepodepíšeš slib? Já tedy nepodepíšu nájemní smlouvu a řekneme si sbohem.
  To by šlo ne? Právník by možná poradil i něco ještě lepšího, jak legálně zabránit nájemci ve zřízení trvalého bydliště.

  Odpovědět
 2. Dobrý den, prosím o stanovisko: Náš obecní úřad pronajal 3 místnosti , kolaudačně nebytové prostory. Zároveň dostal nájemce trvalé bydliště. Bydlí tam s malým dítětem. Uvedená osoba nebyla v kritické sociální situaci a nebyla občankou obce.
  Může bydlet s dítětem v nebytových prostorách /např. WC je o patro níže a užívané návštěvníky obecního domu. /oslavy apod./ V případě napadení smlouvy na přidělení nebytových prostor, má nájemce nárok na přidělení kolaudovaného bytu?
  Za odpověď děkuji Stehlíková

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner