Připravte truhlíky a misky, nastává doba sázení jarních cibulovin

Jarní květy oblíbených cibulovin můžete mít i na svém balkónu. Právě nyní je nejvyšší čas na jejich sázení. Za několik minut práce, které teď budete sázení cibulek věnovat, dostanete na jaře bohatou odměnu. Dlouhé týdny vám v truhlících a miskách na balkóně pokvetou třeba nenáročné a velmi vděčné modřence.

Za chvilku práce čekejte na jaře modrou odměnu

Modřence vyrůstají z drobných cibulek a v době květu jsou vysoké do dvaceti centimetrů. Typická je jejich modrá barva, koupit si dnes už ale můžete i bílé modřence nebo růžové.

Modřenec je naprosto nenáročný na pěstování. Do zimy vyraší listy, které jsou mrazuvzdorné. I při nejhorším zimním počasí tak budou vaše truhlíky stále zelené. Brzy na jaře se začnou mezi listy objevovat květenství. Drobné květy vydrží řadu týdnů a jsou vhodné i k řezu.

Jak sázet cibuloviny?

Pro pěstování jarních cibulovin na balkóně vyměníte volnou půdu zahrady za truhlíky, květináče nebo misky. Jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny se sází právě teď na podzim, protože pro své zakořenění potřebují nižší teploty. Není to opravdu nic složitého a během chvilky budete mít hotovo. Cibulky se sází do hloubky kolem 8 cm v menších skupinkách.

Nádoba, do které budete cibuloviny sázet, musí mít drenážní otvor, aby mohla přebytečná voda snadno odtékat. Substrát je vhodný lehký. Vzhledem k nenáročnosti modřenců si s ním ale hlavu lámat nemusíte a vystačíte s univerzálním zahradním substrátem, případně se substrátem na běžné pokojové rostliny.

Jak budou cibule přezimovat?

S nádobami se zasázenými cibulkami modřenců nebudete mít přes zimu prakticky žádnou práci. Cibulky slouží pro modřence jako zásobárna vody, proto je stačí jen občas mírně zalít. Tím podpoříte dobré prokořenění cibulek, což je důležité pro dobrou výživu rašících listů a budoucích květů. Pozor, abyste to s vodou nepřehnali. Dlouhodobé přemokření by mohlo mít za následek uhnití cibulek. V době mrazů nezalévejte.

Čtěte také:  Vánoční kaktus nekvete a opadávají poupata. Jak jej správně pěstovat?

Chcete mít jarní truhlík pestřejší?

Chtěli byste modřence doplnit ještě jinými kvetoucími cibulovinami? Sesaďte cibulky různých rostlin do jedné nádoby. K modřencům zkuste třeba nízké skalkové narcisy. Modřence i narcisy mají podobné podmínky pro pěstování a patří mezi cibuloviny, které vykvétají po zimě mezi prvními. Kombinace žlutých narcisů a modrých modřenců bude každému balkónu určitě slušet.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?