Převod bytu do osobního vlastnictví

Kupovali jste družstevní byt, ale rádi byste ho už získali do osobního vlastnictví? Zjistěte, jak na to, a na co se předem připravit.

Družstevní byt s sebou nese jistá omezení

Při koupi družstevního bytu musíte počítat s tím, že se nestanete majitelem nemovitosti, ale spíše podílu. S tím souvisí i jistá omezení, která družstevní byt provází:

  • Bez souhlasu členské schůze nelze družstevní byt zastavit a vzít si hypotéku.
  • Souhlas budete potřebovat i v situaci, kdy budete chtít byt pronajmout.
  • Před tím, než se pustíte do rekonstrukce, musíte se dovolit družstva a v mnoha případech mu dodat kvalitní projektovou dokumentaci.

Často tak dochází ke snaze převést družstevní byt do osobního vlastnictví a tím k přeměně bytového družstva na společenství vlastníků jednotek.

Jak na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví?

Než podniknete první zásadní kroky v převodu bytu do osobního vlastnictví, doporučujeme prověřit si zejména finanční kondici družstva. Z pozice družstevníka máte právo nahlížet do dokumentů, které se týkají hospodaření družstva. V praxi se často setkáváme s tím, že má družstvo nesplacené dluhy (například úvěr na rekonstrukci). Při převodu do osobního vlastnictví by vás v takovém případě čekalo splacení podílu na tomto dluhu.

Pokud jste pevně rozhodnutí a zvážili jste všechna pro i proti osobního vlastnictví, postupujte následovně:

  1. 1)     Podání žádosti – o žádosti ohledně převodu rozhoduje členská schůze nájemníků. Pokud by ji zamítla, není právo příliš na vaší straně, protože na převod neexistuje žádný zákonný nárok. Něco jiného je to v situaci, kdy členská schůze již rozhodla o převodu bytů před vaším vstupem do družstva (koupí družstevního podílu). Pak se po nesouhlasu s oddělením do osobního vlastnictví můžete zkusit přesvědčit většinu obyvatel domu a podat žádost hromadně. Následuje úplná přeměna družstva na společenství vlastníků jednotek.
  2. 2)     Podání prohlášení vlastníka – podává se po odsouhlasení převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví. Družstvo v něm podá přesnou specifikaci a výměru bytů i společných prostor. Prohlášení musí být zpracováno na celý dům najednou. Po provedení vkladu bude z katastru patrné, že je bytový dům v majetku družstva, ale zároveň už z něj budou patrné jednotlivé bytové jednotky a práva k nim.
  3. 3)     Uzavření smlouvy o převodu bytu – smlouva o převodu bytu do osobního vlastnictví musí obsahovat vymezení bytové jednotky, identifikaci majitele, podíl na společných částech domu a pozemku pod domem, případně i další důležité údaje. Na podkladě smlouvy vás katastr zapíše jako vlastníka nové jednotky.
  4. 4)     Založení společenství vlastníků – má dům po převodu bytu do osobního vlastnictví 3 a více různých vlastníků (zahrnujeme do nich i družstvo)? V takovém případě bude třeba ustanovit společenství vlastníků. SVJ vzniká schválením stanov, které zároveň určí předsedu SVJ a zbytek členů výboru. Ve stanovách často nechybí i další podrobnosti, jako například fakta ohledně hlasování nebo rozúčtování tepla. Dávejte si pozor na použití vzorových stanov, které jsou volně ke stažení. Mohou být zcela nevhodné pro váš konkrétní příklad a v budoucnu by vám mohly způsobit nemalé komplikace. Vždy je vhodné nechat si je alespoň zkontrolovat advokátem.
Čtěte také:  Pozor! Tyto triky by inkasní agentury mohly zkusit i na vás

Jak je to s daní z nabytí nemovitosti?

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je od ní osvobozen. I tak se nevyhnete podání daňového přiznání.

Vyplatí se převod družstevního bytu do osobního vlastnictví?

Jde o proces, který zahrnuje několik zásadních kroků, jež nemáte úplně v režii sami. Dost záleží na domluvě a často převod ztroskotá kvůli neochotě některých družstevníků. Předtím, než se do toho pustíte, tak zvažte, zda není lepší místo investování energie, času a peněz do tohoto „boje“ rovnou uzavřít kupní smlouvu na jiný byt v osobním vlastnictví.

Napsat komentář