Pronájem bytu. Jak nešlápnout vedle?

Nemovitosti byly, jsou a budou jednou ze stabilních forem investic. I za aktuální situace tak stále dochází k odkupu nemovitostí za cílem pronájmu. Ten ovšem není vždy procházka růžovým sadem a majitelům nemovitostí může přidělat nejednu vrásku. Co jsou ty nejčastější problémy, kterým můžete čelit a jak se jim lze vyhnout?

Zájem o pronájem bytu je stále velký, připravte se na zvonící telefon

Nájemníci, jejich shánění a komunikace s nimi. Tato problematika by pravděpodobně vydala na samostatnou kapitolu a asi každý majitel nemovitosti vám potvrdí, že může být celý proces shánění nájemníků poměrně vyčerpávající. Přitom si ho většina lidí představuje jednoduše s inzerátem na začátku a podpisem nájemní smlouvy na konci. Po inzerátu však následuje komunikace s potenciálními zájemci, osobní prohlídky a prověřování těch pár šťastlivců, o kterých vážně uvažujete. „Zájem v Čechách o nájemní byty je stále obrovský a v některých lokalitách není výjimkou, že se na jeden byt ozvou i desítky zájemců. Se všemi je nutné komunikovat, ať už po telefonu, po e-mailu a s některými pak i osobně na prohlídkách bytu. To samo o sobě zabere poměrně dost času, tento krok ale jednoduše není jak přeskočit,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Nastavte si kritéria výběru, prověřujte v registru dlužníků, požadujte reference

Zevrubná komunikace se zájemci má podle Novotného své opodstatnění. Kromě toho, že vám pomůže i intuitivně odlišit seriózní zájemce od těch méně seriózních, ušetří případné problémy v budoucnu. Každý vlastník nemovitosti si může stanovit, co je pro něj přípustné a co nikoli a stejně tak se může rozhodnout o tom, komu byt či dům pronajme. Proto vždy každého zájemce prověřujeme jednak v registru dlužníků a jednak od nich i požadujeme reference od předchozího pronajímatele. Díky tomu máme jistotu, že v bytě nebude někdo, kdo dříve nájemné neplatil nebo třeba byt demoloval.

Čtěte také:  Na které letní nástrahy by majitelé městských psů měli dát pozor?

Základem je kvalitní nájemní smlouva

Časově náročnou záležitostí při pronajímání nemovitosti jsou i nutné administrativní kroky a s nimi spojená byrokracie. Řeč je o komunikaci s SVJ, přepisu energií, komunikaci s úřady apod. Zapomínat však nelze ani na ten nejdůležitější právní dokument ze všech, kterým je v tomto případě nájemní smlouva. Ta musí být připravená pečlivě a musí obsahovat všechny náležitosti. Administrativní kroky spojené s pronájmem nemovitosti nelze podceňovat. Jedna malá chyba v nájemní smlouvě už může způsobit spoustu nepříjemnosti. Je tak potřeba se tomu věnovat nebo nechat nájemní smlouvy připravit profesionálem.

Specifikujte pravidla údržby nemovitosti

Za vlastníkem jde i většina oprav a pravidelná údržba. To ovšem často znamená nejprve vykomunikovat, co je v nemovitosti za problém, poté sehnat někoho na opravu a nakonec to samozřejmě i zaplatit. Opomenout také nelze pravidelné revize a standardní údržbu. Řešením však může být profesionální správa nemovitosti, jejíž součástí je často právě i údržba a další opravy. Profesionálně spravované nemovitosti z dlouhodobého hlediska zpravidla dosahují větší obsazenosti, a tak lze říct, že si na sebe v drtivém procentu případů tato služba vydělá sama.

1 komentář u „Pronájem bytu. Jak nešlápnout vedle?“

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner