Pražské byty strčily do kapsy zlato i burzu

Investovat do zlata, či spekulovat na burze, může být pro milovníky adrenalinu vítaný způsob, jak zkusit zhodnotit své peníze. Nakonec jim ale spíše zůstane jen napětí při sledování pohybujícího se kurzu. Zlato i výnosy burzy v České republice, konkrétně v Praze, válcují příjmy z pronájmu bytů.

Investiční byt vede i bez výnosů z pronájmu

Kdo investoval na začátku roku 2012 milion korun do bydlení v Praze, vydělal za pět let 680 tisíc korun. Naopak zlato, tradiční blyštivá investiční jistota, ztratilo za stejné období 12 % a v plusových číslech se pohybovalo jen sporadicky. Solidně si naopak vedla pražská burza. Index PX50 totiž za pět let přidal 17 % a po započtení dividend mohl investorům vydělat přes 50 %. Jestliže porovnáme výnosnost indexu PX50, zlata a nabídkových cen bytů za posledních 5 let, jako jednoznačně nejvýhodnější investice vychází pražské byty. I bez započtení případných výnosů z pronájmu se pražské byty zhodnotily za 5 let o 68 %.

„Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zdroj: Zpracování dat: Central Group, Nabídkové ceny bytů: ČSÚ (bez započtení výnosů z pronájmu), Zlato: Kurzy.cz, PX-50: Pražská burza, PX50 TR: Pražská burza (po započtení dividend)

Zájem o investiční byty roste

Byt se stává výraznou obchodní komoditou. Tomu nasvědčují i údaje od tuzemských developerů. Podíl nákupů bytů za účelem tržního pronájmu, uložení peněz či spekulace na růst ceny, tvořil v předchozích letech například u Central Group přibližně 20 %. U cenově dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahoval tento podíl i 25 %.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?