Pozor na vysokou koncentraci formaldehydu v bytě

S příchodem chladnějších měsíců méně větráme a tím také dochází k snížené výměně vzduchu. Kromě zvýšeného obsahu CO2 a možných problémů s vyšší vlhkostí se v interiéru mohou hromadit i zdraví škodlivé látky. Velmi často se v ovzduší nachází formaldehyd, který způsobuje řadu zdravotních potíží.

Proč se o formaldehyd zajímat a jak vysokou koncentraci řešit?

Formaldehyd je bezbarvý plyn, který patří mezi těkavé organické látky (VOC). Jde o velmi škodlivou látku, která bývá často opomíjena z hlediska zdravého vnitřního prostředí.  

Nachází se například v čistících a desinfekčních prostředcích. Dále jako konzervační prostředek pro některé potraviny, léky a kosmetiku. Ve vnitřním prostředí vzniká např. z cigaretového kouře, topení, vaření, žehlení a při dalších domácích činností. Kromě toho ho nalezneme také v nábytku, textiliích, barvách, tapetách, lepidlech, lacích a podlahových krytinách.

Až 85 % času trávíme v interiéru a během této doby vdechujeme nejrůznější škodlivé látky včetně formaldehydu.

Nižší koncentrace formaldehydu způsobuje podráždění očí a dýchacích cest. V případě, že se koncentrace zvyšuje, tak nastává bolest hlavy, kašel, kýchání, slzení, dušnost a nevolnost.  Citlivost na formaldehyd je u lidí rozdílná vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Z pravidla platí, že zvýšené potíže mají lidé trpící alergiemi a astmatem. Nejzranitelnější jsou děti, protože dětské plíce vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin.

Vyšší koncentrace formaldehydu mohou způsobit respirační potíže, záněty průdušek a nosní sliznice a astma. Dále může být viníkem za podráždění kůže a vznik ekzémů.

Jak mít zdravé bydlení bez formaldehydu?

V případě, že máte podezření na vyšší koncentraci formaldehydu ve vašem domově, využijte služeb Státního zdravotnického ústavu (SZÚ), který je schopen přesného měření kvality vzduchu.

Řešení pro vysokou koncentraci formaldehydu pak přináší technologie Activ´Air® v sádrokartonových deskách od Rigips. Tato technologie formaldehyd pohltí a rozkládá na neškodné inertní látky. Za 28 dní sníží přítomnost formaldehydu až o 70 % a to po dobu minimálně 50 let. Účinek této technologie není snížen běžně používanými prodyšnými nátěry.

Čtěte také:  Poradíme vám, jak pěstovat bylinky na balkóně. Těšte se na bohatou sklizeň
Image

Kde můžeme v bytě využít sádrokartonové desky Activ´Air®

Sádrokartonové desky Rigips s Activ´Air®, které jsou jediné akustické desky s touto technologií na trhu, lze využít jak pro sádrokartonové podhledy, podkroví, dělící a mezibytové příčky, tak i ve formě předstěn pro obklad stávajících stěn. Standardně tuto technologii obsahuje Modrá Akustická deska. Uplatnění nachází Activ´Air® i v akustických podhledech Rigiton a Gyptone. Více informací naleznete na www.rigips.cz/activ-air/

Příklad z praxe

Vyhláška MVČR č. 6/2003 Sb. stanovila limit pro vnitřní prostředí na 60 µg/m3. Mladá rodina koupila starší dům z roku 1973 v Kouřimi. Při měření Státním zdravotním ústavem (SZÚ) byla v ložnici zjištěna koncentrace formaldehydu kolem 197,6 µm³, což je více než trojnásobné překročení limitu. Rodině byla doporučena úprava domu pomocí sádrokartonové konstrukce s Modrými akustickými deskami s Activ´Air®. Po úpravě domu byla znovu změřena koncentrace formaldehydu a výsledky byly velmi dobré. Sádrokartonovým deskám s technologií Activ´Air® se podařilo snížit formaldehyd o 84 %.

/Komerční prezentace/

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner