Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě tepla a teplé vody je opět blíže

Transpozice směrnice EED do české legislativy pokračuje. Pozornost se aktuálně soustředí především na novelu zákona 67/2013 Sb., jejíž návrh prošel prvním čtením. Co to znamená pro SVJ, bytová družstva a především pro obyvatele bytových domů jsme se zeptali Jaroslava Plška, obchodního ředitele ista Česká republika.

První otázka je nasnadě. Jaké možnosti mají správci domů a předsedové SVJ, aby dostáli legislativě a zajistili měsíční informace o spotřebě pro uživatele bytů?

Nejprve bych rád zmínil, že návrhu této novely předcházelo schválení novely zákona 406/2000 sb. o povinnosti instalace dálkově odečitatelných měřidel od 1.1.2022. Dálkově odečitatelným stanoveným měřidlem a přístrojem registrujícím dodávku tepelné energie se rozumí takové měřidlo a přístroj, pro které k provedení odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Zároveň musí být nastaveno na dálkový odečet minimálně v měsíčním intervalu.  Požadavky novely zákona 67/2013 Sb. tedy navazují na již schválený zákon 406/2000 Sb.

Můžeme předpokládat, že pro naplnění legislativního požadavku budou hrát roli portálové služby, které jsou schopny nabídnout požadovanou dostupnost a četnost informací. Co všechno od nich můžeme očekávat?

Portálové služby jsou nejen rychlým zdrojem informací pro správce, kteří portál využívají pro analýzy, archivaci dokumentů pro vyúčtování, monitorování spotřeb a další údaje, ale také pro uživatelé bytů. Právě tam mohou najít mimo jiné informace o své měsíční spotřebě.

Jak hodnotíte připravenost družstev a SVJ na novelu zákona?

Klienti s rádiovým pochozím odečtem přecházejí na sběrnice dat, tento trend pozorujeme již od začátku letošního roku. Pokud mohu hovořit za naši společnost, Ista nabízí vhodnou technologii již 12 let a využívá ji 87 % našich klientů.  Část z nich již využívá pro průběžné sledování spotřeby také portálové služby, pro ostatní je možnost si je přidat do balíčku. 

Čtěte také:  Jak postupovat při nahlášení pojistné události, když došlo ke škodě na vašem majetku

Příprava změn v legislativě byla z naší strany intenzivně komunikována na naše zákazníky již delší dobu. Pořádali jsme velký počet seminářů, webinářů i jsme se účastnili odborných přednášek na tuto tématiku. Cílem je vysvětlit blížící se povinnosti a modely řešení. Je třeba se na změny připravit, a to jak dostatkem informací, tak i volbou odpovídajícího sofistikovaného technického řešení.

4 komentáře u „Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě tepla a teplé vody je opět blíže“

 1. Napsal jsem to již v předešlé diskuzi, nedělejte z lidí blbce, kteří neumí číst a nedokážou si přečíst údaj na vodoměru potažmo na indikátoru tepla!
  Tím samozřejmě nemám nic proti dálkovým odečtům. Je to super a nikdo mi “nešmajdá” po bytě.

  Odpovědět
 2. Samozřejmě, nikdo nemá nic proti dálkovým odečtům, ať již radiové pochozí nebo sběrnicové.
  Chápu, že měsíční zpracování pro firmy typu Ista je to dar z nebes. Proto i jejich jménem je tento článek. Zatím nikde nikde nepíše o reálných úsporách energií a navýšení nákladů (měřiče,zpracování) v návaznosti na měsíční informování.

  Odpovědět
  • Milane, je rozdíl mezi “měsíčním zpracováním” (nevím co si mám pod tím představit) a “měsíčním vyúčtováním”, které probíhá většinou 1x za rok. Firma, která pro naše BD dělá roční vyúčtování služeb si taky nedokáže představit, že by toto řešila měsíčně.

   Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner