Pořiďte si pergolu už nyní. Využijete ji i v zimě

Pergola je perfektním místem k odpočinku. Vybízí k trávení příjemných chvil s vašimi nejbližšími nebo k relaxaci o samotě třeba ve společnosti vaší oblíbené knížky. Pergolu však nemusíte využívat jen v letním období. Snadno si z ní totiž můžete vytvořit zimní zahradu a získat tak prostor k relaxaci i v méně vlídném počasí.

Pergola, zimní zahrada nebo altán?

Pergola je skvělý zahradní prvek sloužící k odpočinku. Bývá zastřešená a pod ní může být umístěn zahradní nábytek nebo třeba gril.

Zimní zahrada slouží jako prodloužení obytné části domu. Své využití nachází i v chladnějších měsících, kdy je možné ji vytápět.

Jako altán se označuje spíše malá stavba na zahradě, která bývá často obepnutá nejrůznějšími popínavými rostlinami. Plní především estetickou funkci.

Moderní vs. dřevěná pergola

Pergoly mohou být zhotovené z nejrůznějších materiálů. Jaké výhody a nevýhody mají moderní hliníkové modely a klasické dřevěné pergoly?

Hliníkové pergoly

Hliníkové pergoly jsou především naprosto bezúdržbové a velmi snadno je zbavíte i případných nečistot. Tento materiál je zároveň velmi odolný a hliníkové pergoly se dodávají v moderních designech. Navíc si můžete vybrat z nejrůznějších barevných provedení včetně imitace dřeva. Možnou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Dřevěné pergoly

Oproti tomu majitelé dřevěných pergol se bez pravidelné péče neobejdou. Dřevo je přírodní materiál a vyžaduje speciální zacházení a ošetřování. Dřevěnou pergolu také mohou napadnout škůdci. Oproti hliníkovým modelům je však výhodou nižší pořizovací cena a skutečnost, že se jedná o přírodní materiál, který dobře zapadne do každé zahrady.

555

Dřevěná pergola vyžaduje speciální péči.

Proč si pořídit moderní zimní zahradu nebo bioklimatickou pergolu

1.   Rozšíříte místo, kde bydlíte

Zimní zahrada skvěle rozšíří váš domov a vy si budete moct užívat jednu místnost navíc. Pokud vsadíte na vhodné zastřešení a vytápění, budete moct v zimní zahradě trávit chvíle celoročně a nebudete tedy omezeni jen na letní měsíce.

2.   Grilování i za špatného počasí

Kdo by nemiloval grilování a příjemné posezení s přáteli. Se zimní zahradou či bioklimatickou pergolou budete moct své nejbližší pozvat i v nevlídném počasí a společně si tak užijete pohodové chvíle pod střechou.

Čtěte také:  Kouření v okně, grilování na balkóně. Jak řešit časté letní problémy?

3.   V létě vám poskytne příjemný stín

Léto s sebou neodmyslitelně přináší horké sluneční paprsky a vysoké teploty. Pokud vsadíte na pergolu a umístíte pod ní posezení, získáte příjemné prostředí ve stínu, ve kterém vám nebude zbytečné horko.

4.   Okrasný prvek na zahradě

Moderní zimní zahrady obvykle nabízí propracované designy podle posledních trendů. Díky tomu se z ní může velmi snadno stát okrasný prvek, který bude dominovat prostranství vaší zahrady.

5.   Ideální na meditování

Oddáváte se rádi meditování nebo józe? I takový klidný koutek si můžete pod pergolou vytvořit. Získáte tak prostor pro uvolnění vašeho těla i mysli na čerstvém vzduchu.

6.   Originální kancelář

Pokud máte možnost pracovat z domu, jistě čas od času rádi měníte prostředí. Jakmile vás to u klasického kancelářského stolu omrzí, můžete popadnout svůj notebook a vyrazit do zahradní kanceláře. Okolní příroda vám dodá novou energii a přinese i potřebnou inspiraci.

7.   Skvělé řešení pro malé děti

Děti milují pobyt venku v přírodě. V zimě však mnohdy nemají k venkovním aktivitám takový přístup, a navíc se brzy stmívá. Se zimní zahradou si budou moct užívat své oblíbené činnosti alespoň částečně v teple, a zároveň na čerstvém vzduchu.

55858
Foto: Sunsystem.cz

Pod hliníkovou pergolou se vám bude skvěle odpočívat.

Na jakou světovou stranu pergolu orientovat

Pokud již začnete přemýšlet nad stavbou pergoly nebo zimní zahrady, budete dříve nebo později řešit otázku, na jakou světovou stranu ji orientovat. Jestliže zde plánujete trávit chvíle především ráno a milujete brzké sluneční paprsky, volte orientaci na východ. Pokud naopak dáváte přednost pozdnímu odpolednímu slunci, orientujte pergolu na západ.

Lidem, kterým nevadí ostré paprsky, lze také doporučit orientaci spíše na jih. Pokud upřednostňujete stín a chlad, směřujte pergolu spíše na sever.

Při přemýšlení nezapomeňte vzít v úvahu také konkrétní dispozice vašeho domu a zahrady. Pokud se například v blízkém okolí nachází statný strom, bude vám po určitou část dne stínit.

Čtěte také:  Spotřeba vody v létě roste. Využíváte všechny možnosti, jak ušetřit?

Vsaďte na 3D vizualizaci

Nedovedete si dostatečně dobře představit, jak bude taková pergola ve vaší zahradě vypadat? Jelikož se jedná o výraznější zásah do celkového pohledu na dům i zahradu, vyplatí se výběr neuspěchat a vše si pořádně rozmyslet.

Pro lepší představu přitom slouží profesionální 3D vizualizace, které vám zobrazí pergolu zasazenou do vašeho konkrétního objektu. Sunsystem přitom svým zákazníkům nabízí ještě jedno řešení, které je navíc zcela bezplatné a jednoduché. Jedná se o speciální mobilní aplikaci, která je dostupná v Google Play i App Store. Aplikace pracuje s mobilním fotoaparátem. Jednoduše jím namíříte na místo, kde si vaši pergolu představujete a následně si na displeji budete moct prohlédnout, jak by to přibližně mohlo vypadat.

Toto řešení se hodí také pro lepší představu o barevném designu. Mezi jednotlivými odstíny si zde totiž můžete jednoduše překlikávat a lépe si tak vyberete takovou barvu, která bude ladit se zbývajícími částmi vašeho exteriéru.

Pergolu můžete zasklít i zastínit

Pokud již máte pergolu a potřebujete z ní vytvořit zimní zahradu, není na tom nic složitého. Slouží k tomu systém zasklení, přičemž si můžete vybrat ze dvou základních variant.

  • Fixní zasklení není možné nijak otvírat, ke vcházení se typicky používají jedny dveře.
  • Posuvné zasklení je možné zcela odsunout na jednu stranu, a především v létě se jedná o příjemnější variantu, protože dovnitř proudí čerstvý vzduch.

Je možné využít í boční zastínění. K tomu slouží screenové rolety, které můžete použít i pro snadné a efektivní zastínění oken, prosklených ploch a dalších ploch velkých i malých formátů. Zároveň ponechávají plný průhled ven. Zejména v letním období oceníte, že pomocí screenové rolety můžete snížit teplotu uvnitř pergoly až o několik stupňů.

Jak vidíte, pergoly své uplatnění najdou i v zimním období. Stačí z nich jen vytvořit stylovou zimní zahradu a rázem získáte další prostor, ve kterém můžete trávit své volné chvíle.

1 komentář u „Pořiďte si pergolu už nyní. Využijete ji i v zimě“

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner