Plná schránka už zloděje neláká. Jakými chybami je v době dovolených zveme k nám domů?

Odjíždíte na dovolenou či víkend s klidným svědomím, že jste pro zabezpečení vašeho domova udělali maximum a rozhodně jste nic nepodcenili? Žádná plná schránka, ani zatažené žaluzie. To už ale dávno nestačí. Zloději mají v současné době žně. Dokonce můžeme říci, že nikdy v historii neměli cestu do našich domovů jednodušší.

Model, který stále funguje

První důvod, proč jsou letní měsíce pro zloděje opravdové žně, je nasnadě. V době dovolených a prázdnin zůstává mnoho bytů i domů na delší dobu prázdných. Pro zloděje tak představují ideální příležitost v klidu, nerušeně a s dostatkem času prohledat byt a najít i sebelépe schované cennosti. Počet vloupání je v těchto měsících až o 20 % vyšší.

Jste na sociálních sítích jako doma?

K tomu se přidávají i rizika tak oblíbených sociálních sítí. „Spolu s tím, jak se rozšiřuje počet uživatelů nejrůznějších sociálních sítí, zároveň roste i míra dobrovolného sdílení osobních informací, a zvyšuje se tak i nebezpečí jejich zneužití. Ať už jde o Facebook či Instagram, pro zloděje není nic snazšího než využít informaci ze sociálních sítí o odjezdu na dovolenou jako pozvání ke vstupu bez jakéhokoli rizika,“ říká Ivan Pavlíček, bezpečnostní expert ze společnosti Next. Díky lokalizační funkci některých sociálních sítí o sobě uživatelé navíc také často nevědomky sdělují svou přesnou adresu či lokalitu.

Odborníci na zabezpečení domácností tedy doporučují zejména v letních měsících zvýšenou opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření. Kromě již notoricky známých doporučení v podobě vybírání pošty a podobně si dobře zapamatujme i nové fenomény – nesdílet o sobě veřejně na sociálních sítích žádné osobní informace a případně vypnout lokalizační funkci vašeho telefonu.

Neusnadňujte zlodějům vstup!

Stejně tak, zejména v letních měsících, doporučujeme vyhnout se nepřetržitému větrání a eventuálně okna doplnit o bezpečnostní mříže. Jediným skutečně účinným způsobem ochrany vašeho bezpečí a majetku totiž nadále zůstávají pouze kvalitní bezpečnostní opatření. Základem stále zůstávají certifikované bezpečnostní dveře. Ideálně by měly být minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním alespoň ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.

6 komentářů u „Plná schránka už zloděje neláká. Jakými chybami je v době dovolených zveme k nám domů?“

 1. A když už třeba bystrý soused zavolá policii, ta přijede se zapnutou sirénou a majáky, aby měl zloděj čas vyklidit pole 🙂

  Odpovědět
 2. A co naše policie,která má chránit a pomáhat..,že by nepravidelně nejen projížděli ulicemi,ale trochu se prošli kolem domů a do vchodů bytovek. Než radit,aby si lidé dali do oken mříže. Bych si připadala jako ve věznici.
  Facebook je také nešťastný zařízení,když se děcka navzájem svěří s ledasčím až moc důvěrným.

  Odpovědět
 3. Možná bych článek doplnila o jednu důležitou poznámku. Pokud se zloději dostanou do domu/bytu aniž by museli něco rozbít..třeba právě pootevřené okno, majitel nedostane od pojišťovny ani korunu.

  Odpovědět
 4. K čemu mi budou certifikované bezpečnostní dveře, když zloděj vleze balkonem? Návod, jak je otevřít snadno a rychle najde na netu. 🙁

  Odpovědět
 5. Já nechávám na rohožce nablito, poflusanou kliku, nápis na dveřích “tady bydlej prasata” za dveřmi rozházený špinavý trenky a fusky, zdravovědu na straně “Smrtelné infekce z nečistot” a voni si to dobře lapkové rozmyslej, jestli chtějí jít fakt dál.

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner