Pět tipů, jak si zvelebit balkón

Nemáte zahradu, ale přesto byste si rádi vytvořili vlastní venkovní oázu, kam se za teplých letních večerů uchýlíte po celém dni k příjemnému odpočinku? Nebo naopak toužíte po místě, kde se budete moci každý den alespoň chvíli vyhřívat na sluníčku? Ať tak či onak, postačí vám k tomu balkón. Je potřeba ho jen vhodně zařídit.

Zvolte správnou dlažbu na balkón a jaké další podlahové krytiny jsou vhodné?

„Na balkón doporučuji položit mrazuvzdornou dlažbu dle normy EN mimořádně vysoké kvality. Jako alternativu k dlažbě můžete samozřejmě zvolit i dřevěná prkna, dřevěné dlaždice, umělý trávník či venkovní koberce, dekorační štěrk nebo kombinaci různých podlahových krytin. Do podlahové krytiny ze dřeva můžete navíc zcela snadno zabudovat světla,“ radí Richard Klička, odborník na stavební projekty z Hornbachu.

Pamatujte na stínění balkónu proti úpalu

Se správnou ochranou proti slunci na balkóně přečkáte i ta největší vedra. „Jednou z možností je koupě slunečníku – rychle a pohodlně se montuje a jednoduše ho můžete přemístit, kamkoliv se vám zlíbí. Další variantou je sluneční plachta, která se upevňuje na stěnu a balkónové zábradlí. Výhodou plachty je, že se dobře čistí a uskladňuje. Do třetice můžete zvolit markýzu, která se napevno připevňuje na stěnu.

Pohledová ochrana poskytne vašemu balkónu více soukromí

Pohledové potahy jsou skvělou, rychlou a levnou variantou pro zachování soukromí. Balkón ochráníte před pohledy zvědavců a můžete si v příjemném stínu dlouhé hodiny užívat čas jen pro sebe. Místo často používaných rákosových rohoží vyzkoušejte paravan, nebo květinovou stěnu.

Balkónové květiny vybírejte především podle orientace balkónu

Díky rostlinám se váš balkón zazelená, pokvete všemi barvami a zavoní vám až do ložnice. Při výběru vhodných květin a druhů zeleniny byste měli zohlednit především velikost vašeho balkónu a délku slunečního svitu. Pro pěstování jsou ideální východně a západně orientované balkóny, kam svítí dostatek slunce, ale rostliny nejsou vystavovány nejhoršímu jižnímu úpalu. Ale to neznamená, že na balkóny na sever nebo na jih nenajdete také vhodné balkónové květiny. Zahrádku si zde můžete pěstovat ve vertikálních záhonech vyrobených z palet či bedýnek Buildify nebo v závěsných samozavlažovacích truhlících umístěných přímo na zábradlí.

Čtěte také:  ​Kauce a pronájem bytu. Nenechte se napálit!

Jaký nábytek na balkón odvede nejlepší službu?

Balkónový nábytek je k dispozici v mnoha variantách. Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast, jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Tento nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu. Mezi tradiční materiály patří i dřevo a kov, zejména železo, ocel a hliník. „Klasikou je skládací balkónový nábytek, který se inspiruje především lehkými bistro židlemi. Trendem u balkónového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled – tedy balkónový nábytek, který může stát také v bytě. Nábytek, který může stát venku po celý rok, je nábytek z teakového dřeva. Samozřejmě je nutné se o materiál dobře starat,“ uvádí Tadeáš Tenkl, odborník na trendy v bydlení z projektových marketů Hornbach.

Osvětlení na balkón je nejen praktické, ale může být i stylové

Plánujete na balkóně trávit teplé letní večery? Pro dotvoření dokonalé atmosféry nezapomeňte na osvětlení. „Řešením může být světelný řetěz, který snadno omotáte kolem zábradlí balkónu. Kromě zdroje příjemného teplého světla se stane i originální dekorací,“ popisuje Zlatko Slebodník, specialista na osvětlení z Hornbachu.

Grilování na balkóně může být i v pohodě

Ani na balkóně si nemusíte nechat ujít letní grilovačky. Stačí sáhnout po elektrickém grilu, který neznečišťuje okolí kouřem, a neobtěžuje tak vaše sousedy. Jednou z výhod elektrického grilu je, že má krátkou dobu zahřátí a snadno se udržuje. Gril je navíc možné používat kdekoliv a když už počasí nebude tak vstřícné, přesunete se s přípravou jednoduše do kuchyně.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?