Pes a Silvestr. Jak zmírnit jeho stres?

Příchod oslav nového roku se blíží a s ním narůstá i pohotovost všech pejskařů. Bujaré oslavy se neobjedou bez nadměrného hluku. A v tom je pro psy problém. Jejich sluch je až trojnásobně rozvinutější a petardy a dělobuchy v nich vyvolávají řadu stresových reakcí.

Zvířata mají citlivější sluch

Psi mají oproti lidem obrovskou výhodu v lepším sluchu. Tato přednost se ale s blížícím se koncem roku a oslavám mění v nevýhodu. Sluch psa je asi dvojnásobně i trojnásobně rozvinutější než u lidí. Člověk vnímá zvukové vlnění o frekvenci 15 000 hertzů, zatímco pes vnímá až 35 000 hertzů. Sluch psa rozlišuje i odstíny a výšku tónů. Pokud člověk vnímá slabý šum na tři metry, pes jej uslyší ze vzdálenosti 24 metrů.

Stejně jako u lidí, i u domácích zvířat závisí na povaze. Je možné, že zrovna pro vašeho psa nebo kočku je poslední den v roce den jako každý jiný. Obecně mají ale psi i kočky několikanásobně vyvinutější smysly, především pak sluch. To jim způsobuje, že každá vybuchlá petarda je pro ně téměř trauma. Projevem může být zmatené běhání dokola po bytě, štěkání, vrčení, zrychlené dýchání, třes, hledání úkrytu. Některá zvířata se uchylují k tomu, že z nervozity ničí nábytek nebo boty.

Naše mazlíčky neohrožuje jenom samotný hluk

„Není výjimkou, že výbuchy v blízkosti zvířat způsobují popáleniny, poškození očí a jiná těžká zranění, říká veterinář Ondřej Strážný a pokračuje: „Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou, zůstanou dezorientovaní, splašení a často se ztratí. V tom lepším případě se později najdou v útulku, ale nikdo vám nezaručí, že takové zvíře už do konce života nebude mít následky. Bude se bát, bude úzkostné.“ Hrozí i závažné poškození sluchu. Pokud pes nepřirozeně ohluchne, může se stát, že ztratí smysl pro koordinaci svých pohybů.

Čtěte také:  Jak drahé je bydlení v Česku ve srovnání s Evropou?

Jak pejskovi doma pomoci?

Postupně zvykejte psa na místo, které je ve vašem bytě nejklidnější. Hrajte si tam, chvalte ho tam a ve chvílích největšího hluku tam spolu buďte. Tím, že to pro něho nebude neznámé místo, bude situaci zvládat lépe. Pokud možno nenechávejte svého miláčka samotného ani přes den, ani v noci.

Pro tlumení hluku z pyrotechniky pomůže zapnutá televize, nebo hudba.

Pokud musíte psa nechat samotného přes půlnoc, nejspíš se to neobejde bez paniky. Pes může propadnout panice vcelku rychle, proto odstraňte nebezpečné předměty z jeho blízkosti, schovejte vše, co by mu mohlo přijít do cesty. Ideální ale je, když seženete pro mazlíčka hlídání, nebo jej vezmete s sebou. Ve vaší blízkosti bude vždy klidnější.

Ke zklidnění můžeme využít i přírodní medikamenty

Do Silvestra už ale moc času nezbývá, proto musíte pomoci dalšími metodami. Ideální jsou přírodní pomocníci, kteří působí na zklidnění. Neovlivní celkové chování, nenavozují nechuť či jiné nežádoucí reakce. Využít můžete například feromonové obojky, vaporizéry do zásuvky či odpařovače. Jejich užití je nutné podávat i několik dní s předstihem. Přípravky na přírodní bázi alespoň čtyři dny před Silvestrem, difuzér pak zhruba dva týdny dopředu.

Dobré zkušenosti jsou s esencemi. Efekt je okamžitý díky použití do misky s vodou nebo masáži esence přímo na kůži zvířete.

Pro zklidnění pejska je možné použít i medikamenty. Zapomeňte ale na lidské léky z vaší lékárničky a už vůbec je nepodávejte bez konzultace s veterinářem. Veterinář určí vhodný typ léku, přesné dávkování a nejvhodnější dobu pro podávání. Budete-li psa klidnit léky, nenechávejte ho doma samotného, pokud si nemůžete být zcela jisti, jak medikamenty snáší.

Když půjdete ven

I když se může odpalování pyrotechniky objevovat i v průběhu dne, po setmění a zejména s blížící se půlnocí omezte procházku na minimum času a buďte opatrní a předvídaví.

Čtěte také:  Vlastní vinotéka nebo sklípek? Tři tipy, jak na to

Ujistěte se, že má pes kromě známky na obojku i kontakt na vás s telefonním číslem. V případě, že se zaběhne, nebude dohledání majitele trvat celou věčnost.

Důsledně mějte psa na vodítku. Nikdy nevíte, kdy to bouchne blízko vás a jak pes bude reagovat.

Dávejte pozor, kudy chodíte. Pes může šlápnout na střep nebo zbytky pyrotechniky.

/Ilustrační foto: 123rf.com/

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner