Pečujte o své rostliny i v zimě a pořiďte si kvalitní vybavení na jejich péči

Milujete péči o vaši zahradu? Nebo máte městskou džungli také ve svém bytě? Kromě lásky, kterou svým rostlinám určitě poskytujete, je důležitá také špičková péče o ně.

Rozmazlujte své rostlinky a ony se vám odvděčí tím, že porostou jako z vody. I přesto, že je zima dobou odpočinku, je dobré, mít se na pozoru a o rostliny se starat. Poradíme vám, jak.

Postřiky jsou pro správný růst nezbytné

Kromě vody a světla potřebují rostliny ke svému růstu také kvalitní postřiky. S jejich pomocí dodáte rostlině důležité minerály a další látky, které podpoří její správný růst. Ideální je na aplikaci postřiků pořízení k tomu určeného postřikovače.

Postřikovače existují ve všech možných variantách a můžete si zvolit podle sebe, který vám bude nejvíce vyhovovat. Do menších prostor a malých zahrádek vám zcela postačí postřikovač manuální, ve větších zahradách naopak oceníte postřikovač motorový nebo akumulátorový.

Vyzrajte na nemoci a plísně

Abyste vašim rostlinám zajistili co nejlepší podmínky k jejich pěstování, nezapomínejte na pravidelnou aplikaci speciálních přípravků. Mezi ty rozhodně patří přípravky proti houbovým chorobám. Plísně jsou totiž nejhorším nepřítelem každé rostliny a houbové choroby obzvlášť.

Postřiky se dají aplikovat jako prevence, ale také na již napadené rostliny. Při jejich používání buďte obzvlášť opatrní a pracujte s nimi výhradně v ochranných rukavicích. I přesto, že jsou k dostání přípravky na organické bázi, jejich kontakt s kůží přesto raději neriskujte.

Chraňte svou úrodu

Láká vás pěstování vlastního ovoce a zeleniny, ale nemáte dostatečný prostor na stavbu skleníku? Nemusíte věšet hlavu, vývoj jde totiž neustále dopředu a na trhu existuje i speciální skleník vhodný do panelových domů, respektive na lodžie, které jsou součástí bytů v panelových domech.  A dokonce je možné pořídit si také skleník závěsný.

Čtěte také:  Stavební úpravy mohou zvětšit byt. Nebojte se posunu příček

Ten má velmi kompaktní rozměry a dá se zavěsit téměř kamkoliv. Nebojte se tedy naplno odhalit svého vnitřního pěstitele, a pokud je pěstování vaší vášní, nakupte si přes zimu veškeré potřebné vybavení a na jaře se vrhněte do pěstování ovoce i zeleniny. A to klidně i na vašem balkoně.

222
Foto: Image Conscious / Shutterstock.com

Se zahradním nářadím jde práce lépe od ruky

A samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit ani kvalitní zahradní nářadí. To by mělo být součástí výbavy každého vášnivého zahrádkáře.

V povinné výbavě by neměly chybět následující položky:

  • pracovní rukavice,
  • zahradní nůžky,
  • rýč,
  • zahradní lopatka,
  • vázací drát.

Než se příště vydáte na kontrolní procházku po vaší zahradě nebo se vrhnete do sázení a přesazování rostlin, ujistěte se, že se výše zmíněné položky nachází ve vašem arzenálu. S nimi vám totiž práce půjde rychleji od ruky, a za stejný časový úsek s jejich pomocí zvládnete zastat mnohem více práce.

Eeht
Foto: Floki / Shutterstock.com

I v zimě buďte na pozoru

Přestože jste vaši zahradu zazimovali, s příchodem sněhových srážek se mějte na pozoru. Pokud totiž bude několik dní za sebou hustě sněžit a ze sněhu se vytvoří pokrývka, bude nutné přiložit ruku k dílu a odlehčit stromům a keřům.

Pod tlakem sněhu by totiž mohlo dojít k polámání větví, což by byla škoda. Sníh proto vždy z větví opatrně sklepávejte, čímž jim ulevíte. A až budete chtít oklepaný sníh odklidit, pouze ho s pomocí lopaty přihrňte ke kmenům stromů a také na záhony. Vytvoříte tím skvělou tepelnou izolaci a rostlinám dopřejte vláhu.

Nepodceňujte péči o rostliny a věnujte jim dostatečnou péči i v zimním období. Plísně a další choroby totiž hrozí rostlinám celoročně. A to platí jak o těch venkovních, tak i o těch pokojových. A chvíle, které nemusíte trávit plením záhonů, věnujte pořízení nové výbavy na nadcházející sezónu.

Čtěte také:  Jaké budou v roce 2022 trendy v bydlení?

Zdroj: furnio

Napsat komentář