Pět tipů pro útulnější ložnici a lepší spánek

Že se probouzíte unavení a večer spánek zase ne a ne přijít? Útulně zařízená ložnice je tou nejlepší cestou k vydatnému spánku i příjemnému vstávání. Inspirujte se našimi tipy a objevte malé i velké změny.

Ke sladkému snění potřebuje každý něco jiného. Recept na vydatný spánek je ale jen jeden. Klíčových ingrediencí je přitom jen pár – teplo, ticho, správné světlo a čistý vzduch. A pak samozřejmě pohodlí.

Probouzejte se odpočatí

Hotové divy s vaším spánkem udělají i takové maličkosti jako nové polštáře a peřiny. Na kvalitě spánku se významně podílí i okolní teplota. Podle odborníků by mělo být v ložnici zhruba 18 až 20 stupňů. V chladnějším prostředí se vám bude lépe usínat a spánek bude hlubší, než kdybyste ulehli v přetopené a nevětrané místnosti. A pokud vám rozpočet dovolí, investujte do kvalitní postele a matrace. Šířku vybírejte podle osobních preferencí, minimální výška postele by se pak měla pohybovat okolo 50 cm.

Nalaďte si to správné osvětlení

Na lidský spánek má obrovský vliv rovněž světlo. Do ložnic se doporučuje to o teplotě barvy okolo 2 700 K, což odpovídá příjemným hřejivým tónům při východu a západu slunce. Jenže lustry a lampy nebývají v ložnici jedinými zdroji světla. Televize, monitor nebo mobilní telefon – všechna tato elektronická zařízení, na která se během večerního odpočinku někteří tak rádi dívají, vyzařují takzvané modré světlo.

A odborníci na spánek se shodují, že je to právě modré světlo, co silně a nepříznivě ovlivňuje kvalitu spánku a někdy vede dokonce až k nespavosti. Snažte se proto omezit sledování mobilního displeje a televize alespoň dvě hodiny před tím, než ulehnete do postele. Pokud si večer bez elektroniky nedokážete představit, zkuste si stáhnout mobilní aplikaci, která tlumí intenzitu modrého záření.

Čtěte také:  Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

Stolní lampička pro lepší čtení i snění

Stolní lampa by neměla chybět v žádné ložnici. Umí navodit hřejivou atmosféru a zároveň poskytuje dostatek osvětlení na čtení. Jednou z častých chyb při jejím výběru je volba špatné velikosti. Čím širší postel máte, tím větší lampa se k ní hodí. Na výšku lampy by si měli posvítit především vášniví čtenáři, ideální jsou pro ně lampy na vyšších nožkách a se stmívačem pro ovládání intenzity světla.

TIP: Máte malou ložnici a noční stolek se vám k posteli nevejde? Sáhněte po lampičce s klipem, snadno ji připnete na poličku či čelo postele.

Čistý vzduch pro lepší spánek

Obzvlášť ve větších městech není vzduch vždycky ideální. Nemusíte si přitom hned do ložnice pořizovat elektrickou čističku vzduchu. Stačí jen sáhnout po těch správných rostlinách. Podle výzkumu vesmírné agentury NASA totiž mají některé rostliny výjimečnou schopnost čistit okolní vzduch. Mezi ty nejlepší zelené čističky vzduchu patří lopatkovec, tchynin jazyk nebo dracéna.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner