Ekovánoce potěší peněženku i přírodu. Které naše vychytávky letos vyzkoušíte?

Místo svátků pohody, radosti a klidu o Vánocích často zažíváme finanční i psychické vyčerpání. Svátky s sebou nesou také značnou zátěž pro životní prostředí.  Poradíme jak na to, aby během Vánoc netrpěla vaše peněženka ani příroda.

Živý stromeček? Zkuste ten z půjčovny

Plastové náhrady stromečků je téměř nemožné recyklovat, a při jejich výrobě i transportu dochází k obrovské zátěži životního prostředí. Nejlepší ekologickou variantou jsou v tomto případě malé vánoční stromečky v květináči. Nemáte tak úplně čas na následné přesazování a údržbu? Využijte půjčovny vánočních stromků. Objednáte si ten nejlepší pro vás, pronajímatelé vám ho v daný den dovezou, a po skončení všeho veselí stromeček zase odvezou, zasadí, a příští rok udělá radost někomu dalšímu.

Místo zbytečností darujte raději brčko nebo plátěnku

Zkuste být vnímavější k tomu, o čem vaši drazí často mluví. Jeden promyšlený dárek zcela postačí. Své blízké můžete také motivovat, aby byli sami příští rok ohleduplnější k životnímu prostředí. Stačí darovat skleněnou nebo nerezovou láhev na vodu, termohrníček na kávu s sebou, skleněné nebo nerezové brčko či plátěnou tašku na nákupy.

Vánoční balicí papír? Není potřeba

Kvůli několika minutám rozbalování zbude po každé rodině spoustu odpadu v podobě vánočního balicího papíru, jmenovek a stužek. A naprosto zbytečně. Prvním krokem, jak tuto katastrofu zmírnit, je použít recyklovaný papír a rozbalovat ho tak, aby byl znovu použitelný. Zbytek je třeba správně zrecyklovat. Zkuste také zredukovat množství zbytečných doplňků, jako jsou stužky nebo jmenovky a nahraďte je přírodními dekoracemi z lesa, třeba větvičky jehličnanů v kombinaci s obyčejným přírodním papírem vypadají skvěle. Ideální je samozřejmě použit alternativní obal. Fantazii se meze nekladou a můžete využít staré noviny, sklenice, látkové pytlíky, plechové dózy či papírové nákupní tašky. Trendem je dárek zabalit do hezkého šátku, který pak obdarovanému zůstane a může jej využít jako doplněk či ho znovu využít při balení dárků.

Čtěte také:  3 typy venkovního osvětlení

Vlastnoručně vyrobený dárek potěší nejvíce

Víte, že vlastnoruční výroba napomáhá vaší kreativitě a dodává pocit zadostiučinění? Je to taky skvělá činnost pro děti v rámci zdravého rozvoje. Vyrábět se dá z pet lahví, kartonu, kelímků či přírodnin. Inspirace na internetu najdete jistě mnoho, ale zkuste vyrobit něco, co umíte a co vás baví. Dobrým řešením je také vyrobit poukaz na výlet či nějaký kulturní zážitek, který druhého potěší. Vždyť ne nadarmo se říká, že čas je to nejdražší, co můžeme darovat.

Nakupování s rozumem a bez obalu

Vánoce jsou ale také svátky jídla. Jedním z problémů je, že většina supermarketů používá nadměrné množství přebytečných obalů. Zkuste pro změnu zavítat do bezobalového obchodu.

Zdroj fotek: Ekovanoce.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?