Nové městské vyhlášky mohou způsobit nečekané finanční potíže při pronájmech bytů

Města a obce se snaží regulovat krátkodobé ubytování typu airbnb a na začátku roku proto vydaly nové vyhlášky o pobytovém poplatku. Špatná formulace vyhlášek má ale nečekané dopady i na nájemce bytů, do kterých se lidé stěhují se záměrem v nich dlouhodobě bydlet.

Problém u pronájmu bytu způsobuje pobytový poplatek a jeho časová hranice

“Vyhlášky jsou napsané tak, že poplatek musí platit i nájemce, který se do bytu nastěhuje s úmyslem zde trvale žít, ale během 60 dnů se jeho situace změní a musí byt opustit”, vysvětluje Pavel Řehulka ze serveru JakPronajimatByty.cz.

Stejný problém nastává, pokud se nájemce do bytu nastěhuje, ale během 60 dnů zemře.

Vyhlášky přikazují každému, kdo v bytě pobývá, aniž by se v něm přihlásil k trvalému pobytu, k úhradě poplatku až 21 Kč denně. Poplatek se ale neplatí, pokud dotyčný bydlí v bytě déle než 60 dní.

O svém dluhu na poplatcích se nájemce dozví až zpětně

„Běžnou nájemní smlouvu uzavírají strany s tím, že nájemce bude byt užívat rok, dva nebo déle. Pronajímatel proto od takového nájemce poplatek z pobytu nevybírá. Pokud ale nájemce v té šedesátidenní lhůtě zemře nebo byt opustí, musí poplatek zaplatit. A na pronajímatele tak zpětně dopadne přihlašovací a odvodová povinnost, kterou už kvůli uplynulým lhůtám nemůže splnit”, dodává. Nájemci a pronajímatelé se v tomto případě totiž dostanou do situace, kdy jim vyhláška přikazuje splnit do 15 dnů povinnost, o jejímž vzniku se ale dozví třeba až po 59 dnech od zahájení pronájmu.

„Ve vyhláškách chybí ustanovení, že pobytový poplatek se nevztahuje na případy, kdy je nájem bytu uzavírán na dobu delší než 60 dní” konstatuje Pavel Řehulka.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?