Nekonvenční odstín barvy může při správném použití v interiéru hodně pomoci

Odstíny růžové určitě nepatří mezi barvy, které bychom v interiéru běžně používali. Právě díky své nevšednosti se ale může stát zajímavým prvkem, který interiér ozvláštní. Důvodem navíc může být i fakt, že si ji oblíbili i designéři. Zaujala i Pantone Color Institute, který je léta považován za vůbec nejvyšší instituci ve svém oboru a každoročně vyhlašuje barvu roku. Pro rok 2023 se jí stala barva Viva Magenta. Jaká je to barva? Růžová. Jak přesně vypadá a jak ji co nejlépe zakomponovat do interiéru?

Hledáte něco nekonvenčního? Je zde Viva Magenta

Barvu Viva Magenta by někdo mohl nazvat barvou růžovou. Skrývá se v ní však mnohem více. Přestože růžová hraje prim a je hlavním odstínem, Viva Magenta je odvážná, velmi sytá a nekonvenční. Stejně jako dnešní doba. Konzervativnější jedinci možná budou skeptičtí, pokud tuto barvu ale dobře zkombinujete, docílíte naprosto jedinečného a nezapomenutelného interiéru. Jednoduše řečeno, Viva Magenta není pro každého, vzbuzuje emoce. „Výběru pro rok 2023 perfektně rozumím. Kdy jindy bychom měli být odvážní, když ne teď? Umístěním této barvy do interiéru vysíláte velmi přímočarý signál, že se nebojíte experimentovat,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Pozor na překombinování

Přesto není jednoduché tuto barvu s odstíny růžové a červené zkombinovat tak, aby byl výsledek estetický a neměl rušivý efekt. Střídmost bude při zařizování interiéru hrát nejdůležitější roli. Pokud se však udržíte, výsledná podoba jednotlivých pokojů bude geniální.

Barvu nejlépe doplníte neutrálními tóny, Viva Magenta se bude báječně vyjímat vedle béžové, nebo velmi světle modré či zelené. Pozor na kombinaci se zářivě bílou. Zde by mohl být moc velký kontrast a celkový dojem by mohl působit rušivě.

Čtěte také:  Rekonstrukce bytu, která vyřešila plíseň v bytě i další nevyhovující podmínky

Barvu spíše na doplňky či nábytek

Také se vyvarujte velkých ploch. „Nelze podceňovat, jakou atmosféru a emoce vyvolává červená nebo růžová barva, pokud jí je moc. Nedoporučuji ji tedy využít například pro výmalbu celé zdi. Držte jí spíše na dekoracích nebo na nábytku,“ doplňuje designérka.

A jak konkrétně barvu zakomponovat do jednotlivých místností? V obývacím pokoji se bude skvěle vyjímat takto barevné sofa nebo třeba jen jedno křeslo. Tedy za předpokladu, že je zbytek sedacího nábytku v neutrální barvách. V odstínu Viva Magenta také můžete vybrat dekoraci na zeď. Perfektní bude například obraz nebo klidně i jen rám obrazu. Atmosféru v místnosti pak můžete doladit stejně barevnými květináči. Pokud si s rekonstrukcí bytu nevíte rady, určitě se obraťte na profesionály, kteří vám vše naplánují a případnou přestavbu zrealizují.

V kuchyni experimentujte opatrně a barvu sem umístěte spíše v podobě drobných dekorací. „Tato barva sice není agresivní, spíš asertivní. V kuchyni pro ni ale najdete využití zřídka. Záleží však na velikosti a prosvětlenosti kuchyně. Máte-li velkou kuchyň, můžete si dovolit být odvážnější. Do menších prostorů barvu volte pro vázy, nejrůznější ošatky apod.“ uzavírá Anke Glut.

Napsat komentář