Nedostatečnou údržbou radiátorů si zbytečně zvyšujeme výdaje za vytápění. Jak na to?

Čisté radiátory jsou pro efektivní vytápění našich domovů klíčové. Často však na jejich údržbu zapomínáme. Nahromaděný prach a nečistoty snižují kvalitu vzduchu v domácnosti a zvyšují náklady za vytápění.

Jak vyčistit radiátory?

Patří do vašeho běžného úklidu i radiátory? Nedostatečnou péčí zbytečně snižujeme jejich účinnost. Na vnější povrch použijeme prachovku nebo hadřík, větší nánosy prachu je vhodnější vyluxovat. „Prachová vrstva vytváří izolační povrch, který brání teplému vzduchu v proudění do místnosti,“ vysvětluje Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO. V topné sezóně jsou podle Rydla nečistoty na radiátoru příčinou zatuchlého vzduchu, který zhoršuje kvalitu vnitřního prostředí.

Speciální pomůcky usnadní čištění

K základnímu vybavení pro jejich čištění patří vysavač, kartáč a hadřík. „Není vhodné používat při čištění hrubou sílu, drátěnky nebo abrazivní mycí prostředky,“ vysvětluje Luboš Rydlo a dodává, že při nešetrném čištění by mohlo dojít k poškození laku a výraznému zkrácení životnosti povrchu radiátorů.

Prach se usazuje nejen na povrchu radiátoru, ale i pod jeho horní mřížkou. Pro důkladný úklid je vhodné používat speciální kartáč. Ten je uzpůsoben tak, že se vrchní mřížka nemusí demontovat. „Štětiny kartáče jsou vyrobeny z kozího vlasu, který je měkký a zároveň účinný,“ doporučuje Luboš Rydlo. Kartáč má dřevěnou rukojeť a kovové ohebné tělo, které je zasunuté v plastovém obalu. Jeho použitím tedy nedojde k poškození radiátoru a jednoduše se přizpůsobí i méně přístupným místům.

Nezapomínejte na radiátor v koupelně

Podle studií je trubkový radiátor jedním z nejšpinavějších míst v koupelně. Proto na něj v rámci generálního úklidu nesmíme zapomenout. Každou trubku je nutné otřít zvlášť a ze všech stran. Ideální je parní čistič, který se dostane i do těžko dostupných míst. Pak stačí trubky jen otřít. Ke znečištění koupelnových radiátorů často přispívá i dosoušení prádla či ručníků. „Proto je důležité nezapomínat na Vhodné jsou speciálně navržené sušáky a věšáky, které dosoušení prádla umožní, aniž bychom je věšeli přímo na radiátor,“ zakončuje Rydlo.

Čtěte také:  Nízký a vysoký tarif elektřiny – jak se v nich orientovat a co nejvíce ušetřit

Napsat komentář