Naučte se správně zacházet s termostatickou hlavicí na radiátorech v bytě​. Chybujeme a přicházíme o peníze

Necháváte celý den svítit v bytě světlo? Jistě, že ne. Je to zbytečné a velmi neekonomické. Tak bychom se ale měli chovat i u regulace vytápění v bytě! Stejně jako potřebu či intenzitu světla v bytě naprosto automaticky regulujeme otočením vypínače, měli bychom se stejně chovat k termostatické hlavici na našem radiátoru. Nic nás to nestojí a výrazně ušetříme.

Co nám říká termostatická hlavice?

Podstata termostatické hlavice je už obsažena přímo v názvu. Princip spočívá v možnosti nastavení termostatické hlavice na rozpětí 1 – 5. Každé číslo odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.

Nastavení termostatických hlavic se ale může mírně lišit podle výrobce. Rychle se zorientujeme podle interiérového teploměru a dále už budeme vědět, který stupeň vaší termostatické hlavice přináší požadovanou teplotu. Mimochodem, podívat se občas na teploměr doma neškodí. Lidský organismus si zvykne na určitý standard a pak jsme překvapeni, jak byty opravdu zbytečně přetápíme.

Chyby, kterými plýtváme teplem i penězi

Nastavením příjemné teploty jsme s termostatickou hlavicí ještě neskončili. Po tomto základním kroku je na řadě druhý. Opět se vraťme k našemu úvodnímu příkladu. Stejně jako regulujeme světlo, měli bychom se chovat i k vytápění.

„U našich zákazníků se často setkáváme s tím, že mají na radiátoru stabilně nastavenou určitou teplotu. Cítí-li potřebu vyvětrat, nebo pokud je jim přímo horko, větrají tak, že otevřou ventilačku,“ upozorňuje na obecně rozšířenou chybu Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista ČR. Nejsou výjimečné dokonce ani domácnosti, které celou zimu topí na vyšší stupeň a současně mají stabilně otevřenou ventilaci. Výsledek? Za vyúčtování spotřeby tepla vás rodinný rozpočet rozhodně nepochválí.

Čtěte také:  Jaká bude cena elektřiny a plynu v roce 2021?

Jaký je váš denní režim?

Pozornost termostatické hlavici slaďte se svým denním režimem. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.

Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim. Jejich nákup se vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.

Zavřít topení, otevřít okno. A pak naopak

Poslední důležitou kapitolou ekonomického vytápění našeho domova je správné větrání. Několikrát denně větráme po dobu několika minut dokořán otevřeným oknem. Tak rychle dosáhneme výměny vzduchu, ale neprochladne nám interiér. Během několika minut tak budeme mít opět původní teplotu.

Také při větrání ale nezapomeňte na termostatickou hlavici. Než otevřeme okno, topení uzavřeme. Důvod je zřejmý: Termostatická hlavice se spíná v závislosti na okolní teplotě. Pokud budeme současně větrat a topit, vzduch nad topením se bude výrazně ochlazovat. Termoregulační hlavice proto bude zvyšovat výkon vytápění, aby požadovanou teplotu udržela. Toto teplo zaplatíme, i když jsme je okamžitě vyvětrali ven. V součtu topné sezóny se takto úplně zbytečně můžeme připravit až o stovky korun.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?