Nájem bytu přes realitku. Na co si dát pozor?

Pronájem bytu je především o penězích. Sem musíme zahrnout jak cenu pronájmu, tak i cenu za případné služby realitní kanceláře. Za co je normální zaplatit a ve kterých případech bychom se měli mít na pozoru?

 

Kolik za službu realitky obvykle platíme?

Pokud hledáte pronájem s pomocí realitní kanceláře, nebude to samozřejmě zadarmo. Kanceláře si obvykle za sjednání nájmu účtují provizi ve výši jednoho měsíčního nájemného. Podle zkušeností spotřebitelské poradny dTest stejnou částku ale můžete zaplatit i v případě, že nájemní smlouvu nakonec nepodepíšete. Navíc některé realitky požadují různé poplatky za své služby i během trvání pronájmu.

Kdy je nárok na vyplacení provize?

Realitní kanceláře samozřejmě mají právo na sjednanou provizi, jestliže nájemci seženou vhodný byt. Problém ovšem nastává v situaci, kdy k uzavření nájemní smlouvy z nějakého důvodu nakonec nedojde. Realitní kancelář si totiž často nechává poplatek, který zájemce zaplatil při podpisu rezervační smlouvy. V těchto případech velmi záleží na znění rezervační smlouvy, která stanoví, kdy má realitní kancelář právo si ponechat rezervační poplatek odpovídající provizi za nalezený byt.

„V naší spotřebitelské poradně se setkáváme s případy, kdy realitní kanceláře nevracejí zájemci poplatek právě s odvoláním na rezervační smlouvu. A to přesto, že nabízené byty nesplňovaly jeho požadavky, nebo se ukázalo, že byt je v horším stavu, než jaký byl inzerován, a tak zájemce smlouvu odmítl podepsat,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. A radí: „V ideálním případě byste rezervační smlouvu měli podepsat až ve chvíli, kdy budete vědět, že máte zájem o konkrétní byt, osobně jste si ho prohlédli a realitní kancelář vám předložila nájemní smlouvu k připomínkám. Bohužel praxe je taková, že realitní kanceláře nechtějí bez podpisu rezervační smlouvy žádný byt hledat.“

Čtěte také:  Slyšíte to ticho? Aneb tipy, jak utlumit hluk v bytě

Domáhat se vrácení zaplaceného poplatku soudní cestou je běh na dlouhou trať a navíc s nejistým výsledkem. Soudy v minulosti rozhodly, že realitní kanceláře mají poplatek vrátit. Ale ne všechny případy jsou stejné, v konkrétní situaci tak může být rozhodnuto, že si realitní kancelář poplatek účtovala oprávněně, protože je uveden ve smlouvě a zájemce na něj byl upozorněn.

Víte, za co platíte?

Jsou i takové realitní kanceláře, které inkasují poplatek pouze na základě příjmového dokladu, tedy bez podpisu rezervační smlouvy, a je pak těžké dokázat, za co byl poplatek účtován. „Některé realitní kanceláře dokonce účtují i různé poplatky za trvání nájemního vztahu. Jedná se třeba o poplatek za prodlužování nájmu. Dalším poplatkem, na který nás spotřebitelé upozornili, je poplatek za předložení vyúčtování spotřeby energií. Předložení vyúčtování je ale povinností pronajímatele, zákon nestanoví, že by za vyúčtování měl nájemce něco platit,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Základem je ověřit si, s kým jednáte

Rozhodli jste se využít služeb realitní kanceláře? Je třeba si vždy ověřit, že realitní kancelář má oprávnění danou nemovitost nabízet. „V případě, že si chci nabízenou nemovitost najmout, musím vědět vše předem. Musím se seznámit se stavem nemovitosti, podmínkami nájemní smlouvy, poplatky za služby a všemi dalšími. Pak teprve mohu podepisovat rezervační smlouvu, ve které musí být definováno, kdy zprostředkovateli vzniká nárok na odměnu, kdo ji platí a za jakých podmínek je rezervační poplatek vratný. Pokud klient postupuje jinak, je sám vůči sobě nezodpovědný,“ radí správný postup Ing. Jaroslav Novotný, místopředseda představenstva, RAK CZ a.s.

Základem spolupráce s realitní kanceláří je zprostředkovatelská smlouva (vyhledávací smlouva) s předem určenými parametry a definovanou odměnou. Smluvní strany se v ní dohodnou, zda bude složena záloha na odměnu nebo ne a jak bude odměna případně hrazena. Pokud jste při spolupráci s realitní kanceláří na pochybách, můžete se obrátit na Asociaci realitních kanceláří ČR.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?